زنان در مسیر رهایی (فروردین ۹۸) - اسد طاهریاستعفای دسته جمعی زنان ماهنامه واتیکان در اعتراض به مردسالاری سردبیر (تصویر1)
بنیانگذار و کلیه کارکنان زن یک نشریه ماهانه در واتیکان، وابسته به کلیسای کاتولیک، در اعتراض به آنچه "تلاش برای محدود کردن زنان شاغل و اعمال مستقیم مردسالاری" از سوی سردبیر جدید خواندند، در حرکتی دسته جمعی استعفا کردند.
ماهنامه "زنان، کلیسا، جهان" که به عنوان ضمیمه روزنامه "اسرواتور رومانو"، ارگان مطبوعاتی رسمی کلیسای واتیکان، منتشر می شود، بر مسائل زنان متمرکز است و پیشتر با انتشار مقالاتی پیرامون سوواستفاده جنسی کشیشها از راهبه ها و همینطور کار رایگان راهبه ها برای اسقفها جنجال ساز شده بود.
"لوچه تا اسکارافیا"، بنیانگذار این نشریه، در نامه ای سرگشاده به پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، گفته است ۱۱ زن کارمند این نشریه احساس می کنند تحت سردبیری جدید که سعی دارد سیستم مدیریتی کهنه و از بالا به پایین و مردسالارانه را دیکته کند، "وادار به سکوت درباره سوواستفاده جنسی از زنان در کلیسای کاتولیک شده اند".
نشریه "زنان، کلیسا، جهان" ماهانه در تیراژ ۱۲ هزار نسخه منتشر می شود و روزنامه نگارانی یهودی و آتئیست نیز در تحریریه آن حضور دارند.

شکنجه جنسی گسترده مهاجران عازم اروپا در بازداشتگاههای لیبی (تصویر2)
نتایج یک تحقیق تازه نشان می دهد مهاجران و به ویژه زنانی که برای دریافت پناهندگی عازم اروپا هستند، در طول سفر خود و به طور خاص در لیبی مورد آزار و شکنجه جنسی مداوم قرار می گیرند.
مهاجران روایتهای وحشتناکی از تجاوز، همخوابگی اجباری با محارم و آزار جنسی دسته جمعی با هدف تحقیر نقل کرده اند. در پاره ای موارد مهاجران را برهنه کرده و آنان را وادار ساخته اند به یکدیگر تجاوز کنند.
بسیاری از این رفتارها در زندانهای مخفی و محلهای نامعلوم انجام می پذیرد و اغلب مهاجران به دلیل خاطرات تلخ از این مناطق تمایلی به تعریف وقایع صورت گرفته ندارند.
تحقیقات مشابه نشان می دهد آزار جنسی و فیلمبرداری از آن به منظور اخاذی از خانواده ها به صورت گسترده ای در دیگر نقاط جهان نیز ادامه دارد و پناهجویان روهینگیا در بنگلادش و پناهجویان سوری در خاورمیانه قربانیان آن به شمار می روند.
ماه جاری اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد با کاهش آمار مهاجران به ۱۰درصد در این قاره در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۵، بحران مهاجرت پایان یافته است.
در این بیانیه به وضعیت خطرناک بازداشتگاههای لیبی اشاره شده، اما از راه حل برای آن حرفی به میان نیامده است.

زنان، پیشتاز اعتراضات سودان (تصویر3)
"آلاء صالح"، زن سودانی که میان معترضان متحصن در محوطه فرماندهی کل ارتش سودان در خارطوم پایتخت این کشور ایستاد، به نماد اعتراضهای سودان تبدیل شد.
ویدیوهای این زن در حالی که می خواند: "شعبی یرید ثوره" (مردم من انقلاب می خواهند) در شبکه های اجتماعی منتشر شد. او چندین بار هم عبارت "عزیز من کندانه" را با اشاره به زنان شرکت کننده در تحصن و اعتراضها تکرار کرد.
خانم صلاح یکی از هزاران زنی است که از دسامبر سال ۲۰۱۸ و در واکنش به گران شدن سوخت و نان در اعتراضها شرکت کرده اند. تخمین زده می شود که دو سوم معترضانی که از میانه زمستان به خیابان آمدند، زن بوده اند. در ویدیوهای بسیاری نیز زنان در حالی که رهبری گروهی را بر عهده دارند، دیده می شوند.
آلاء صلاح به خبرگزاری فرانسه گفته است: "حضور زنان در نقش رهبری یک انقلاب در سودان تازگی ندارد و شما اگر به تاریخ سودان هم نگاه کنید، می بینید که ملکه های بسیاری بر سودان حکومت کرده اند."
زنان در خط مقدم اعتراضات سودان هستند. "هلا الکریب"، فعال سودانی حقوق زنان، معتقد است: "زنان سودانی در حالی که با قوانین محدود کننده ای مواجه هستند که نوع پوشش و اینکه کجا می توانند بروند را به آنها دیکته می کند، اما زندگی شان به صورت بنیادین در دهه های اخیر تغییر کرده است. آنها برای اینکه خودشان هستند، تحت پیگرد قرار می گیرند. از آنها بابت پوشیدن شلوار انتقاد میشود. جان آنها تهدید می شود."

