ویم‌ وندرس به نقاشی‌های ادوارد هاپر جان می دهد

(تیتر از جنگ خبر)
یورنیوز
فیلم کوتاه «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» ساخته ویم وندرس، کارگردان برجستهٔ آلمانی در یک نمایشگاه ویژهٔ آثار این نقاش بزرگ آمریکایی در سوئیس به نمایش در می‌آید.

سازندهٔ آثار تحسین‌شده‌ای همچون «پاریس تگزاس» (۱۹۸۴) و «بهشت برفراز برلین» (۱۹۸۷) دربارهٔ ساختهٔ تازه‌اش می‌گوید که می‌خواسته با این فیلم به تابلوهای نقاش آمریکایی حرکت ببخشد و با شماری از شاهکارهای او داستان‌واره‌هایی‌ بسازد.

نمایشگاه اخیر ادوارد هاپر در بنیاد بِی‌لِر به بازنمودِ مناظر شهری آمریکا در آثار این نقاش برجسته نیویورکی می‌پردازد که تا کنون به‌ندرت مورد توجه قرار گرفته است.


ویم وندرس که طرفدار پروپا‌قرص آثار هاپر است، چیدمان صحنه‌، نور و قاب‌بندی آثار ممتاز این نقاش رئالیست معاصر را بازسازی کرده و از دل قاب‌های ثابت آنها تصاویری متحرک بیرون کشیده است، تصاویری که کارگردان فیلم خود نیز در شماری از آنها حاضر می‌شود.

تابلوهای هاپر تصویری از تنهایی و مالیخولیا در آمریکای دهه‌های آغازین و میانهٔ سدهٔ بیست‌ویکم ارائه می‌کند، تصویری که بر سینما و تخیل معاصر، به‌ویژه در همین کشور تأثیر فراوان داشته است.

فیلم کوتاه «دو سه چیزی که از ادوارد هاپر می‌دانم» تا ۱۷ ماه مه، یعنی پایان نمایشگاه ادوارد هاپر، در بنیاد بِی‌لِر شهر بازل سویس به شکل سه‌بعدی به نمایش در می‌آید.