"آدونیس" جایزه "پن/ناباکوف" را برد

ایسنا
«آدونیس» مشهورترین شاعر عرب‌زبان در قید حیات، جایزه یک عمر دستاورد ادبی مرکز «پن» آمریکا را می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، «سنت لوییس تودی» نوشت: مرکز «پن/ناباکوف» آمریکا علاوه بر معرفی برندگان جوایز سالانه کتاب، نام «آدونیس» شاعر و مترجم پرآوازه سوری را به‌عنوان برنده جایزه ۵۰ هزار دلاری یک عمر دستاورد ادبی در عرصه بین‌المللی اعلام کرد.

«علی احمد سعید اسبر» با تخلص «آدونیس»، شاعر، مقاله‌نویس و مترجمی است که تا کنون بیش از ۲۰ جلد کتاب و مجموعه شعر به زبان عربی منتشر کرده که به زبان‌های مختلف نیز ترجمه شده‌اند. او که عنوان بزرگ‌ترین شاعر در قید حیات جهان عرب را یدک می‌کشد، چند اثر را از زبان فرانسوی برگردانده و نامش سال‌هاست به‌عنوان نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات مطرح می‌شود.

«آدونیس» سال ۱۹۳۰ در غرب سوریه به دنیا آمد. او به‌خاطر عقاید و اظهارات ملی‌گرایانه و سکولارش مدتی در زندان بود. پس از آن، در سال ۱۹۸۵ راهی پاریس شد. او اکنون در این شهر سکونت دارد و بیشتر فعالیت‌هایش را در فرانسه و لبنان دنبال می‌کند.

بنیاد «پن» همچنین جایزه ۷۵ هزار دلاری «ژان اشتاین» را که ویژه بهترین اثر سال است، به «هشام مطر» نویسنده لیبیایی تقدیم کرد. «مطر» با کتاب خاطرات خود (بازگشت) توانست این جایزه را به‌دست بیاورد.

«راین آمیلکار» ‌جایزه رمان نخست «پن/رابرت دبلیو. بینگام» را با «قیام‌ها» کسب کرد و در بخش مقاله‌نویسی نام «آنجلا موریلز» به‌عنوان برنده اعلام شد. «موریلز» جایزه ۱۰ هزار دلاری «پن/دیاموندشتاین ـ اسپیلووگل» را با کتاب «دختران شهر من» از آن خود کرد.

مرکز «پن» پیش از این، برندگان بخش‌های بهترین نمایشنامه‌، ادبیات غیرداستانی، «اوپن بوک»، مجموعه شعر و داستان کوتاه را معرفی کرده بود. امسال مبلغ ۳۱۵ هزار دلاری به آثار برجسته در حوزه‌های ادبیات داستانی، شعر، ادبیات علمی - تخیلی، مقاله، آثار ورزشی، زندگی‌نامه‌ای، ادبیات کودک، ترجمه و نمایشنامه اهدا شد.

جوایز ادبی مرکز «پن» آمریکا از سال ۱۹۲۲ با همکاری چهارهزار نویسنده در سراسر جهان به‌صورت سالانه جوایزش را اعطا می‌کند. «جان اشتاین‌بک»،‌ «سوزان سونتاگ» و «آرتور میلر» از جمله نویسندگان سرشناسی هستند که عضو این مرکز بوده‌اند.

انتهای پیام