سخنی با جناب وزیر آموزش و پرورش - محمود بهشتی لنگرودی


دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۷ اوت ۲۰۱۸

به نام خداوند جان وخرد
سید محمد بطحایی وزیر آ. پ طی مصاحبه ای که در تاریخ 24 آبانماه 96 از وی منتشر گردید و در پاسخ به خبرنگاری که از ایشان در باره وضعیت معلمان زندانی پرسیده بود اینگونه پاسخ داد:ما برای معلمان زندانی و همچنین معلم هایی که در تبعید هستند اقداماتی را انجام داده ایم که امیدواریم به زودی شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: گاهی پاسخ به برخی سوالات فرایند کار را پیچیده تر می کند ما تلاشهایی انجام داده ایم اما اجازه دهید پاسخ مشروح ندهم زیرا گاهی حاشیه سازی و سوئ استفاده ها ادامه کار را با سختی مواجه خواهد کرد، امیداست آن بخش از جرایم قابل بخشش و باز نگری ، مورد توجه قرار گیرد و تسهیلاتی برای همکارانم فراهم شود.

متعاقب این سخنان وزیر، درسال 97علاوه بر لغو مرخصی های استعلاجی واستحقاقی معلمان زندانی ،اتفاقات ناگواری را در هفته معلم امسال شاهد بوده ایم که از جمله می توان به ضرب وشتم تعدادی از معلمان شاغل وبازنشسته در مراسم هفته معلم، انتقال غیر متعارف محمدحبیبی به زندان تهران بزرگ، انتقال توهین آلود معلمان بازداشت شده با دستبند وپابند به اوین و.... اشاره نمود.
روز گذشته نیز وزیر محترم در پاسخ به پرسش روزنامه ایران که از وضعیت معلم زندانی (محمد حبیبی) پرسیده بود گفت :،شخصا با دادستان و رییس قوه قضاییه حضوری صحبت کردم تا جایی که قوانین اجازه بدهند، مراجع قضایی مساعدت داشتند و خواهند داشت، سعی خواهم کرد این موضوع را حل کنم و هم اکنون با مراجع اطلاعاتی وقضایی موضوع را دنبال می کنم.
متاسفانه دیروز همزمان با انتشار مصاحبه جناب وزیر، محمد حبیبی بر خلاف انتظار ودستور قوه قضاییه، مبنی بر عدم استفاده از دستبند و پابند جز برای دزدان و قاتلان، با لباس زندان وبا دستبند و پابند و همانند زندانیان خطرناک به بیمارستان امام خمینی آورده شد تا به برخی مشکلات جسمی ایشان که بر اثر برخورد های خشونت آمیز در هنگام دستگیری ایجاد شده بود رسیدگی شود.
به گفته شاهدان عینی وضعیت انتقال ایشان به قدری آزاردهنده بود که موجب تعجب و تاسف بسیاری از بینندگان و حاضران در صحنه گردید.
پرسش این است که رایزنیهای مورد ادعای جناب وزیر که به گفته ی ایشان از ماههای پیش آغاز گردیده تاکنون چه دستاورد مثبتی به همراه داشته است. آیا بهتر نیست که جناب وزیر به جای طرح اینگونه اظهارات خوشبینانه که عدم تحقق آنها به اثبات رسیده است با مردم و همکاران صادقانه صحبت کند و به جای این همه ادعای غیر قابل تحقق اقدامی عملی و شایسته در جهت حمایت از همکارانشان که تنها و تنها به دلیل پیگیری حقوق معلمان و دانش آموزان در زندان به سر می‌برند انجام دهند.
متاسفانه روند اتفاقات گویای این واقعیت تلخ است یا صحت ادعاهای جناب وزیر مورد تردید می باشد و یا طرف‌های مذاکره که ایشان به آنان دل خوش کرده‌اند وی را جدی نگرفته اند که در هر صورت حاصلی جز تاسف و تاثر نخواهد داشت.

محمود بهشتی لنگرودی
زندان اوین 97/6/5