نمایندگان خدا و امام زمان در ایران، تبه‌کار و فاسدند! - بهرام رحمانیفساد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کلیه تار و پود حکومت اسلامی ایران، آن‌چنان ریشه دوانده‌اند حتا هنگامی که فاجعه‌ای در جامعه هم‌چون زلزله رخ می‌دهد باز هم سران و مسئولان و مقامات و ارگان‌های وابسته به حکومت، تنها به فکر غارت اموال عمومی و پر کردن جیب‌های خود هستند. زلزله اخیر، فرصتی فراهم کرد تا بار دیگر، حکومت اسلامی بساط سفره خونین خود را برای تقسیم اموال عمومی جامعه پهن کند! بنابراین، نمایندگان خدا و امام زمان در ایران، تبه‌کار و فاسدند!

فرماندار سرپل ذهاب گفته است که معلوم نیست پول‌هایی که سلبریتی‌ها برای زلزله‌زدگان از مردم جمع کردند کجا هزینه شده است. او از افراد مشهور خواسته تا به کمک 120 زنی بروند که نان‌آورشان را در زلزله از دست داده‌اند.

با گذشت بیش از دو ماه و نیم از وقوع زلزله در استان کرمانشاه، فرماندار سرپل ذهاب، شهری که بیش‌ترین خسارت را در زلزله دید، گفته است که هنوز 60 درصد مردم این شهر کانکس ندارند و در چادر زندگی می‌کنند.

خبرگزاری ایلنا که با اکبر سنجابی، فرماندار سرپل ذهاب، گفت‌وگو کرده هم‌چنین به نقل از او نوشته که درباره هزینه‌کرد پول‌هایی که سلبریتی‌ها از مردم جمع کردند ابهام وجود دارد.

به گفته فرماندار سرپل ذهاب کمک‌هایی که از مردم جمع شده باید در جایی مشخص هزینه شود و به مردم هم اطلاع داده شود که این کار صورت نگرفته است.

را به سازمان‌های محلی می‌‌دهم

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه 4 بهمن - 24 ژانویه، به نقل از نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی از جان‌باختن تعداد دیگری از زلزه‌زدگان به علت سرما خبر داد.

فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی نیز روز یک‌شنبه اول بهمن ماه گفت: «متاسفانه روز گذشته بر اثر بارندگی پیش آمده به دلیل کوتاهی و کم لطفی دستگاه‌هایی مانند بنیاد مسکن و هلال احمر مردم دچار مشکلاتی شده و علاوه بر اینکه بخشی از چادرها را باد برد، حدود 60 چادر داخل شهر در سرپل ذهاب نیز دچار آب گرفتگی شد.»

چند روز پیش نیز خبری مربوط به فوت چهار نفر از اهالی مناطق زلزله‌زده به علت سرمازدگی منتشر شده بود.چادر زلزله زدگان و خانه‌های ویران استان کرمانشاهشیخ حسن روحانی، رییس جمهور، و شمار دیگری از مسئولان حکومت اسلامی پس از وقوع زمین لرزه 21 آبان‌ماه در کرمانشاه قول داده بودند که اهالی مناطق زلزله‌زده این استان را تا پیش از شروع زمستان در واحدهای مسکونی دیگر یا حداقل در کانکس‌ها اسکان دهند؛ وعده‌هایی که 75 روز پس از وقوع زلزله اجرایی نشده‌اند.

شهاب نادری در تذکر خود به روحانی گفت: «قطعا با رعایت تعادل و توازن منطقه‌ای فقیر، فقیرتر و غنی، غنی‌‌تر نخواهد شد.»

این نماینده در ادامه تذکر خود اعلام کرد که «فریادهای» نمایندگان برخاسته از واقعیات و بازتاب «مظلومیت زلزله‌زدگان» استان کرمانشاه است. او از این‌که بسیاری از مصوبات سفرهای استانی مسئولان پس از زلزله 21 آبان‌ماه اجرایی نشده است، انتقاد کرد.