طرح جنجالی در مجلس تگزاس برای اعدام زنانی که سقط جنین کرده اند (تصویر4)
نمایندگان مجلس ایالت تگزاس آمریکا در حال بررسی طرحی هستند که به موجب آن زنانی که سقط جنین می کنند، می توانند به اتهام قتل با مجازات اعدام مواجه شوند.
این طرح را گروهی از نمایندگان جمهوریخواه مجلس و در راس آنها "تونی تیندرهولت"، تحت عنوان "لغو سقط جنین در تگزاس" و با هدف "حفاظت از حقوق کودک متولدنشده" ارایه داده اند.
این قانون سقط جنین را در هر شرایطی، حتی در صورت موارد مرتبط با تجاوز، قاچاق انسان و رابطه جنسی با محارم، ممنوع و زن مرتکب سقط جنین و پزشکان مرتبط با این عمل را مجرم قلمداد می کند.
تونی تیندرهولت، نویسنده اصلی طرح، در سال ۲۰۱۷ طرح مشابهی را تهیه کرده بود، اما در به تصویب رساندن آن در کمیسیون مجلس ناکام ماند.

سوزاندن دختر بنگلادشی به دستور مدیر متجاوز مدرسه اسلامی (تصویر5)
نصرت جهان ۱۹ ساله که از مدیر مدرسه اسلامی به خاطر مزاحمت جنسی به پلیس شکایت کرده بود، به دستور وی و با همدستی چند همکلاسی اش به آتش کشیده شد. مرگ او در پی سوختگی ۸۰ درصدی، اعتراضاتی سراسری را در بنگلادش به راه انداخت.
نصرت جهان اواخر ماه مارس ۲۰۱۹ از مدیر این مکتب به خاطر مزاحمتهای جنسی به پلیس شکایت کرد، اما چند روز بعد در شعله انتقام مرد متجاوز سوخت.
او آن روز همراه برادرش به مدرسه رفته بود تا امتحان دهد، اما برادر اجازه ورود به مدرسه را نیافت. وقتی نصرت وارد مدرسه شد، چند نفر که سر و روی خود را پوشانده بودند، او را به پشت بام مدرسه بردند و دست و پایش را با یک شال بزرگ بستند. سپس رویش نفت ریختند و کبریت کشیدند. نقشه این بود که مرگ او را خودکشی جلوه دهند اما شال در اثر آتش سوخت و نصرت جهان که دست و پایش آزاد شده بود، توانست خود را به طبقه پایین برساند. او که ۸۰ درصد بدنش سوخته بود، ده روز بعد در بیمارستان درگذشت.
۱۷ نفر به اتهام دست داشتن در این قتل دستگیر شده اند که دستکم ۵ نفرشان در همان مدرسه درس می خوانند. یکی از آنها اعتراف کرده که مدیر مدرسه دستور سوزاندن نصرت جهان را داد. پلیس بنگلادش می گوید مدیر مکتب به عاملان این قتل گفته بود کاری کنند نصرت شکایتش را پس بگیرد وگرنه او را بسوزانند.
نصرت جهان قبل از مرگش، به کمک موبایل برادرش در فیلم کوتاهی گفت: "مدیر مرا لمس کرد ... تا آخرین نفس برای رسوا کردن او می جنگم." او اسم چند نفر از کسانی را نیز آورده که شریک قتلش بودند.
سازمانهای حقوق بشری داخلی و بین المللی همواره بنگلادش را به اهمال در مواجهه با خشونت و تجاوز جنسی علیه زنان متهم می کنند. آنها می گویند دولت نسبت به روند رو به رشد تجاوز و آزار جنسی زنان تدابیر قانونی لازم را ندارد.
به عنوان مثال، شکایت نصرت جهان نزد پلیس، موضوع کم اهمیتی تلقی شده بود. روزی که مدیر مدرسه اسلامی برای نصرت جهان در دفترش مزاحمت ایجاد کرد، او به همراه خانواده اش به پلیس محلی رجوع کرد، اما وقتی داشت ماوقع را شرح می داد، افسر پلیس شروع به فیلم گرفتن از او کرد.

قانون ممنوعیت سقط جنین در کره جنوبی "مغایر با قانون اساسی" تشخیص داده شد
دادگاه قانون اساسی کره جنوبی روز پنجشنبه ۱1 آوریل ۲۰1۹/ ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، قانون ممنوعیت سقط جنین در این کشور را "مغایر با قانون اساسی" تشخیص داد.
بنا به اعلام دادگاه قانون اساسی کره جنوبی، قانون ممنوعیت سقط جنین که طی ۶۵ سال گذشته در این کشور اجرا شده است، "بر خلاف قانون اساسی" حقوق زنان را نقض می کند.
انجمنهای مدافع حقوق زنان که از لغو قانون منع سقط جنین حمایت می کردند، از تصمیم دادگاه قانون اساسی استقبال کردند.
طبق قانون فعلی، زنان این کشور به جز مواردی همچون تجاوز و تهدید جان مادر نمی توانند سقط جنین انجام دهند. زنانی که تاکنون برخلاف این قانون دست به سقط جنین می زدند، با خطر محکومیت به یک سال حبس و جریمه نقدی روبرو بودند. پزشکانی نیز که به زنان برای سقط جنین کمک می کردند، ممکن بود به دو سال حبس محکوم شوند.
کره جنوبی یکی از نادر کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شد که همچنان قانون ممنوعیت سقط جنین در آن به اجرا در می آمد.
تصمیم روز پنجشنبه دادگاه قانون اساسی کره جنوبی با هفت رای موافق در برابر دو رای مخالف گرفته شد.
به دنبال این تصمیم صدها نفر از زنانی که در انتظار اعلام رای دادگاه قانون اساسی در مقابل ساختمان آن در سئول تجمع کرده بودند، به شادی پرداختند.

