تابو شکنی خبرنگار قربانی تجاوز جنسی در ژاپن

(تیتر از جنگ خبر)
دویچه وله
شیوری ایتو، زن خبرنگاری که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود موفق شد در ژاپن تابوشکنی کند. با حکم دادگاه فرد متجاوز موظف است به شیوری ایتو غرامت بپردازد. چنین حکمی برای نخستین بار است که در ژاپن از سوی دادگاه صادر می‌شود.

شیوری ایتو، خانم خبرنگار ژاپنی موفق شد با شکایت از مجری مشهور تلویزیون این کشور به دلیل تجاوز جنسی، در دادگاه پیروز شود.

اگر چه غرامتی که باید به خانم ایتو پرداخت شود تنها بخشی از مبلغ مورد درخواست اوست، اما قاضی دادگاه با صدور این حکم در روز چهارشنبه ۲۷ آذر (۱۸ دسامبر) بدعتی تازه در سیستم قضایی ژاپن بنیاد گذاشت.

شیوری ایتو ضمن شکایت از فرد متجاوز درخواست پرداخت غرامت ۱۱ میلیون ین ژاپن را مطرح کرده بود. در حکم صادر شده آمده است که نورییوکی یاماگوچی، مجری تلویزیون و خبرنگار مشهور، باید مبلغ سه میلیون و ۳۰۰ هزار ین ژاپنی (حدود ۲۷ هزار یورو) به عنوان غرامت به خانم ایتو پرداخت کند.

برای اولین بار است که در ژاپن به طور علنی یک زن از متجاوز خود به دادگاه شکایت می‌کند و اجازه می‌دهد این موضوع در رسانه‌ها مطرح شود.

شیوری ایتو پس از پیروزی هنگام خروج از سالن دادگاه به خبرنگاران گفت که بسیار خوشحال و سپاسگزار است که قاضی‌های دادگاه از او حمایت کرده‌اند. او با صدایی گریه‌آلود گفت: «من خوشحالم، اما این پایان ماجرا نیست، حال باید ببینیم چطور با پیامدهای این موضوع زندگی کنم.»

بر اساس نظر دادگاه این زن ۳۰ ساله هنوز نیز از یادآوری خاطره تجاوز جنسی دچار اضطراب و وحشت می‌شود و از نظر روحی صدمه دیده است.

شیوری ایتو و نورییوکی یاماگوچی در بهار چهار سال پیش (آوریل ۲۰۱۵) قرار داشتند که برای گفت‌وگو درباره چند موضوع کاری برای شام در یک رستوران همدیگر را ببینند. ایتو جریان تجاوز را این طور تعریف کرد که هنگام غذا خوردن در آن شب ناگهان دچار سرگیجه شد. چند ساعت بعد وقتی چشمانش را باز کرد در اتاق این همکارش در هتل بود. در آن موقع در حالی که احساس درد در ناحیه زیر شکم می‌کرد دید که نورییوکی یاماگوچی برهنه روی او دراز کشیده است. او مطمئن بود که این همکار برای رسیدن به هدف "ناپاک" خود به او مواد مخدر داده است.


پیچیدگی سیستم حقوقی

بررسی این پرونده با مشکلاتی در سیستم حقوقی ژاپن روبرو بود. در این سیستم زمانی حمله فرد خاطی تجاوز خوانده می‌شود که با خشونت جسمی همراه باشد. قربانی باید بتواند ثابت کند که با تمام قوا تلاش کرده عمل تجاوز جلوگیری کند. در غیر این صورت اقدام جنسی تجاوز محسوب نخواهد شد و فرد خاطی از مجازات در امان میماند.

زنان ژاپنی در موارد تجاوز جنسی به طور معمول از علنی و یا رسانه‌ای کردن موضوع خودداری می‌کنند و به ندرت برای شکایت به نزد پلیس می‌روند.

ایتو با شکستن این تابو در همان زمان به دادگاه شکایت کرد اما یک سال بعد، در سال ۲۰۱۶ قاضی دادگاه به دلیل کمبود شواهد و مدارک لازم علیه یاماگوچی پرونده را مختومه اعلام کرد.

یاماگوچی انکار کرد که مواد مخدر به خورد خانم ایتو داده است و ادعا کرد که او به دلیل نوشیدن مشروب زیاد مست بوده و چون نمی‌توانسته به خانه برود به هتل او آمده و خودش پیشنهاد کرده با او هماغوشی کند.

در حکم دادگاه آمده است که تصمیم خانم ایتو به بیان علنی و صحبت صریح درباره این موضوع به دلیل خدمت به منافع عمومی جامعه بوده و از این طریق به حریم خصوصی یاماگوچی صدمه‌ای وارد نشده است.

برای شیوری ایتو بیش از دریافت غرامت موضوع لزوم اصلاح قوانین ژاپن در این باره مهم بوده است: اگر متجاوز به بدن قربانی آسیب نزده باشد، باز هم عمل او تجاوز و سوءاستفاده جنسی محسوب می‌شود.

در ژاپن برای جرم تجاوز جنسی مجازات هفت سال حبس در نظر گرفته شده است.