این نماینده مجلس در عین حال از جان‌باختن شمار دیگری از زلزله‌زدگان استان کرمانشاه در روز 3 بهمن‌ماه خبر داد. او از تعداد کسانی که بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌اند، اطلاعات و آمار مشخصی عرضه نکرد.

چند روز پیش نیز خبری مربوط به فوت 4 نفر از اهالی مناطق زلزله‌زده به علت سرمازدگی منتشر شده بود.

بنا به اعتراف نمایندگان مجلس و سایر مسئولان حکومت اسلامی، هنوز هزاران نفر از مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه از سرپناه مناسبی برخوردار نیستند. در برخی از مناطق تعداد کسانی که شب‌ها را در چادر سپری می‌کنند از شمار کسانی که در کانکس اسکان داده شده‌اند، بیش‌تر است.

چادرهایی که برای زلزله‌زدگان پیش‌بینی شده‌اند، نمی‌توانند از جان مردم در برابر سرما، طوفان و باران محافظت کنند. یکی دیگر از نمایندگان مجلس سه روز پیش گفته بود که تعدادی از این چادرها در اثر وزش باد و بارش باران آسیب دیده‌اند.

بر اساس اظهارات فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین در مجلس، تنها در سرپل ذهاب حدود 60 چادر دچار آب‌گرفتگی شده‌اند. در حالی که هزاران واحد مسکونی در این شهر بر اثر زلزله آسیب دیده‌اند، حال آن‌که تنها 700 کانکس در این منطقه نصب شده‌اند. افزون بر آن، کماکان هزاران خانواده زلزله‌زده در چادرهای نامناسب زندگی می‌کنند. همین شرایط نامطلوب باعث شده است که تعدادی از زلزله‌زدگان در اثر سرمازدگی جان خود را از دست بدهند. و این خطر کماکان جان دیگر زلزله‌زدگان این استان را تهدید می‌کند.در چنین شرایطی، زلزله و ویرانی حاصل از آن به یک فرصت ایده‌آل اقتصادی برای بنیاد بنگاه‌های مذهبی - نظامی تبدیل شده است. دولت بازسازی مناطق روستایی و اسکان موقت زلزله‌زدگان را به بنیاد مسکن هم به قرارگاه سازندگی خاتم واگذار کرده است. دایره‌ای تکراری از خودی‌های حاکمیت که گاه بر سر گرفتن سهم بیش‌تر به یکدیگر می‌تازند اما به وقت تقسیم غنائم بر سر یک سفره خونین حکومت‌شان می‌نشینند.

***

هم‌زمان بازسازی مدارس تخریب شده هم به «بنیاد برکت» واگذار شده است. برپایه گزارش وزارت آموزش و پرورش حداقل 44 مدرسه در مناطق شهری و روستایی استان کرمانشاه تخریب شده است.

بنیاد برکت وابسته به «ستاد اجرایی امام»، یکی از چند بنیاد مالی و خیریه تحت نظر رهبر حکومت اسلامی خامنه‌ای اسلامی است. «محمد مخبر»، دبیر اجرایی این ستاد که مالک بسیاری از اموال و املاک تصرف شده توسط حکومت است، 25 آبان از واگذاری بازسازی شهر «ثلاث باباجانی» به این مجموعه خبر داد.

او گفته است که در صورت درخواست وزارت بهداشت و درمان این مجموعه ساخت و بازسازی خانه‌های بهداشت و بیمارستان‌های آسیب‌دیده در کرمانشاه را نیز انجام خواهد داد.

بنیاد برکت تابستان سال گذشته بر اساس تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن مجری ساخت و تکمیل 1000 واحد مسکونی برای «محرومان» شد. البته محرومانی که برای گرفتن این واحدهای مسکونی ناچارند زندگی خود را پیش‌فروش کنند و دهه‌ها وام‌های این واحدها را بپردازند.

عارف نوروزی مدیرعامل برکت میزان، سرمایه‌گذاری سال گذشته این بنیاد در کرمانشاه را یک هزار و 110 میلیارد ریال اعلام کرده است.

