بازار برده‌ خانگی در کویت و عربستان به کمک سیلیکن ولی

(تیتر از جنگ خبر)
بی بی سی
تحقیقات بی‌بی‌سی عربی نشان می‌دهد زنان خدمتکار خانه در بازار سیاه کویت غیرقانونی خرید و فروش می‌شوند. طبق تحقیقات بی‌بی‌سی این کار با اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی و اپ‌ استور انجام می‌شود و همین‌طور هشتگ‌هایی که در اینستاگرام داغ می‌شوند.

اگر با ماشین‌تان گشتی در خیابان‌های کویت بزنید، اثری از این زنان نمی‌بینید. آن‌ها پشت درهای بسته هستند، از حقوق اولیه انسانی محرومند، نمی‌توانند محل اقامتشان را ترک کنند و این خطر هست که به بالاترین پیشنهاد فروخته شوند.

در اینترنت می‌توانید هزاران عکس از آنها را پیدا کنید که برحسب نژاد طبقه‌بندی شده‌اند و می‌توان با چند هزار دلار آن‌ها را خرید.

تحقیقات مخفیانه بخش عربی بی‌بی‌سی نشان داده که این زنان در بازار سیاه اینترنتی افراد غیرقانونی خرید و فروش می‌شوند؛ با استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی و فروشگاه اپل (اپ استور) و همچنین هشتگ‌هایی که در اینستاگرام داغ می‌شوند.


بازار برده‌فروشی
اولمیرا بهولا، گزارشگر ویژه بردگی مدرن سازمان ملل می‌گوید: "کاری که در اینترنت انجام می‌دهند، تبلیغ بازار برده‌فروشی است. اگر گوگل، اپل، فیسبوک یا هر شرکت دیگر میزبان چنین اپلیکیشن‌هایی باشند، این به پای آنها هم نوشته می‌شود."

از هر ده خانه در کویت، نه تا کارگر خانگی دارند. این کارگران از برخی از فقیرترین کشورهای دنیا به کناره خلیج فارس می‌آیند به این امید که پولی برای خانواده‌شان بفرستند.

تقریبا تمام فروشنده‌ها گذرنامه زنان را می‌گیرند و به آن‌ها یا اجازه دسترسی به تلفن را نمی‌دهند یا استفاده از آن را خیلی محدود می‌کنند.


زیر پا گذاشتن حقوق بشر
اپلیکیشن '۴Sale' به شما اجازه می‌دهد که زنان را بر مبنای نژادشان با قیمت‌های مختلف انتخاب کنید.
گروه بی‌بی‌سی با شماری از کاربران اپلیکیشن روبرو شد که خودشان را "مالکان" این زنان معرفی می‌کردند. افرادی که حقوق اولیه انسانی را دریغ می‌کردند، مثل "یک روز یا یک دقیقه یا یک ثانیه" تعطیلی.

یک پلیس که می‌خواست از دست کارگرش خلاص شود، گفت :"باور کن زن خیلی خوشرویی است. همیشه می‌خندد و لبخند به لب دارد؛ حتی اگر او را تا پنج صبح بیدار نگه داری شکایت نمی‌کند."

او به بی‌بی‌سی گفت که چگونه از این زنان مثل کالا استفاده می‌شود: "کسانی را پیدا می‌کنید که یک خدمتکار را ششصد دینار کویت (۲۰۰۰ دلار) می‌خرد و او را هزار دینار (۳۳۰۰ دلار) به فروش می‌رساند."

او به خریدار توصیه می‌کند که: "گذرنامه‌اش را به او نده. تو اسپانسر او هستی. چرا باید گذرنامه‌اش را به خودش بدهی؟"


اجازه اسپانسر
اورمیلا بهولا می‌گوید: "این یک نمونه مشخص از برده‌داری مدرن است. اینجا ما بچه‌ای داریم که فروخته شده و با او مثل مایملک، مثل اثاث خانه رفتار می‌شود."

در بیشتر کشورهای حاشیه خلیج فارس، آژانس‌های تجاری کارگران خارجی را وارد می‌کنند و بعد باید آن‌ها را رسما در نهادهای دولت ثبت‌نام کنند.

کارفرماهای بالقوه به آژانس‌ها وجهی می‌پردازند و تبدیل به اسپانسر رسمی کارگران خانگی می‌شوند.

طبق این سیستم که به "نظام کفالت" معروف است، یک کارگر خانگی نه می‌تواند کارش را ترک کند نه آن را تغییر دهد نه این که بدون اجازه اسپانسر، کشور را ترک کند.

اپلیکیشن‌هایی مانند 'Sale۴' کارفرمایان را قادر می‌سازند که اسپانسری کارگران خانگی را برای منفعت به دیگر کارفرماها بفروشند. این راه میان‌بر باعث بازار سیاه و همچنین آسیب‌پذیر شدن زنان در برابر آزار و بهره‌کشی می‌شود.

بازار برده‌فروشی آنلاین منحصر به کویت نیست. یک تحقیق در عربستان سعودی نشان داد که صدها زن در یک اپلیکیشن محبوب دیگر به نام "حراجی" فروخته شده‌اند؛ همین طور صدها زن دیگر در اینستاگرام که زیر نظر فیسبوک اداره می‌شود.


هشتگ پاک شد
پس از این که بی‌بی‌سی با شرکت‌های فناوری و اپلیکیشن‌ در مورد یافته‌هایش تماس گرفت، 'Sale۴' بخش کارگران خانگی را حذف و فیسبوک نیز هشتگ #"خادمات للتنازل" (انتقال خدمتکاران) را ممنوع کرد.

اپلیکیشن عربستانی "حراجی" هنوز اظهار نظری نکرده است.

هم گوگل هم اپل به بی‌بی‌سی گفتند که این اعمال جایی در فروشگاه اپلیکیشین‌هایشان ندارد و با همکاری سازندگان اپلیکیشن‌ها از این کارهای غیرقانونی جلوگیری خواهند کرد.