یگانه دادستان زن در قندهار: وعده طالبان مبنی بر رفتار بهتر با زنان بیهوده است

العربیه
زینب فائز یگانه دادستان زن در ولایت قندهار افغانستان اخیرا در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت که وعده‌های طالبان مبنی بر برخورد بهتر با زنان ادعایی بیهوده است.

زینب فائز 29 ساله دانش‌آموخته‌ی دانشکده‌ی شرعیات دانشگاه کابل است و از سه سال به این‌سو به عنوان دادستان منع خشونت در برابر زنان در ولایت ناامن قندهار کار می‌کند. وی اولین زنی است که در دستگاه قضایی قندهار شروع به فعالیت کرد.

او در یک سال گذشته به 50 قضیه‌ی بدرفتاری علیه زنان در این ولایت رسیدگی کرده و به دستگیری 21 مرد متهم به خشونت علیه زنان، کمک کرده است. او می‌گوید آرزو دارد زنان دیگری نیز همانند او به این حرفه رو آورند.

زینب در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت، نامه‌ای از سوی گروه طالبان دریافت کرده که در آن آمده است «از این بعد شما هدف ما خواهید بود و ما با شما مانند دیگر برده‌های غربی رفتار خواهیم کرد».

وی افزود: «بسیاری از زنان در افغانستان توانسته‌اند از آزادی‌های پس از فروپاشی حکومت طالبان در سال 2001 بهره‌مند شوند. این زنان نمی‌خواهند به شرایط تحقیر آمیز زمان طالبان بازگردند».

اخیرا توافق‌نامه‌ای میان طالبان و برخی سیاسیون افغان به امضا رسید اما برخی زنان در افغانستان می‌گویند مطمئن نیستند که «شورشیان» وعده‌های خود را حفظ کرده و به حقوق زنان افغان احترام بگذارند.

زینب اکنون پس از تهدید طالبان، در کابل و خانه خویشاوندان‌اش زندگی می‌کند.

وی می‌گوید، وعده‌های طالبان درباره رفتار خوب با زنان افغان، «بیهوده و دروغین» است.

زینب در سال 1990 در دوران جنگ داخلی افغانستان در ولایت غور به دنیا آمد. او شاهد حاکمیت طالبان بوده است، زمانی که مدارس برای دختران ممنوع و کار کردن نیز ممنوع بود.

فائز علاوه می‌کند: «در نظام قضایی افغانستان مشارکت زنان ضروری است و ما باید سخت تلاش کنیم تا بنیان خوبی برای مشارکت فعال نسل بعدی زنان داشته باشیم. من برای این کار آماده هرنوع فداکاری هستم.»

فائز می‌گوید که در ولایت قندهار، به‌رغم موفقیت‌های وی در حل ده‌ها پرونده‌ی مرتبط با نقض حقوق زنان که عمدتا شامل خشونت خانگی می‌شوند، بسیاری از پرونده‌ها به این خاطر که زنان آن‌ها را گزارش نداده‌اند، حل‌ناشده باقی می‌مانند.

او می‌گوید برای ایجاد زمینه‌ی اعتماد و این‌که زنان افغان به‌طور آزادانه بتوانند نگرانی‌های خود را با کارکنان زن مطرح کنند، نظام قضایی افغانستان به‌شدت نیازمند زنان حرفه‌یی است.

با آن هم او می‌گوید: «در مقایسه با گذشته تعداد زنانی که به حاکمیت قانون اعتماد دارند، افزایش یافته است.»

او می‌گوید، تهدیدهای فراوانی از طرق مختلف دریافت کرده است، از جمله ایمیل‌ها، پیام‌های واتس‌اپ و پیام‌های صوتی که او را وادار به ترک شغل و خانه‌اش کرد.