اصغر عبداللهی، نویسنده مردم خوزستان درگذشت

رادیو زمانه
شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ـ December 26 .2020


اصغر عبداللهی، نویسنده و فیلمنامه‌نویس یکشنبه ۷ دی در سن ۶۴ سالگی و در اثر پیامدهای ابتلا به بیماری سرطان، در تهران درگذشت.


اصغر عبداللهی، نویسنده گذشته و حال مردم خوزستان درگذشت
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همایون اسعدیان، کارگردان سینما و یکی از دوستان عبداللهی خبر درگذشت او را تأیید کرده است.

اصغر عبداللهی در سال ۱۳۲۴ در آبادان متولد شد. او در دانشگاه تهران در رشته ادبیات دراماتیک تحصیلات خود را به پایان رساند. نخستین داستانش «آفتاب در سیاهی جنگ گم می‌شود» (۱۳۶۰) را درباره آوارگان و قربانیان ساده جنگ نوشت.

با انتشار دو مجموعه داستان «درپشت آن مه» (۱۳۶۴) و «سایبانی از حصیر» (۱۳۶۹) به عنوان یکی از بااستعدادترین داستان‌نویسان سال‌های دهه ۱۳۶۰ شهرت یافت.

حسن میرعابدینی، پژوهشگر ادبیات داستانی ایران درباره آثار او می‌نویسد:

«اصغر عبداللهی زندگی گذشته و حال مردم خوزستان درآمیخته با خیال و وهم و گاه در ساختار جست و جوگرایانه و معمایی داستان پلیسی را تصویر می‌کند.»

«آبی‌های غمناک بارون» (۱۳۸۲) یکی دیگر از آثار اوست.

عبداللهی در بیست سال گذشته فیلمنامه‌نویسی برای تلویزیون و سینما را جدی‌تر از داستان‌نویسی دنبال می‌‌کرد.

فیلمنامه‌‌های «خواهران غریب»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «نصف مال من نصف مال تو»، «عینک دودی»، «پیشنهاد پنجاه میلیونی»، «غریبانه»، «مرسدس»، «آشپزباشی»، «چتری برای دو نفر»،«خداحافظی طولانی»، «خانه خلوت» از آثار او در قیلمنامه‌نویسی است و برای «خانه خلوت» هم سیمرغ بلورین جشنواره حکومتی فجر را دریافت کرده است.