به‌گفته رضا رحیمی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه، بنیاد برکت تنها برای احداث شهرک گلخانه‌ای 400 میلیارد تومان در این استان سرمایه‌گذاری کرده است.

رحیمی، ارزش تفاهم‌نامه استانداری کرمانشاه با «ستاد اجرایی فرمان امام» را در مجموع 600 میلیارد تومان اعلام کرده است. به‌گفته او، این میزان سرمایه‌گذاری توسط گروه اقتصادی تدبیر یکی دیگر از زیرمجموعه‌های ستاد با مشارکت بنیاد برکت انجام گرفته است.

شریک و یا رقیب ستاد اجرایی فرمان امام برای بازسازی کرمانشاه سپاه پاسداران است. به‌گفته صادق مفرد، مسئول سازندگی سازمان بسیج دانشجویی 50 تا 100 درصد بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده در کرمانشاه به سپاه واگذار خواهد شد.

سپاه پاسداران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۲۶ آبان تفاهم‌نامه‌ای امضاء کردند که بر اساس آن اسکان موقت زلزله‌زدگان و بازسازی واحدهای مسکونی مناطق روستایی به قرارگاه سازندگی خاتم واگذار می‌شود.

به‌گفته عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم، بر اساس این تفاهم‌نامه در مرحله اول اسکان موقت زلزله‌زدگان در 74 روستا به این قرارگاه واگذار شده است.

مسئولان دولتی و مقام‌های نظامی تا به حال ارزش پروژه‌های واگذار شده به سپاه پاسداران و بنیاد برکت را اعلام نکرده‌اند، اما رسانه‌های ایران 30 آبان گزارش کردند که بیش از 53 درصد از اعتبار دولتی مربوط به زلزله کرمانشاه در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته است.

مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و داریی حکومت اسلامی، 30 آبان اعتبار دولتی اختصاص یافته برای کمک به زلزله‌زدگان را 565 میلیارد و 400 میلیون تومان اعلام کرد. به‌گفته او، 300 میلیارد تومان از این اعتبار به سپاه پاسداران پرداخت شده در حالی ‌که سهم جمعیت هلال احمر از این اعتبار در مجموع 12 میلیارد و 900 تومان است.

دولت حکومت اسلامی، در شرایطی بیش از نیمی از بودجه کمک به زلزله‌زدگان را در اختیار سپاه پاسداران قرار داده که فعالیت اقتصادی گسترده این نهاد نظامی و دیگر بنیادها پیش از این با انتقادهای فراوانی روبه‌رو شده است. حسن روحانی رییس دولت اسلامی در نخستین نشست خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت امسال، از سپاه پاسداران و دیگر بنیادها و نهادهای حکومتی به‌عنوان بخش خصوصی نام برد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش کرده است که تنها 13 درصد از بنگاه‌ها و سهام دولتی در شرکت‌ها به بخش خصوصی «واقعی» واگذار شده است.

همین گزارش نشان می‌دهد که دولت نقش اصلی را در فربه‌تر شدن بنیادها و نهادهای خاص داشته و دارد. از آغاز برنامه‌های خصوصی‌سازی در ایران، دولت در دوره‌های مختلف به منظور آن چه که «کوچک‌سازی» ساختار دولتی عنوان شد، بنگاه‌های دولتی را به بنیادها و نهادهای خاص واگذار کرد.

بسیاری از بنگاه‌های واگذار شده دولتی طی سال‌های گذشته با بحران روبه‌رو شده و یا به طور کامل تعطیل شدند. با این حال دولت برای کاهش بدهی‌های انباشت شده، سهام شرکت‌های دولتی را به بنیادها و نهادهای خاص واگذار کرده و می‌کند.

دولت شیخ حسن روحانی که پیش‌تر اعلام کرده بود واگذاری شرکت‌های دولتی به صورت تهاتر را متوقف خواهد کرد، تکمیل بیش از 2000 پروژه عمرانی ناتمام را به دلیل کسری بودجه عمرانی به سپاه پاسداران و دیگر بنیادها و نهادهای خاص واگذار کرده است.

