واکسیناسیون کرونا در افغانستان آغاز شد

بی بی سی
واکسیناسیون کرونا امروز (سه شنبه پنجم حوت/ اسفند) در افغانستان آغاز شد.

افغانستان ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از هند وارد کرده که تولید داخلی آن کشور بوده و به تازگی تایید سازمان بهداشت جهانی را به دست آورده است. این واکسن‌ها به ۲۵۰ هزار نفر زده خواهد شد.

قرار است واکسن در مرحله نخست به کارمندان بهداشتی تزریق شود که به اساس فهرست وزارت بهداشت شمار آنها به ۱۱۰ هزار نفر می‌رسد. بعد از آنها نیروهای امنیتی و بعدتر خبرنگاران واکسینه خواهند شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در آغاز روند واکسیناسیون بر ایجاد نظامی برای توزیع عادلانه واکسن در کشورش تاکید کرد.

او همچنین شیوع ویروس کرونا را فاجعه جهانی خواند که به گفته او در افغانستان به "خوبی مدیریت" شد.

آقای غنی از کارمندان بهداشتی که در خط اول مبارزه با کرونا بودند قدردانی کرد و گفت به یاد قربانیان آنها یک منار ساخته خواهد شد.

رئیس جمهوری افزود که مقامات تلاش خواهند کرد تا منابع بیشتر و لازم را برای واکسیناسیون بقیه جمعیت کشور به دست آورند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در آغاز روند واکسیناسیون بر توزیع عادلانه واکسن در کشورش تاکید کرد

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت/بهداشت افغانستان، نیز تطبیق عادلانه واکسن را مسئولیت بزرگی خواند و از همه مردم خواست تا در قسمت نظارت دقیق و شفاف از این روند با این نهاد همکاری کنند.

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که برنامه واکسیناسیون شصت درصد جمعیت این کشور را روی دست دارد.

سرپرست وزارت بهداشت گفته که با واکسن شدن ۶۰ درصد جمعیت، ایمنی جمعی به وجود خواهد آمد که میزان ابتلا و گردش ویروس در اجتماع را به حداقل خواهد رساند.

بعد از گروه‌های مشخص شده نخست، افراد مسن، شهروندان مریض، کارمندان ادارات دولتی و خصوصی که با مشتری مستقیما سرکار دارند، مهاجرین بازگشت کننده، بیجاشدگان داخلی و بعد کوچی ها/عشایر از واکسن مستفید خواهند شد.

آقای مجروح گفته که آنها برای واکسیناسیون شصت درصد جمعیت کشور به ۳۲۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارند که تنها ۷۶ میلیون آن هنوز فراهم نشده و تلاش برای به دست آوردن متباقی آن نیز جریان دارد.

افغانستان ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از هند به دست آورده که برای ۲۵۰ هزار نفر تزریق می‌شود

مسئولان وزارت بهداشت گفتند که کوواکس، نهاد هماهنگ کننده تهیه واکسن زیر نظر سازمان بهداشت جهانی نیز قرار است شانزده میلیون دوز واکسن کرونا برای این کشور تهیه کند که پول آن را اتحاد جهانی واکسن می‌پردازد.

کشور چین نیز پیش از این برای کمک واکسن به افغانستان وعده سپرده است.

به اساس اطلاعات وزارت بهداشت، افغانستان ظرفیت نگهداری پنج میلیون دوز واکسن را در زنجیره سرد میدان هوایی کابل و سی میلیون دوز واکسن را در سراسر این کشور دارد.

مسئولان این نهاد می‌گویند که این کشور در صورت تامین منابع مالی و به دست آوردن واکسن مورد نیاز توانایی دارد که در پانزده روز شصت درصد جمعیت خود را واکسن کند.

...