بزرگداشت دانشجویان ناپدید شده مکزیک در اثر تازه "آی وای‌وای"

دویچه وله
آی وای‌وای، هنرمند معترض چینی، یکی از آخرین آثار خود را به بزرگداشت ۴۳ دانشجویی اختصاص داده که در مکزیک ناپدید شدند. نمایشگاه او در شهر مکزیکو گشایش یافت.

تابلو تازه این هنرمند مقیم برلین، از کنار هم چیدن تعداد بیشماری قطعات پلاستیکی (لگو) رنگی پدید آمده است که سیمای دانشجویان ناپدید شده را نشان می‌دهد.

این تابلو در قالب نمایشگاه "بازآفرینی خاطرات" عرضه شده است که روز شنبه (۱۳ آوریل) در موزه دانشگاهی شهر مکزیکو گشایش یافت.

آی وای‌وای با خلق این چیدمان بزرگ قصد دارد از فراموش شدن قربانیان خشونت جلوگیری کند.

هنرمند ۶۱ ساله می‌گوید: «خاموش ماندن توهینی به حرمت و حیثیت انسانی است و می‌تواند باعث خشم و خشونت شود.»

این اثر هنری با همراهی مصاحبه‌های ویدئویی با بستگان قربانیان و همچنین کارمندان دولت و مأموران پلیس عرضه شده است.

آی وای‌وای هنگام گشایش نمایشگاه گفت که ماجرای غم‌انگیز ناپدید شدن دانشجویان در سال ۲۰۱۴ نه تنها به عنوان هنرمند، بلکه به عنوان انسان هم او را آزار داده است.

او گفت: «وقتی می‌شنویم که کسی مجروح شده، پسر همسایه‌مان به خانه برنگشته، و پس از این همه سال دولت هنوز این قضیه را خاتمه نداده، طبعا ناراحت می‌شویم و از خود می‌پرسیم که ما در چه دنیایی زندگی می‌کنیم؟»

آی وای‌وای در میهن خود چین بارها به خاطر انتقاد از نابسامانی‌ها به زندان افتاد.

این هنرمند چینی تا سال ۲۰۱۵ ممنوع‌الخروج بود و پس از ترک چین، آلمان را به عنوان تبعیدگاه خود انتخاب کرد.


قتل دانشجویان حق‌طلب

ناپدید شدن دانشجویانی که در سپتامبر ۲۰۱۴ قربانی یک توطئه آدم‌ربایی شدند، در مکزیک موضوعی غم‌انگیز است که همچنان خشم و غضب همگانی را برمی‌انگیزد.

۴۳ دانشجوی چپ‌گرای یک آموزشکده که برای شرکت در یک راهپیمایی اعتراضی به مکزیکوسیتی می‌رفتند، در راه ناپدید شدند. آنها در مبارزه با فساد و بی‌عدالتی فعال بودند.

بنا به گزارش دادستانی کل مکزیک این گروه از دانشجویان در جنوب استان گوررو به دست مأموران تبهکار پلیس دستگیر و به باندهای مواد مخدر تحویل داده شدند. اعضای باند که تصور می‌کردند این دانشجویان به گروهی رقیب وابسته هستنند، آنها را به قتل رسانده و اجسادشان را سوزانده‌اند.

مدافعان حقوق بشر به این روایت رسمی باور ندارند و از ناکافی بودن تحقیقات و بروز تخلفات بیشمار در رسیدگی به پرونده انتقاد می‌کنند. آنها معتقدند عناصری در دولت که با باندهای تبهکار همکاری دارند، مایل به افشای حقیقت درباره مرگ دانشجویان نیستند.