بازسازی مناطق زلزله‌زده نخستین پروژه و سرمایه‌گذاری مشترک سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام نیست. این دو نهاد تحت نظارت و مدیریت رهبر حکومت اسلامی مالکیت بسیاری از بنگاه‌ها و اجرای پروژه‌های دولتی را در اختیار دارند.

روزنامه شرق 30 آبان 1396، در گزارشی با عنوان «امپراطوری خصولتی‌ها» افشا کرد که مالکیت و یا سهام‌دار عمده 44 شرکت از 100 شرکت صنعتی برتر ایران به بنیادها و نهادهای حکومتی و نظامی تعلق دارد و بخش خصوصی تنها سهام‌دار عمده و یا مالک 13 شرکت از 100 شرکت است.

برپایه این گزارش سپاه و ستاد اجرایی فرمان امام به صورت مستقل و یا مشترک حداقل سهام‌دار عمده و یا مالک اصلی 13 شرکت برتر اقتصاد ایران هستند. این دو به صورت مشترک سهام شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباط سیار ایران را در اختیار دارند. هم‌چنین سهام بانک انصار نیز در اختیار متعلق به سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق بازنشستگی صدا و سیما است.

در فهرستی که روزنامه شرق منتشر کرده، تمام و یا بخشی از سهام بانک مهر، پتروشیمی پارس، صندوق اعتباری کوثر، بانک گردشگری، پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی پارس هم به این دو نهاد و یا زیرمجموعه‌های آن تعلق دارد.

سپاه و ستاد اجرایی تنها نهادهای نظامی و حکومتی بنگاه‌دار نیستند. آستان قدس رضوی که پس از مرگ واعظ طبسی به یکی از نزدیک‌ترین افراد به علی خامنه‌ای، یعنی رئیسی واگذار شده، یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های اقتصادی ایران است. این بنیاد مذهبی به دستور علی خامنه‌ای از پرداخت مالیات معاف است.

بنیاد مستضعفان با 11 هولدینگ در شمار بزرگ‌ترین و ثروتمند‌ترین بنگاه‌های خاورمیانه قرار دارد و به تنهایی مالک شش شرکت از 100 شرکت برتر اقتصاد ایران است. میزان درآمد این بنیاد در سال گذشته 28 هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

بر اساس نخستین صورت مالی بنیاد مستضعفان که امسال منتشر شد، 534 میلیارد تومان از درآمدهای این بنیاد برای کمک بلاعوض هزینه شده که 326 میلیارد تومان آن به معاونت نظارت و حساب‌رسی دفتر رهبر حکومت اسلامی که مسئولیت نظارت بر نهادهای تحت نظر او را بر عهده دارد، پرداخت شده است.

در کنار این بنیادها، وزارت دفاع، ستاد پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتش و نیروی انتظامی نیز بیش از دو دهه است که به بنگاه‌داری روی آورده‌و با گذشت زمان فربه‌تر شده‌اند. به‌گونه‌ای که برخی از کارشناسان اقتصادی و مقام‌های دولتی سهم بنیادها و نهادهای خاص در اقتصاد ایران را 40 تا 60 درصد ارزیابی می‌کنند.

هم‌چنین پس از مخالفت سپاه پاسداران با قراردادهای نفتی جدید، بهره‌برداری و توسعه چند میدان نفتی را به دو شرکت وابسته به قرارگاه خاتم‌و بنیاد برکت واگذار کرد. حال نیز پس از زلزله کرمانشاه در حالی که رییس دولت و دیگر اعضای کابینه از واگذاری بازسازی مناطق زلزله‌زده به بخش خصوصی دفاع می‌کنند، سپاه و بنیاد برکت به شرکای اصلی دولت تبدیل شده‌اند.

