تبعیض نژادی؛ "HBO" موقتا عرضه فیلم "بر باد رفته" را متوقف کرد

(تیتر از جنگ خبر)
رادیوفردا
شرکت اچ‌بی‌او، از بزرگترین عرضه‌کنندگان آنلاین فیلم و مجموعه‌های تلویزیونی، روز چهارشنبه ۲۱ خرداد اعلام کرد که به طور موقت عرضه فیلم «بر باد رفته» را متوقف خواهد کرد تا در آینده یک پیش‌زمینه تاریخی به آن بیفزاید.

فیلم «بر باد رفته» محصول سال ۱۹۳۹ و برنده هشت جایزه اسکار به دلیل ارائه تصویری رمانتیک از برده‌برداری در ایالت‌های جنوبی و جنگ داخلی آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعتراض‌های گسترده به تبعیض نژادی و خشونت پلیس که از حدود دو هفته پیش و در پی کشته شدن جورج فلوید هنگام بازداشت پلیس آغاز شد، شرکت‌های فیلم و سرگرمی را وادار کرده است که از نظر مضامین نژادی محصولات فعلی و گذشته خود را بازبينی و با فضای جدید انطباق دهند.

شبکه تلویزیونی پارامونت نیز روز سه‌شنبه پخش يک شو رئالیتی به نام «پلیس‌ها» را پس از ۳۳ فصل متوقف کرد. شبکه بی‌بی‌سی نیز چند بخش از مجموعه کمدی «لیتل بریتین» (بریتانیای کوچک) که در آن شخصیتی با چهره سیاه ظاهر می‌شود را از پخش آنلاین خود حذف کرد.

جان ریدلی، کارگردان سیاهپوست آمریکایی، روز دوشنبه در مقاله‌ای که در ستون دیدگاه‌های روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» چاپ شد از شرکت «وارنر مدیا» خواست که فیلم «بر باد رفته» را حذف کند.
ویویان لی و کلارک گیبل در صحنه‌ای از فیلم «بر باد رفته»
ویویان لی و کلارک گیبل در صحنه‌ای از فیلم «بر باد رفته»

او در بخشی از مقاله خود نوشته است: «این فیلم از ایالت‌های جنوبی آمریکا در دوران جنگ داخلی یک تصویر رمانتیک ارائه می‌دهد، تصویری بسیار نجیب‌تر از آنچه که واقعا بود. موضع آن ایالت‌ها در حقیقت شورشی مسلحانه برای جدا شدن از آمریکا و حفظ حق مالکیت و خرید و فروش انسان‌ها بود».

شرکت «وارنر مدیا» مالک اچ‌بی‌او در بیانیه‌ای فیلم «بر باد رفته» را محصول زمانه خود توصیف کرد که تبعیض نژادی را به نمایش می‌گذارد.

سخنگوی این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «نمایش نژادپرستی در آن زمان و در زمانه کنونی غلط است و ما به این نتیجه رسیده‌ایم که پخش و نمایش آن بدون توضیح تاريخی و تقبیح این جنبه‌های نژادپرستانه کاری غیرمسئولانه‌ است».

شرکت «وارنر مدیا» در بخش دیگری از بیانیه خود افزوده است: این فیلم در آینده و همراه با «توضیحاتی در مورد پیش‌زمینه تاریخی و تقبیح نژادپرستی پخش خواهد شد ولی در فیلم هیچ تغییری داده نخواهد شد چون حذف جنبه‌های نژادپرستانه آن به این معنی خواهد بود که گویا این موارد هیچ‌گاه وجود نداشته‌اند».

«بر باد رفته» که بر اساس رمانی به همین نام به قلم مارگارت میچل و چاپ ۱۹۳۶ ساخته شد داستان دلباختگی اسکارلت اوهارا (با بازی ویوین لی) دختر یک مزرعه‌دار در ایالت جورجیا به رت باتلر (با بازی کلارک گیبل) قماربازی است که به ارتش ایالت‌های جنوبی می‌پیوندد.

این فیلم همچنین به خاطر نشان دادن وفاداری برده‌ها به صاحبان قبلی خویش حتی پس از لغو برده‌داری در آمریکا تقبیح شده ولی هنوز هم با احتساب تغییر نرخ پول، پردرآمدترین فیلم تاریخ سینما است.

این فیلم علاوه بر هشت جایزه اسکار در رشته‌هايی مثل بهترين فيلم و بهترين گارگردانی، برای یکی از بازیگران سیاهپوست فیلم به نام «هاتی مک دانیل» نامزدی در رشته بازیگر زن نقش مکمل را به ارمغان آورد. این اولین باری بود که یک بازیگر سیاهپوست نامزد و یا برنده جایزه اسکار شد.