"دختر خیابان انقلاب" به یک سال حبس محکوم شد (تصویر6)
ویدا موحد، معروف به "دختر خیابان انقلاب"، از سوی شعبه ۱۰۹۱ مجتمع قضایی ارشاد به اتهام "تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب" به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
ویدا موحد بهمن ماه سال ۱۳۹۶ روی سکویی در تقاطع خیابان انقلاب و وصال در تهران برای اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را از سر برداشت و آن را مانند یک درفش بر سر چوب کرد. این آغاز حرکتی بود که به پویش "دختران خیابان انقلاب" معروف شد و به دنبال او زنان دیگری این کار را تکرار کردند.
حرکت او را بعدها زنان دیگری مانند نرگس حسینی، اعظم جنگروی، شاپرک شجریزاده و مریم شریعتمداری ادامه دادند که همه آنها بازداشت و با محکومیتهای سنگینی روبرو شدند.

بوکسور زن به دلیل صدور حکم بازداشت به ایران باز نمی گردد (تصویر7)
نماینده صدف خادم، نخستین بوکسور زن ایرانی که روز ۲۴ فروردین در یک مسابقه رسمی بوکس حضور یافت، می گوید که حکم بازداشت این ورزشکار در ایران صادر شده و از این رو برنامه خود برای بازگشت به کشور را لغو کرده است.
"کلارا دالای" روز چهارشنبه ۲۷ فروردین به خبرگزاری رویترز گفت همچنین حکم بازداشت مهیار منشی پور، قهرمان سابق بوکس جهان، نیز که امکان برگزاری این مسابقه در فرانسه را با تلاشهای خود فراهم آورده بود، صادر شده است، در حالی که او نیز قصد داشت همراه صدف خادم همین هفته به ایران باز گردد. منشی پور شهروند فرانسه است.
خانم خادم روز شنبه "آن شووان"، بوکسور فرانسوی، را در یک مسابقه بوکس آماتور شکست داد.
به دنبال این رخداد، فدراسیون بوکس ایران تاکید کرد که زنان ایرانی در مسابقات خارج از کشور باید حجاب اسلامی داشته باشند.

عفو بین الملل: جمهوری اسلامی به آزار معترضان به حجاب اجباری پایان دهد
سازمان عفو بین الملل با صدور یک اطلاعیه از مقامهای جمهوری اسلامی خواست به آزار، دستگیری و زندانی کردن معترضان به حجاب اجباری پایان دهند و زنانی را که به این خاطر محبوس یا محکوم کرده اند، هر چه زودتر آزاد کنند.
عفو بین الملل با اشاره به دستگیری و محکومیت یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و ویدا موحد، سه تن از کنشگران معترض به حجاب اجباری، اطلاعیه ای صادر کرد و خواهان آزادی زنانی شد که به دلیل مخالفت با حجاب اجباری، یا زندانی هستند یا باید به زودی به زندان بروند.
عفو بین الملل می نویسد سرویس امنیتی و نهادهای اطلاعاتی ایران بسیاری از مدافعان حقوق زنان را به صورت تلفنی تهدید کرده و به آنها اخطار داده اند که در صورت اعتراض به حجاب، دستگیر می شوند. برخی از این فعالان نیز احضار شده و مورد بازپرسی قرار گرفته اند.
"ماگدالنا مغربی"، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل، می گوید: "رفتار مقامهای جمهوری اسلامی واکنشی است به گسترش مقاومت نزد زنان ایرانی که با حرکتهای مدنی در جهت تغییر قوانین تبعیض آمیز تلاش می کنند."
خانم مغربی یادآوری می کند که جرم انگاری اعتراض به حجاب اجباری به عنوان مظهر تبعیض جنسیتی، کاری بیرحمانه، غیرانسانی و نافی کرامت زنان است: "مقامهای جمهوری اسلامی باید به جای پیگرد و بازداشت فعالانی که اعتراض مدنی کرده اند، آنها را فورا آزاد کنند."

(منابع: بی سی، یورو نیوز، العربیه، دویچه وله، دمکراسی ناو، رادیو فردا، ایسنا، صدای آمریکا)منبع: نبرد خلق شماره ۴۱۱- یکشنبه اول اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱ آوریل ۲۰۱۹