***

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم حکومت نمایدگان خدا در ایران، در چهار دهه گذشته از یک‌سو مشغول غارت و حیف و میل کردن ثروت‌های عمومی جامعه بودند و از سوی دیگر، فقر و فلاکت را در این جامعه، نهادینه و عمومی کرده‌اند به‌طوری که حتی کارفرمایان دولتی و غیردولتی به خود جرات می‌دهند تا دستمزد ناچیز و بخور و نمیر کارگران را نیز به موقع پرداخت نکنند. چرا که آن‌ها نفوذ زیادی در حاکمیت و نیروهای سرکوب به ویژه سپاه پاسداران دارند که کسب و کار دایمی‌شان غارت و قاچاق و سرکوب و ترور و اعدام است و هر کارگری نسبت به این ستم و تبعیض و زورگویی آن‌ها اعتراض کنند دچار زندان و شکنجه شده از کار اخارج می‌گردند و خانواده‌های کارگران نیز و اخراجی نیز فلج می‌گردند.

در ادامه، به نمونه‌هایی از این غارت اموال عمومی جامعه توسط سران و مقامات و ارگان‌های ریز و درشت حاکمیت اشاره می‌کنیم.

اختلاس کلان مالی 123 میلیارد تومانی «مرتضی رفیق‌دوست»، برادر «محسن رفیق‌دوست» رییس وقت بنیاد مسضعفان و جانبازان حکومت اسلامی یکی از این نمونه‌هاست! به‌گزارش شبتاب نیوز، دوشنبه 6 آذر 1396 - 27 نوامبر 2017، پس از گذشت سال‌ها از اختلاس کلان مالی 123 میلیارد تومانی در سال‌های 70 و 71، نقش «فاضل خداداد» و «مرتضی رفیق‌دوست»(برادر محسن رفیقدوست، رییس وقت بنیاد مستضعفان) در رسانه‌ها آشکار شد اما در این پرونده، تنها به مبلغ کلان اختلاس که در سال 1370 معادل 123 میلیارد تومان و در حال حاضر معادل 000، 000، 500، 408، 551، 3 تومان است پرداخته شد. به همین منظور، شبکه جهانی «در تی وی» برای نخستین‌بار تصمیم به افشای زوایای مخفی این پرونده فساد کلان مالی برادران رفیق‌دوست را گرفته است.

اختلاس 123 میلیارد تومانی سال‌های 71- 70 که به اعدام «فاضل خداداد» در روز اول آذر سال 1374 انجامید، دارای ابعاد دیگری نیز هست که در این‌جا به بخشی از این فساد گسترده در حکومت اسلامی، اشاره شده است.

مطابق گزارش منابع خبری «در تی وی» در قوه قضاییه، یکی از موارد مخفی این پرونده، فیلم نیم ساعته‌ای است که فاضل خداداد پیش از اعدام نزد محسنی‌اژه‌ای قاضی وقت این دادگاه ضبط کرده است. ضبط این فیلم زمانی صورت گرفت که فاضل خداداد پی به خیانت محسن و مرتضی رفیق‌دوست برد. او ساعتی پیش از اعدام در حضور غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، اسرار پشت پرده فسادهای کلان محسن رفیق‌دوست در بنیاد مستضعفان را فاش کرد که سخنان وی به‌طور کامل به‌صورت ویدیویی ضبط شد.

بر اساس همین گزارش‌، قرار بود محسن رفیقدوست برای ادای شهادت به دادگاه فاضل خداداد و مرتضی رفیق‌دوست احضار شود و به دلیل اعمال نفوذ در روند قضایی این پرونده، تحت بازداشت قرار گیرد، اما در اتفاقی عجیب، صبح روز احضار، صداوسیما حکم رهبر جمهوری اسلامی برای ابقاء او را قرائت کرد که در آن از رفیق‌دوست به‌عنوان «امین و رییس بنیاد مستضعفان» یاد شده بود. بنا بر اظهارات محسنی اژه‌ای در یک جمع خصوصی، «این حکم، نهیب رهبری برای عدم عبور از خطوط قرمز رهبری بود» که همین امر، بازداشت محسن رفیق‌دوست را منتفی کرد.

