ده‌ها هزار زن در سوئیس خواهان برابری جنسیتی شدند

رادیو زمانه/ یورونیوز
زنان سوئیس در یک اقدام هماهنگ در نقاط مختلف این کشور دست به اعتصاب و گردهمایی زدند و خواهان برابری جنسیتی شدند. آن‌ها به‌ویژه درخواست دستمزد برابر برای کار برابر با مردان را مطرح کردند.

سازگاری بهتر خانواده و محیط کار و حقوق بازنشستگی بهتر برای زنان از جمله خواسته‌های دیگر زنان سوئیس بودند.

آن‌ها همچنین برای کاهش نرخ مالیات بر محصولات بهداشتی زنانه طوماری با ۱۱ هزار امضا را به پارلمان سوئیس در برن تقدیم کردند.

تنها در شهر برن تا ظهر جمعه ۱۰ هزار زن در اعتراضات شرکت کردند. تظاهرکنندگان در زوریخ حدود ظهر عبور و مرور در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار را فلج کردند. افزون بر این بسیاری از زنان کار خود را به‌مدت کوتاهی تعطیل کردند. بسیاری از کارکنان زن پس از ساعت ۱۵ و ۲۴ دقیقه محل کار خود را ترک کردند زیرا براساس آمار، آن‌ها از آن ساعت به بعد به صورت رایگان کار می‌کنند.

در غرب سوئیس، شمار زیادی از معلمان مشارکت خود را با این حرکت اعلام کردند. سندیکاها در برگزاری این اعتراضات نقش اصلی را داشتند.

برابری جنسیتی در قانون اساسی سوئیس در سال ۱۹۸۱ ثبت شد اما دستمزد زنان هنوز به‌طور میانگین ۲۰ درصد کمتر از مردان است. اولین اعتصاب عمومی زنان سوئیس ۱۴ ژوئن ۱۹۹۱ برگزار شد. در آن زمان، صدها هزار نفر از زنان کمتر کار کردند و دست به تظاهرات اعتراضی زدند. آن‌ها با این حرکت خود به این واقعیت اشاره کردند که برابری جنسیتی که در قانون اساسی سوئیس تعریف شده بود ۱۰ سال بعد اجرا نشده است.

----

شمار زیادی از زنان در سوئیس در اعتراض به نابرابری جنسیتی در این کشور دست به اعتصاب زدند.

هدف از این اعتصاب کم‌پیشینه در سوئیس که روز جمعه ۲۴ خرداد در این کشور انجام شد، اجرایی نشدن کامل قانون منع تبعیض علیه زنان است.

روز جمعه گروه‌هایی از زنان اعتصاب‌کننده در شهرهای مختلف سوئیس به خیابان آمدند. معترضان در لوزان از نیمه شب گذشته در اطراف کلیسای جامع این شهر تجمع کرده بودند. آنها برج ناقوس کلیسا را به رنگ نمادین جنبش خود یعنی ارغوانی درآوردند.

زنان جنبش ارغوانی در زوریخ، پایتخت تجاری سوئیس نیز با تعطیل کردن کار روزانه خود برای اعتراض به خیابان آمدند. روی پلاکاردی که برخی از معترضان در دست داشتند، نوشته شده بود: «آقایان، شما اتو کنید!»


پیشینه و آمار

آخرین باری که زنان در سوئیس برای احقاق حق خود اعتراض کرده‌ بودند ۲۸ سال پیش درست در چنین روزی بود. در آن زمان زنان عضو جنبش برابری‌خواهی در شهر زوریخ با بستن مسیر ترموا در محله تجاری در مرکز شهر اعتراض خود را به داشتن دستمزد پایین‌تر نسبت به مردان نشان دادند.

برابری زن و مرد از ابتدای سال ۱۹۸۰ وارد قانون اساسی کنفدراسیون سوئیس شد. در سال ۱۹۹۶ نیز قانون منع تبعیض علیه زنان و آزار جنسی آنان در محیط کار در این کشور تصویب شد. در آن زمان حمایت از زنان در برابر تبعیض‌های مربوط دوران حاملگی، وضعیت تأهل و سایر مشکلات مربوط به جنسیت زنانه از اهداف اصلی این قانون اعلام شده بود.

بنا بر گزارش دفتر کنفدرال آمار سوئیس، هم اکنون زنان در این کشور به طور میانگین ۲۰ درصد کمتر از مردان حقوق می‌گیرند. در سال ۱۹۹۱ دستمزد زنان در این کشور یک سوم مردان بود.

اعتصاب زنان سوئیسی به طور نمادین از ساعت ۱۵ و ۲۴ دقیقه آغاز شد زیرا بنا بر محاسبات، میزان کنونی اختلاف دستمزد روزانه زنان و مردان در این کشور معادل دستمزد مردان از این ساعت به بعد است.

به رسمیت شناختن کارهای خانگی مانند نگهداری از کودک و سالمند، منع خشونت علیه زنان و مشارکت دادن بیشتر آنها در پست‌های حکومتی از دیگر خواسته‌های اعضا جنبش ارغوانی سوئیس است.