مبارزه رنگین زنان هندی با تبعیض جنسیتی

ایران
620 کیلومتر زنجیره انسانی با لباس‌های رنگارنگ زنانه، یکی از بزرگ‌ترین زنجیره‌های انسانی‌ای بود که تاکنون در جهان تشکیل شده است. این اتحاد زنانه 15 دقیقه به طول انجامید و اعضای آن متعهد شدند تا برای «برابری حقوق زنان» و «مبارزه برای سکولاریسم» تلاش کنند. گفته شده است که سه تا پنج میلیون زن در این اقدام مشترک شرکت کردند.

زنان ایالت کرالای هند، دست به‌دست ایستاده در امتداد شاهراه بین کاسرگود و تریواندروم صف 620 کیلومتری را ایجاد کردند و از دولت‌شان خواستار حقوق مساوی شدند. در میان شرکت‌کنندگان فعالان سیاسی و اجتماعی معروف کشور نیز دیده می‌شدند.

در پی این نمایش بزرگ اعتراضی دیروز دو زن هندی در دهه 40 سالگی‌شان تاریخ هند را برای همیشه دستخوش تغییرات کردند. این دو زن پس از ماه‌ها اعتراضات خود علیه اینکه چرا زنان نباید به معبد «آیاپا»، یکی از پرطرفدارترین معبدهای هندوئیسم در منطقه «ساباریمالا» بروند، دادگاه عالی هند را واداشتند تا این قانون را به طور رسمی لغو کنند و مجوز ورود زنان به این معبد را بگیرند.

آنان اولین بار روز 24 دسامبر بود که می‌خواستند وارد معبد شوند اما به‌دلیل واکنش‌های افرادی که مخالف ورود زنان به این معبد بودند، مجبور به بازگشت به خانه‌های خود شدند. آنها سرانجام دیروز تصمیم خود را گرفتند تا با مخالفت‌های مردمی مقابله کرده و با ورود به این معبد گامی تاریخی را برای همه زنان هندی بردارند. آنان اوایل بامداد دیروز موفق شدند برای چند دقیقه‌ای در معبد نیایش کرده و سپس از آن خارج شوند.

در حالی که بسیاری از معابد هندوستان به زنان اجازه می‌دهند تا زمانی که قاعدگی نداشته باشند وارد معبد شوند اما درهای معبد سابریامالا همواره در طول تاریخ روی زنانی که بین 10 تا 50 سالگی هستند بسته بوده‌است.

طی ماه‌های اخیر بین سنت گرایان هندویی و زنانی که حامی حکم دیوان عالی برای رفع ممنوعیت ورود زنان به معابد مقدس هستند، درگیری‌های متعددی روی داد. با این حال دادگاه عالی هند با تلاش هزاران زن فعال در عرصه حقوق زنان، سرانجام رأی داد که چون این ممنوعیت باعث می‌شود زنان از حق عبادت محروم شوند، تمام زنان اجازه دارند به معابد مقدس بروند.

دولت کمونیست منطقه کرالا از حرکت روز سه‌شنبه راهپیمایان که «دیوار زنان» نام دارد حمایت کرده است. به همین دلیل دانش‌آموزان این استان برای شرکت در این تجمع اجازه یافتند تا نصف روز در کلاس‌های درس مدرسه شرکت نکنند. امتحانات امروز دانشگاه‌های منطقه نیز به همین دلیل به تاریخ دیگری موکول شد.

این در حالی است که شمار زیادی از گروه‌های افراطی هندو از جمله حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا که حزب نخست‌وزیر، نارندرا مودی است، با لغو قانون منع ورود تمام زنان به معبد مخالفند.