پس از ابقاء دو ساله‌محسن رفیق‌دوست به‌عنوان رییس بنیاد مستضعفان از سوی رهبر ایران، به دستور غلامحسین محسنی اژه‌ای قاضی این پرونده، تمامی پرداخت‌ها و وثایق فاضل خداداد به حساب بستان‌کاران موقت بانک واریز گردید تا ظاهرا هیچ مبلغی از بدهی‌های این پرونده با بانک باقی نمانده باشد. افراد زیادی در این گردش حساب نقش داشته‌اند که تنها تعدادی از آن‌ها در روند رسیدگی پرونده به دادگاه احضار شدند و مابقی از جمله «زهرا محتشمی‌پور» همسر مرتضی رفیق‌دوست و صاحب چک‌های او، هرگز به دادگاه احضار نشد.

طی جلسات دادگاه اختلاس 123 میلیارد تومانی، مکاتباتی از سوی «ولی‌الله سیف» مدیرعامل وقت بانک صادرات مبنی بر دریافت کلیه مطالبات بانک و بازپرداخت مبالغی حتی بیش‌تر از بدهی‌های فاضل خداداد با دادگاه انجام شد. بخشی از این بدهی‌ها توسط «حسن افراشته‌پور» شریک و همکار تجاری «خداداد» پرداخت شد. «فاضل خداداد» بارها به موضوع معامله قطعه زمین متعلق به بنیاد مستضعفان و جانبازان و مطالباتش از «محسن رفیقدوست» و «حوزه علمیه باقرالعلوم» اشاره کرد اما هیچ‌یک از اظهارات او، مورد توجه محسنی اژه‌ای‌(که به موجب قوانین دادرسی آن زمان، خود دادستان دادگاه نیز بود)، قرار نگرفت. در نهایت پس از تشکیل چند جلسه دادگاه فرمایشی، «فاضل خداداد» به‌عنوان متهم ردیف اول پرونده به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی کشور» به اعدام محکوم شد.

هنگامی که «فاضل خداداد» و «مرتضی رفیق‌دوست» با هم در زندان بودند، «محسن رفیق‌دوست» از طریق رابط، به هر دوی آن‌ها قول داد که به زودی آزاد خواهند شد و احکام آنان نمایشی است، «پیشوا» رییس وقت زندان اوین به «فاضل خداداد» گفته بود: «طاقت بیار حاج محسن فرمودند که هر دو تاتون رو بیرون می‌آریم.»

سرانجام با وجود مهلت 30 روزه دادگاه برای تجدید نظر، رای دادگاه بدوی، بدون رسیدگی مجدد در دادگاه تجدیدنظر تایید و «فاضل خداداد» در اول آذر سال 1374 در زندان اوین و بدون اطلاع خانواده اعدام و در قطعه ۸۹ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. سایر متهمین این پرونده از جمله «مرتضی رفیقدوست»، متهم ردیف دوم، با رایزنی‌ها و زد و بندهای پشت پرده سیاسی، پس از طی دوران کوتاهی از زندان آزاد شدند.

بر اساس این گزارش، صبح روز اول آذرماه سال 1374، زمانی‌که «فاضل خداداد» برای اجرای حکم اعدام به سمت جوخه دار می‌رفت، متوجه خیانت برادران رفیقدوست برای «وعده پوچ آزادی» شد. او همان‌جا درخواست دیدار با محسنی اژه‌ای را برای «بیان حقایقی که تا کنون بیان نکرده» کرد که این درخواست با موافقت محسنی اژه‌ای، قاضی پرونده قرار گرفت. بدین‌ترتیب «فاضل خداداد» پیش از اعدام خود، اسرار پشت پرده فسادهای کلان مالی در بنیاد مستضعفان را در برابر دوربین افشا کرد.

فیلم نیم ساعته این اعترافات بنا به درخواست «فاضل خداد» قرار بود توسط «محسنی اژه‌ای» به اطلاع رهبری برسد که با تبانی میان محسن رفیقدوست و محسنی اژه‌ای، این فیلم هیچ‌گاه به روئیت رهبری نرسید، اما اژه‌ای نسخه‌ای از فیلم «اعترافات فاضل خداداد» را در ازای یک «منزل ویلایی در فرمانیه تهران» با محسن رفیقدوست معامله کرد.

