سپاه پاسداران: رهبری زنان در اعتراضات تجربه جدیدی بود

رادیوزمانه
سخنگوی سپاه پاسداران همچون دیگر مقام‌های امنیتی و حکومتی خشوت‌های کم‌سابقه در جریان اعتراضات اخیر در ایران را به معترضان نسبت داد. او از «بهره‌گیری از زنان» در درگیری‌ها خبر داد و آن را تجربه جدیدی خواند و ادعا کرد که «با کلت‌های مخفی» به مردم شلیک شده است.
...
سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران دوشنبه ۴ آذر گفت: «رفتارهای داعش‌وار را در اغتشاشات اخیر در کشور شاهد بودیم که با کلت‌های مخفی به مردم شلیک کرده و خشونت بالا و سازماندهی و بهره‌گیری از خانم‌ها برای ایجاد درگیری اول تجربه جدیدی بود و دشمنان بر موج ناآرامی‌ها سوار شدند.»

شریف افزود: «پشت این صحنه اسرائیل و آمریکا بود و به دلیل این‌که فشار اقتصادی آن‌ها جواب نداده بود، فرصتی ایجاد شد و با توجه به نارضایتی‌هایی که در مردم وجود داشت، دشمن بر موج سوار شد و این خشونت بی‌سابقه را به‌وجود آوردند.»
...
در جریان اعتراضات آبان‌ سال جاری تصاویری از حضور زنان در این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. از جمله زنی سفیدپوش که در میانه اتوبانی در تهران، جلوی خودروها را می‌گرفت و از آن‌ها می‌خواست به اعتراضات بپیوندند. یا زنی در خرم‌آباد لرستان که از جمعیت معترض می‌خواست که به اموال عمومی آسیب نزنند، و یا زنی در نجف‌آباد اصفهان که فریاد می‌زد: «زن‌هایی که سرپرست خانوارند و هیچی در دستشان نیست چه کار کنند؟ به داد مردم برسید! رهبر! به داد مردم برسید مسئولین! به داد این زن‌هایی که سرپرست خانوارند برسید.»

خبرگزاری فارس، که به نهادهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی نزدیک است چهارشنبه ۲۹ آبان در گزارشی از اعتراضات نوشت: «میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر به‌نظر می‌رسد. در نقاط متعدد به‌ویژه حومه تهران، زنان ظاهراً ۳۰ تا ۳۵‌ سال، نقش ویژه‌ای در لیدری اغتشاشات به‌عهده دارند.»

این خبرگزاری با اشاره به گزارش روزنامه «صبح‌نو» افزود: «این زنان متحدالپوشش، هریک وظیفه‌ای جداگانه دارند؛ یکی از شورش‌ها فیلم می‌گیرد، دیگری جلوی خودروها را می‌گیرد و دیگری با تحریک مردم، آن‌ها را به پیوستن به صف اغتشاش‌ها مجاب می‌کند. این‌که چرا در اغتشاشات اخیر، زنان به مهره میدان‌دار تبدیل شده‌اند، خود جای سؤال دارد.»

شامگاه چهارشنبه ۲۹ آبان در سیمای جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در جریان اعتراضات، اعترافات یکی از بازداشت‌شدگان که زن بود پخش شد. در این برنامه ادعا شد که رهبری اعتراضات را زنان به عهده داشتند و بیگانگان هم از آن‌ها حمایت مالی می‌کردند.

زنی که در این فیلم با نام فاطمه داوند معرفی شد با لهجه کردی اعتراف می‌کرد که سال ۷۳ از منزل فرار کرده، به سلیمانیه عراق رفته و سپس به «تشکیلات ضد انقلاب» پیوسته و بعد هم برای هدایت اعتراضات به ایران منتقل شده است.

در این فیلم ادعا می‌شد که فاطمه داوند هنگام فرار از مرزهای غربی کشور دستگیر شده است. فیلم اعترافات، بر این سناریو متمرکز بود که زنان از نظر عاطفی نقش مهمی در هدایت اعتراضات مردم خشمگین از بی‌عدالتی اجتماعی به‌عهده داشتند و بیگانگان هم برای هدایت اعتراضات در جهت تخریب اموال عمومی با سرمایه‌گذاری‌هایی از این زنان استفاده کردند....