پرونده مالیاتی دونالد ترامپ به جریان می‌افتد

دویچه وله
روزنامه نیویورک تایمز اندکی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به بخشی از اطلاعات مالیاتی ترامپ دست یافته بود. اکنون در پی رای دادگاه، دادگستری نیویورک خواهان بررسی پرونده مالیاتی رئیس جمهوری پیشین شده است.

دونالد ترامپ در طول چهار سال دوره زمامداری‌اش از انتشار مدارک و اسناد مالیاتی خود امتناع ورزیده بود؛ پدیده‌ای که تا کنون در تاریخ سیاسی آمریکا بی سابقه بوده است.

روزنامه نیویورک تایمز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که در روز ۳ نوامبر برگزار شد، موفق شده بود به بخشی از اطلاعات مالیاتی ترامپ دست یابد. این روزنامه گزارشی درباره میزان پرداخت‌های مالیاتی ترامپ منتشر کرده بود.

اکنون اما گفته می‌شود که موضوع ابعاد گسترده‌تری یافته است. دیوان عالی آمریکا به‌رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های دونالد ترامپ به نفع دادگستری نیویورک رای داده است.

به این ترتیب، دادگستری این ایالت می‌تواند خواستار دسترسی به پرونده‌های مالیاتی دونالد ترامپ گردد.

سایروس ونس، دادستان منهتن در ماه اوت سال ۲۰۱۹ از دونالد ترامپ درخواست کرده بود، پرونده مالیاتی خود را به منظور بررسی در اختیار بازرسان مالیاتی قرار دهد.

موضوع بر سر پرونده‌های مالیاتی ترامپ در سال‌های بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ است. ترامپ تا پایان زمان فعالیت خود در مقام رئیس جمهوری آمریکا از اجرای درخواست دادستان منهتن خودداری ورزیده بود.

موضوع پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، هنرپیشه فیلم‌های پورن و همچنین به کارن مک‌دوگال، هنرپیشه و ستاره مجله "پلی‌بوی" نیز مجددا در دستور بررسی حقوقی قرار گرفته است.

ترامپ متهم است که پیش از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۶ به این دو فرد حق‌السکوت پرداخته است. سایروس ونس، اعلام کرده است که بررسی پرونده مالی و مالیاتی ترامپ به‌رغم اعتراض تیم وکیلان او، در حال حاضر ابعاد بس گسترده‌تری یافته است.

انتشار اسناد و مدارک مالیاتی دونالد ترامپ نه تنها می‌تواند زمینه ارزیابی دارایی‌ و فعالیت‌های مالی سازمان ترامپ را روشن کند، بلکه می‌تواند از تخلفات احتمالی مالیاتی او نیز پرده بردارد.