«ویلای فرمانیه» اهداء شده به محسنی اژه‌ای، جزو اموال بنیاد مستضعفان بود که سند آن به نام محسنی اژه‌ای انتقال یافت، و پس از این اتفاق به ناگاه رابطه محسنی اژه‌ای با محسن رفیقدوست بسیار صمیمی گردید.

در فساد مالی کلان دیگر، «محسن رفیقدوست» در جریان یکی از سفرهای خود به کشور آلمان، علاوه بر قرارداد خرید تسلیحات نظامی برای کشور، قرارداد خرید 600 دستگاه «ب. ام. و» را با اخذ تخفیفات مناسب برای بنیاد مستضعفان عقد کرد. این خودروها به دلیل این‌که برای یکی از زیرمجموعه‌های بیت رهبری بود، از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی معاف و اسناد همگی آنان به نام بنیاد مستضعفان صادر شد.

پس از چندی در اقدامی خلاف قانون، اسناد تمامی این خودروها به‌نام «جواد و محسن رفیقدوست» انتقال یافت و در اختلاسی آشکار، تمامی این خودروها به مجلس شورای اسلامی فروخته شد و مبالغ مربوطه به حساب‌های شخصی این افراد واریز گردید.

جالب آن‌جاست که «مرتضی رفیق دوست» هنگامی‌که به علت اختلاس 123 میلیارد تومانی در زندان بود، برای برادرش «محسن رفیقدوست» پیام داد: «حواستون باشه، من از ماجرای 600 دستگاه ب ام و چیزی به بازجوها نگفته‌ام!»

ظاهرا یکی از کار ویژه‎های اصلی تعریف شده برای بنیادها و نهادهای انقلابی حمایت از فقرا است. بنیاد پانزده خرداد و بنیاد مستضعفان و جانبازان به همراه کمیته امداد، برای حمایت از فقرا تشکیل شده‎اند. این بنیادها زیر نظر رهبر حکومت اسلامی فعالیت می‎کنند. تلاش دولت خاتمی برای ادغام کمیته امداد در وزارت رفاه با مخالفت مسئولان کمیته امداد روبرو شد.

محسن رفیقدوست در پاسخ به سئوالی در باره نقش بنیاد مستضعفان و جانبازان در حمایت از فقرا گفته است: «رهبر انقلاب در سفرهایی که می‎رود و بخشی از کارهایی که در آن‌جا دستور می‎دهند، در حقیقت بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای زیر رهبری این‎ها را تعهد کرده‎اند.»

بنیادها در هنگام واگذاری شرکت‎ها و پروژه‎های دولتی، نقش بخش خصوصی را بازی می‎کنند و با بهره‎گیری از رانت‎های ویژه، مالکیت بخشی از شرکت‎های دولتی را در اختیار می‎گیرند. بر اساس گفته‎های رفیقدوست، درآمدهای این بنیاد و سایر نهادهای اقتصادی وابسته به بنیادهای انقلابی و مذهبی در اختیار خامنه‌ای است و با صلاح‌دید او هزینه می‎شود.

***

اخیرا روزنامه شرق در تیتر یکی از شماره‌های خود، ضمن بررسی و معرفی «مالکان 100 شرکت برتر اقتصادی ایران»، شرکت‌های برتر در اقتصاد ایران را در انحصار «امپراتوری خصولتی‌ها» دانسته و نوشته است: «فقط 13 شرکت برتر ایران خصوصی هستند.»

به‌نوشته این روزنامه، «ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و هلدینگ‌های وابسته به دولت بزرگ‌ترین مالکان شرکت‌های بزرگ اقتصاد ایران هستند» و اگرچه سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی از گسترش مالکیت در سطح عموم مردم برای تأمین عدالت اجتماعی سخن می‌گفت اما «