جایزه اینگه‌بورگ باخمن ۲۰۱۹ به بیرگیت بیرنباخر تعلق گرفت

دویجه وله
پس از بحث‌های بسیار سرانجام جایزه اینگه‌بورگ باخمن امسال را بیرگیت بیرنباخر، نویسنده اتریشی، دریافت کرد. جایزه اینگه‌بورگ باخمن یکی از مهم‌ترین جوایزی است که سالانه در حوزه ادبیات در کشورهای آلمانی زبان اهدا می‌شود.

شهر کلانگن‌فورت در جنوب اتریش از چند روز پیش در گرمای بی‌سابقه هوا شاهد برگزاری بحث‌ها و گفت‌‌وگوهای بسیاری در زمینه انتخاب نویسنده برگزیده برای دریافت جایزه اینگه‌بورگ باخمن (Ingeborg-Bachmann-Preis) سال ۲۰۱۹ میلادی بود.

سرانجام در شامگاه یکشنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) هیئت داوران نام نویسنده برنده سال ۲۰۱۹ جایزه اینگه‌بورگ باخمن را اعلام کرد. این جایزه ۲۵ هزار یورویی به بیرگیت بیرنباخر (Birgit Birnbacher)، نویسنده ۳۳ ساله اتریشی، تعلق گرفت.

هیئت داوران کتاب "کمد" (Der Schrank)، بیرنباخر را مورد تقدیر قرار داد. موضوع این کتاب که با دیدی پژوهش‌گرانه در زمینه مطالعه جامعه‌شناختی نوشته شده، در باره پیدا شدن ناگهانی یک کمد در زندگی راوی داستان است؛ هدیه‌ای که از سوی مادر راوی برای او فرستاده شده است.

بیرنباخر در کتاب خود به موضوع دنیای جدید کار و شرایط نامساعد زندگی می‌پردازد.

به گفته هیلده‌گارد کلر (Hildegard Keller)، از اعضای هیئت داوران جایزه اینگه‌بورگ باخمن "بیرگیت بیرنباخر در این کتاب از هر نظر موفق بوده است". او گفت که نویسنده این کتاب توانسته است در قالب شخصیت‌های این داستان "بررسی موشکافانه‌ای از روابط اجتماعی را به صورتی جذاب" ارائه دهد.

بیرگیت بیرنباخر هنوز سال‌های دبیرستان را پشت سر نگذاشته بود که از رفتن به مدرسه سر باز زد و به گذراندن یک دوره کارآموزی روی آورد. سپس برای کار داوطلبانه راهی کشورهای دیگر شد. چند سال بعد پس از بازگشت به اتریش دیپلم دبیرستان را گرفت و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مطالعات جامعه‌شناسی و امور اجتماعی به پایان رساند.

این نویسنده جوان اتریشی تا کنون جوایز متعددی، از جمله جایزه بنیاد یورگن پونتو را در سال ۲۰۱۶ میلادی دریافت کرده است.

بیرنباخر در هنگام دریافت جایزه‌اش در مصاحبه با رادیو اتریش (ORF) فروتنانه گفت: «باورکردنی نیست. این جایزه‌ای است که اهمیت زیادی برای همه ما دارد و برای همین هم هست که اینجا هستیم. این جمع بسیار مهمی است که من شرکت در آن را تجربه می‌کنم. افراد زیادی در این جمع حضور دارند که سزاوار دریافت این جایزه هستند.»


حضور بیشتر زنان برای نخستین بار

در جریان "۴۳ روز ادبیات آلمانی‌زبان" که در شهر کلانگن‌فورت جریان داشت علاوه بر جایزه ادبی اینگه‌بورگ باخمن چهار جایزه دیگر نیز، از جمله جایزه مخاطبان، به برندگان اهدا شد.

برای نخستین بار در تاریخ اعطای این جوایز ادبی، امسال با حضور ۸ نویسنده زن و ۶ نویسنده مرد از آلمان، اتریش و سوئیس در رقابت‌ها، تعداد زنان نویسنده شرکت‌کننده بیشتر از مردان بود.

مراسم ادبی باخمن هر سال در کلاگن‌فورت، زادگاه اینگه‌بورگ باخمن، برگزار می‌شود. امسال چهل و سومین بار بود که این شهر میزبان علاقمندان به زبان و ادبیات آلمانی بود. دریافت جایزه اینگه‌بورگ پایه‌ای در روند پیشرفت ادبی برای بسیاری از نویسندگان مشهور آلمانی‌زبان بوده است.

اینگه‌بورگ باخمن يكى از نام آورترين شاعران و نويسندگان آلمانى زبان بعد از جنگ جهانى دوم به شمار می‌آید. او در سن ۴۷ سالگی در رم درگذشت. جایزه اینگه‌بورگ باخمن از سال ۱۹۷۷ در حوزه زبان و ادبیات آلمانی به یاد این شاعر و نویسنده برجسته اتریشی (۱۹۲۶−۱۹۷۳)، به یکی از اهالی قلم در حوزه زبان آلمانی اهدا می‌شود.

در سال گذشته این جایزه به خانم تانیا مالیارچوک، تعلق گرفته بود. این نویسنده ۳۶ ساله که در اوکراین به دنیا آمده از سال ۲۰۱۱ در وین زندگی می‌کند و از ۵ سال پیش به زبان آلمانی می‌نویسد.