"اعتراض رنگارنگ" زنان عراقی بر دیوارهای بغداد

دویچه وله
زنان عراقی در اعتراضات ضد دولتی این کشور که از سه ماه پیش تا کنون ادامه دارد، نقش مهمی را بر عهده گرفته‌اند. از جمله میدان تحریر بغداد با نقاشی‌های دیواری زنان هنرمند به صحنه نمایش مقاومت خلاقانه آنان تبدیل شده است.

میدان تحریر در مرکز بغداد صحنه اصلی اعتراضات مردمی علیه دولت عراق است؛ اعتراضاتی که از اکتبر سال جاری میلادی (۲۰۱۹) آغاز شده است. نقاشی‌های دیواری در این میدان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

این آثار هنری که به طور عمده توسط زنان عراقی ترسیم می‌شوند نشان‌دهنده عزم راسخ و قدرت این زنان و نیز بیانگر آنند که زنان عراقی می‌خواهند آینده خود را به دست خویش ترسیم کنند. این تصاویر نمادی از این واقعیت‌اند که زنان خواستار شرکت فعال در تعیین مسیر آینده زندگی‌شان هستند.

به گزارش رسانه‌ها، بسیاری از زنان با وجود نگرانی‌های خانواده، همسر یا والدین‌شان در مورد امنیت آنها حتی گاه به طور پنهانی در صف معترضان به دولت عراق در بغداد شرکت می‌کنند؛ اعتراضاتی که تا کنون بیش از ۴۰۰ کشته برجای گذاشته است.

ناظران حضور شانه به شانه زنان و مردان از همه اقشار اجتماعی در اعتراضات ضد دولتی در عراق را به عنوان دستاورد مهم اجتماعی در این کشور ارزیابی می‌کنند.

عراق در هفته‌ها و ماه‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ مردم بوده است. اعتراضات عراق در ابتدا علیه بیکاری و رواج فساد در این کشور آغاز شد و بسیار سریع سیاست‌های دولت عراق و عملکرد این دولت آماج شعارهای معترضان قرار گرفت.

گروه‌های بزرگی از معترضان علاوه بر مخالفت با سیاست‌های دولت عراق، علیه "دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشور" دست به تظاهرات خیابانی زده‌اند. این اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی و گروه‌های مهاجم ناشناس مورد هجوم قرار گرفته است.

در میان کشته شدگان در بغداد و دیگر شهرهای عراق تعداد بسیاری از زنان و کودکان عراقی به چشم می‌خوردند.

زنان عراقی که از شروع تظاهرات خیابانی و اعتراضات در کنار مردان حضور داشته‌اند در تهیه شعارها و پلاکاردهای تظاهرات و رساندن کمک‌های اولیه به زخمی‌ها نیز شرکت فعال دارند. در عکس‌های منتشر شده از تظاهرات ضد دولتی عراق چهره زنان زیادی دیده می‌شود. از جمله در یکی از این عکس‌ها می‌توان زنی را مشاهده کرد که پلاکاردی را بلند کرده است که بر روی آن نوشته شده است: «خون‌ریزی کافی است، بس کنید، به کشتن عزیزان ما پایان دهید!»