مایکل بلومبرگ پذیرفت که قراردادهای مسکوت ماندن شکایات کارمندان زن علیه خودش را لغو کند


بی بی سی
مایکل بلومبرگ، میلیاردر آمریکایی که به تازگی وارد رقابت‌های درون حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری امسال شده گفته سه قراردادی که میان او و سه زن کارمند سابق شرکت‌های تحت امرش که به موجب آنها این زنان از فاش کردن محتوای شکایات خود در ازای دریافت مبلغی صرفنظر کرده بودند، ملغی است.

آقای بلومبرگ که با صرف بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ظرف دو ماه گذشته توانسته خود را در نظرسنجی‌ها بالا بکشد تحت فشار بود که برای علنی کردن سوابق خود در رفتار با زنان این قراردادها را لغو کند.

منتقدان این نوع قراردادها می‌گویند کارفرمایان و مردان پرقدرتی چون آقای بلومبرگ با استفاده از این مجرای قانونی از علنی شدن سوءرفتارها با زنان کارمند خود جلوگیری و اصطلاحا "لاپوشانی" می‎کنند.
بلومبرگ چه گفته؟

روز جمعه، ۲۰ فوریه، ستاد انتخاباتی مایکل بلومبرگ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت رسانه‌ای بلومبرگ که مالک چندین نشریه و رسانه به نام بلومبرگ است با جستجو در دهه‌ها سابقه آقای بلومبرگ به سه مورد از قراردادهایی برخورده که به موجب آنها شاکیان قبول کرده‌اند در ازای دریافت مبلغی از علنی کردن محتوای شکایت خود علیه مایکل بلومبرگ صرفنظر کرده و هیچ گاه درباره آن افشاگری نکنند.

اکنون آقای بلومبرگ گفته هرکدام از این شاکیان که قصد صحبت کردن درباره ادعاهای خود دارند می‌توانند با مراجعه به شرکت بلومبرگ مدرک لغو قرارداد قبلی را دریافت کنند.

آقای بلومبرگ گفته: "من طی چند روز گذشته درباره این قضایا بسیار فکر کردم و به این تصمیم رسیدم که تا از این پس تا زمانی که من مالک شرکت بلومبرگ هستم دیگر هیچ قراردادی برای محرمانه نگه داشتن اتهام‌های جنسی روی میز گذاشته نخواهد شد."

او گفته: "من قراردادهایی از این نوع را، به ویژه هنگامی که در ارتباط با آزار و اذیت جنسی مطرح است، به نوعی تشویق بر مسکوت گذاشتن این قضایا در محیط کار ارزیابی کردم و معتقدم این چنین قراردادهایی موجب تنزل احساس امنیت زنان در محیط کار می‌شود."

مایکل بلومبرگ که دارایی‌های او ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده است از ۱۰ هفته پیش وارد کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها شده و می‌گوید او شایسته ترین فرد برای شکست دونالد ترامپ است.

ستاد انتخاباتی آقای بلومبرگ که بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا ظرف دو ماه گذشته حدود ۳۵۰ میلیون دلار صرف تبلیفات اغلب تلویزیونی کرده توانسته نام او را خیلی سریع بر سر زبان‌ها بیندازد.

"ظهور پر شتاب" مایکل بلومبرگ که همزمان با "افول پر شتاب" جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما و "پیش‌تازی" برنی سندرز در کارزاهای دموکرات‌ها شده، خیلی زود تمرکز رسانه‌های آمریکا را متوجه شهردار سابق نیویورک کرده است؛ کسی که خود مالک غول رسانه‌ای بلومبرگ است و نیازی به معرفی ندارد اما به رسم دنیای سیاست در آمریکا حالا که او در قد و قامت ریاست‌جمهوری پا پیش گذاشته باید سوابق اقتصادی و سیاسی‌اش یک بار دیگر از در انظار عمومی وارسی شود.

به همین علت هم در دو هفته گذشته که نظرسنجی‌ها آقای بلومبرگ را یکی از سه نامزد پیشتاز معرفی کرده‌اند، پیکان انتقادها به سوی او متمرکز شده و تقریبا تمامی نامزدهای حزب دموکرات با پیش کشیدن سوابق آقای بلومبرگ تلاش کرده‌اند اعتبار او برای نشستن بروی صندلی ریاست جمهوری را زیر سوال ببرند.

از جمله در جریان مناظره تلویزیونی روز چهارشنبه در شهر لاس و گاس ایالت نوادا، الیزابت وارن، امی کلوباچر، برنی سندرز، پیت بوتجیج و جو بایدن، پنج نامزد دموکرات مایکل بلومبرگ را که برای نخستین‌بار به مناظره انتخاباتی دموکرات‌ها راه یافته بود، مورد شدیدترین حملات قرار دادند.

به ویژه الیزابت وارن با پیش کشیدن اتهام‌های بدرفتاری آقای بلومبرگ با زنان در محل کار، بارها او را تحت فشار قرار داد که اگر نگران سوابق خود نیست با لغو کردن قراردادهای محرمانه نگه داشتن شکایات کارمندان زن، به آنها اجازه دهد از جزییات تظلم خواهی خود بگویند.