حضور شماری از هنرمندان در جمع سوگواران و معترضان؛ ادامه انصراف‌ها از "جشنواره فجر"

رادیوفردا
شماری از هنرمندان ایرانی به جمع معترضانی پیوسته‌اند، که پس از اقرار ستاد کل نیروهای مسلح ایران به هدف گرفتن هواپیمای اوکراینی در شهرهای مختلف تجمع کرده‌اند. همزمان گزارش‌ها حاکی از افزایش انصراف‌ها از جشنواره‌های فجر است.

بنا بر گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی جعفر پناهی، رضا درمیشیان، هدیه تهرانی، و برخی دیگر از بازیگران، کارگردانان و چهره‌های سینمایی به جمع سوگواران و معترضان پیوسته‌اند.

بسیاری دیگر از هنرمندان نیز در حساب‌های کاربری خود به رخدادها واکنش نشان داده، شدیدا از روند وقایع انتقاد کرده‌ و با بستگان جان‌باختگان و شهروندان ابراز همدردی کرده‌اند.

به حالمان باید خون گریه کرد، میان هزار جور دغدغه و افسوس و غصه و ای کاش و آرزو...کار انسان از بی‌لیاقتی عده‌ای باید به جایی کشیده بشه که آرزو کنیم ای کاش حداقل خبر حکایت از نقص فنی داشته باشه، چرا که کمتر آتیش بگیره دلهامون و کمتر زخم بخوره روح و جان خانواده‌های مصیبت دیده. 🖤
— Homayoun Shajarian (@H_Shajarian) January 11, 2020

از سوی دیگر رخشان بنی‌اعتماد در حساب کاربری خود از «هشدار جدی نهادی امنیتی» در مورد برگزاری سوگواری برای جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داده‌است.

مردم داغدار ایران،دعوت هنرمندان به عزاداری برای جگرگوشه‌هامان که قرار بود فردا، یکشنبه ۲۲ دی‌ماه در میادین آزادی شهرهای ایران برگزار شود؛ با هشدار جدی نهادهای امنیتی مواجه شد.برای پیش‌گیری از هر بهانه‌جویی و برای حفظ امنیت و جان مردم داغدار، دعوت اینجانب لغوشده اعلام می‌گردد. https://t.co/M1aI5vTbKh
— Rakhshan Banietemad (@BanietemadR) January 11, 2020

گزارش‌های دیگر نیز حاکی از «ادامه» انصراف‌ها از جشنواره‌های فجر در تهران است.

از چهره‌های مشهوری که روز شنبه انصراف خود را از جشنواری فجر اعلام کرد مسعود کیمیایی بود، که در اعتراض به شرایط کنونی ایران و سرنگونی هواپیمای مسافربری با شلیک پدافند هوایی سپاه، اعلام کرد از حضور در این دوره جشنواره فیلم فجر انصراف خواهد داد.

امیر احمد قزوینی، بازیگر تئاتر و سینما، در اینستاگرام خود نوشته «من امير احمد قزوينى با همين ته‌مانده‌ى عواطف انسانى‌ام از بازى در نمايش «پروانه الجزايرى» براى اجرا در جشنواره فجر انصراف مى‌دهم. مى‌دانم غيبت اين بنده حقير هيچ تأثيرى در شهوت تنديس‌خواهى خيلى از رفقا نمى‌گذارد. به حرمت چشمان ِ معصومِ «راستين» و «ری را» من كه نمى‌توانم ، حداقل امسال را نمى‌توانم، شما اگر مى‌توانيد خوشا به حالتان».

دومین فیلم انصرافی #جشنواره_فیلم_فجر کارگردان مستند «کامی» می‌گوید حضور در این رویداد حالا برایش هیچ افتخاری ندارد. https://t.co/wUMWARKbMB
— Babak Ghafooriazar (@babakazar) January 11, 2020

کارگردان نمایش #مشق_شب (که یکی از بهترین اجراهای امسال بود و به نظرم شامس بسیار بالایی در جوایز داشت) با انتشار متن زیر، انصراف گروهش را از اجرا در #جشنواره_تئاتر_فجر اعلام کرد. pic.twitter.com/EmsV8f9bWA
— Samin Mohajerani (@saminmohajerani) January 12, 2020

داوران بخش عکس جشنواره فجر نیز از حضور در آن انصراف داده‌اند.

کیارنگ علایی، از داوران عکاسی جشنواره تجسمی فجر، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است «در همدلی با قربانیان فاجعه اخیر و درک شرایط اجتماعی و حال عمومی جامعه انسانی و فرهنگی، ما، دبیر و هیات داوران بخش عکس دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر… از ادامه همکاری با این رویداد معذوریم».

مهدی فاتحی، از داوران بخش گرافیک جشنواره فجر نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشته «رنج از حد توان‌مان افزون شده! در شرایط فعلی نه تاب ادامه دادن داریم و نه توان خاموش نگریستن. از این رو ما دبیر و داوران بخش گرافیک جشنواره‌ی فجر، با احترام به روح درگذشتگان فجایع اخیر و با پوزش از کسانی که در این جشنواره شرکت کرده‌اند، انصراف خود را از ادامه همکاری در این‌جشنواره اعلام کرده، آرزوی روزهای بهتری برای ایران عزیزمان داریم».