بیوگرافی وودی آلن به دلیل اتهام‌ سوءاستفاده جنسی منتشر نمی‌شود

(تیتر از جنگ خبر)
دویچه وله
ناشر خودزندگی‌نامه وودی آلن در آمریکا اعلام کرد که از انتشار کتاب این هنرمند برجسته سینما و تئاتر منصرف شده است. پیش‌تر کارکنان این انتشاراتی در اعتراض به انتشار کتاب اعتصاب کرده بودند.

در پی اعتراض‌های فراوان از سوی هنرمندان، کارکنان شرکت و فرزندخوانده‌ وودی آلن شرکت انتشاراتی "اَشِت" در آمریکا تصمیم گرفت که از انتشار خودزندگی‌نامه این سینماگر باسابقه بگذرد.

اَشِت در بیانیه‌ای نوشت، تصمیم‌گیری در این باره "بسیار مشکل" بوده، زیرا این شرکت روابط خود با نویسندگان را "بسیار جدی" می‌گیرد و وعده‌ای راکه برای انتشار کتابی داده است، "به‌راحتی" زیر پا نمی‌گذارد.

وودی آلن از سال‌ها پیش از جانب فرزندخوانده خود دیلن فارو مورد اتهام سوءاستفاده جنسی قرار دارد و این اتهام مثل بختکی بر زندگی کارگردان و فیلمنمامه‌نویس ۸۴ ساله سنگینی می‌کند.

دیلن فارو نخستین بار در سال ۱۹۹۲ و در جریان جدایی آلن و میا فارو از یکدیگر، پدرخوانده خود را متهم کرد که در کودکی از او سوءاستفاده جنسی کرده است.

آلن همواره این اتهام را رد کرده و تاکید می‌کند که نهادهای مربوطه پس از ماه‌ها تحقیق آن را تایید نکرده‌اند.فشار بر ناشر

وودی آلن از سال‌ها پیش برای خودزندگی‌نامه‌اش دنبال ناشری می‌گشت، اما به دلیل اتهام‌ها با بی‌تفاوتی ناشران معتبر روبرو می‌شد. از زمانی که خبر اعلام آمادگی اَشِت برای انتشار کتاب آلن منتشر شد، اعتراض‌ها به این انتشاراتی اوج گرفت.

به‌ویژه اعتصاب کارکنان این انتشاراتی در اعتراض به کتاب آلن خبرساز شد. اعتصاب‌کنندگان اقدام خود را "همبستگی با رونان فارو، دیلن فارو و قربانیان سوءاستفاده‌های جنسی" اعلام کردند.

پیش‌تر شماری از ستاره‌های سینما، از جمله گرتا گرویگ و تیموتی کالاماک از همکاری خود با آلن در گذشته ابراز پشیمانی و "تقاضای پوزش" کرده بودند.

دیلن فارو ضمن ابراز تاسف از این تصمیم ناشر، آن را "خیانت" به برادرش رونان فارو خواند. رونان کتابی را که به افشاگری تجاوزها و سوءاستفاده‌های جنسی هاروی واینستین، تهیه‌کننده قدرتمند هالیوود انجامید، در این انتشاراتی منتشر کرده است.

آلن در این کتاب علاوه بر خاطرات شخصی و حرفه‌ای‌اش، از روابط خود با خانواده، دوستان و "عزیزانش" هم نوشته است.

خودزندگی‌نامه کارگردان مطرح سینما و تئاتر قرار بود علاوه بر آمریکا، در چند کشور از جمله آلمان هم منتشر شود.

انتشاراتی معتبر "روولت" آلمان گفته است که ترجمه آلمانی کتاب را در تاریخ مقرر، یعنی هفتم آوریل منتشر خواهد کرد.

روولت در واکنش به اعتراض کارکنان خود اعلام کرد، اتهام‌ها علیه آلن در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی مطرح شده‌اند و صحت آنها پس از تحقیقات گسترده ثابت نشده است.