تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از نیم میلیون نفر گذشت

صدای امریکا
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی در کاخ سفید با اشاره به گذشتن آمار تلفات جانی ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۵۰۰ هزار نفر، یاد و خاطره قربانیان را گرامی داشت.

پرزیدنت بایدن شامگاه دوشنبه ۴ اسفند در سخنرانی خود گفت: من هر روز در جیب خود کارتی دارم که آخرین آمار تلفات کووید را روی آن ثبت شده است. امروز به مرزی غمبار رسیدیم: ۵۰۰ هزار و ۷۱ مورد مرگ.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این آمار مرگ شهروندان آمریکایی در یک سال، بیشتر از شمار آمریکایی‌هایی است که روی هم رفته در جریان جنگ جهانی اول، دوم و جنگ ویتنام کشته شدند.

پرزیدنت بایدن گفت: نگذارید این خاطره‌ای شود که چه مقدار افتاده‌ایم، به جای آن، خاطره‌ای شود که چقدر توانستم خودمان را بالا بکشیم. در این سال، با این همه از دست دادن، ما شاهد شهامتی عمیق هستیم.

پس از سخنرانی، پرزیدنت بایدن به همراه بانوی اول جیل بایدن، کامالا هریس معاون رئیس جمهوری و همسرش داگ امهاف، درخواست لحظاتی سکوت به یاد قربانیان کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور داده برای پنج روز، پرچم‌ها بر فراز تمامی ساختمان‌های فدرال، اداره‌های دولتی،‌ پایگاه‌های نظامی و کشتی‌ها به حال نیمه افراشته درآید.

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهوری آمریکا به شبکه خبری «سی ان ان» گفت از زمان همه‌گیری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ تاکنون، آمریکا چنین چیزی تجربه نکرده بود.