راهپیمایی دهها هزار زن در خیابانهای مادرید

رادیو فردا
به گزارش خبرگزاری رویترز دهها هزار زن که بسیاری از آنها دانشجو بودند در خیابانهای مرکز شهر مادرید راهپیمایی کرده و شعار می دادند و پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود «آزادی، برابری، دوستی»، « نحوه پوشش من نباید بر احترامی که شایسته من است تاثیر بگذارد»

بسیاری از تظاهرکنندگان لباس و یا تزیین آلات بنفش رنگ به تن داشتند که رنگ نمادین کارزار دفاع از حقوق زنان است.

یکی دیگر از برنامه هایی که در مادرید اجرا شد حرکت بیش از۲۰۰ دوچرخه سوار زن در خیابانهای مرکز شهر بود که همه پيراهن بنفش به تن داشتند.

در آستانه انتخابات پارلمانی اسپانیا که ۲۸ آوریل برگزار می شود برابری حقوق زنان و مردان به یک موضوع اختلاف برانگیز بدل شده است. بوکس (ووکس) یک حزب راست افراطی جدید در اسپانیا که نظرسنجی ها نشان می دهند در انتخابات آینده برای اولین بار وارد پارلمان خواهد شد خواستار لغو قانون «مبارزه با خشونت علیه زنان» شده که در جامعه و سیاست اسپانیا جایگاه مهم و تاریخی دارد.

او ج ت، یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری اسپانیا اعلام کرد که حداقل ۶ میلیون نفر در اعتصاب دو ساعته و نمادین به مناسبت روز زن شرکت کردند که هدف آن تقاضای حقوق و مزایای شغلی برابر برای زنان است. به گفته این اتحادیه تعداد شرکت کنندگان در اعتصاب امسال بسیار بیشتر از مورد مشابه در سال گذشته بوده است.

دولت اسپانیا گفت در مورد میزان شرکت در این اعتصاب آماری منتشر نخواهد کرد.