ایران یک کشور جنگ‌زده و غارت شده است! (قسمت ششم) - بهرام رحمانی

ایران یک کشور جنگ‌زده و غارت شده است!
(قسمت ششم)
بهرام رحمانی
bahram.rehmani@gmail.com
آسیب‌های اجتماعی
روز نیست که یک عامل حکومتی به‌آسیب‌های اجتماعی که سال‌هاست از خط قرمزها عبور کرده‌اند و به‌مراحل خطرناکی رسیده‌اند اقرار نکند. یا کارشناسان و جامعه‌شناسان مستقل در این مورد هشدار ندهند. آن هم در شرایطی که حکومت آوار بحران‌های متعدد خود را بر سر مردم مزدبگیر و ستم‌دیده و بیکاران می‌ریزند. هنگامی که دستمزد دست‌کم یازده میلیون کارگر حدود یک میلون تومان است فرامرز توفیقی رییس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار حکومت گفته است: سبد معیشت از مرز پنج میلیون تومان گذشته است. برخی دست‌اندرکاران حکومت این سبد را نزدیک شش میلیون اعلام کرده‌اند.
هم‌زمان برخی اقتصاددانان حکومتی و نمانیدگان مجلس، گرانی و تورم در بخش کالاهای اساسی را بین 34 تا 73 درصد اعلام کرده‌اند. در حالی که حداقل دستمزد سال 97 یک میلیون صد‌وچهارده هزار و 140 تومان است. یعنی حدود یک یک پنجم خط فقر اعلام شده است.
اعتراف به این سبد معیشت 5 میلیونی و شش میلیونی در کنار دستمزدهای بخور و نمیراز زبان کسی شنیده می‌شود که خودش یکی از عاملان اصلی حکومت سرمایه‌داران ایران در تحمیل این همه فقر و فلاکت بر کارگران است.
کارگران ایران با خوانواده‌هایشان نزدیک به هفتاد میلیون جمعیت هشتاد میلوینی ایران را تشکیل می‌دهند هنگامی که زندگی‌شان تامین نمی‌گردد انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی از کار کودک، کلیه و قرینه چشم‌فروشی، جنین‌فروشی، درآوردن ارگان‌های کودکان برای فروش، تن‌فروشی، خودکشی، طلاق، اعتیاد، کارتن‌‌خوابی، گور‌خوابی، کار کودک، فرار از خانه، بیماری‌های روحی و روانی و غیره در کمین آن‌ها نشسته است. کسی هم دادرس آن‌ها نیست جز خودشان! هیچ راهی وجود ندارد جز مبارزه پیگیری در جهت برکناری کلیت این حکومت فاسد و جانی و تبه‌کار اسلامی!
***
*معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، اخیرا چنین اقرار کرده است: جمعیت زنان درگیر موادمخدر و اعتیاد در چند سال گذشته بیش از سه برابر شده است و بیش از 50 درصد موارد شناسایی شده مبتلایان به ایدز از طریق رابطه جنسی بوده‌اند. از جمعیت 70 هزار نفری افراد مبتلا به ایدز 47 درصد نیز زنان هستند.

او وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور را نگران‌کننده خواند و تاکید کرد که آسیب‌های اجتماعی به‌سمت زنانه شدن پیش می‌رود. به‌گزارش ایسنا رضا محبوبی در نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران وزرا، مدیران کل امور بانوان و مدیران کل امور اجتماعی استانداری‌های سراسر کشور با بیان این‌که در حال حاضر درگیر جنگ بزرگی هستیم که همان وضعیت آسیب‌های اجتماعی است که به‌شکل خاموش همه کشور را فرا گرفته است، گفت: یک و نیم تا دو سال طول کشید تا گزارش جامع آسیب‌های اجتماعی جمع‌آوری شد و تصویری نسبتا جامع از وضعیت اجتماعی به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی را ارائه داد و اکنون باید گفت که وضعیت آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است.
محبوبی از وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور خیر داد و گفت: سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار، سالانه 30 هزار معلول قطع نخاع و عضو و هزاران آسیب دیگر در کشور داریم که وقتی این تابلو را مرور می‌کنیم نشان می‌دهد که اوضاع وخیم و واجد توجهات ویژه است.
معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با اشاره به این‌که باید به‌زودی منتظر سونامی ایدز باشیم، اظهار کرد: آمار زنان سرپرست خانوار که قرار بود در سناریوی بدبینانه در سال 95 دو میلیون و 150 نفر پیش‌بینی شود اما به‌رقم سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار رسید.
او توضیح داد: در علت یابی کلیت مسئله آسیب‌های اجتماعی در تغییرات نوع این آسیب‌ها به یک‌سری علت‌ها رسیده‌ایم که برخی از آسیب‌ها به‌فقر، بیکاری، ناموزونی توسعه، بی‌عدالتی و توزیع نامناسب منابع برمی‌گردد. از 15 میلیون پرونده قضایی 800 هزار پرونده مربوط به سرقت است آیا اگر مردم شغل داشته باشند این مشکلات حل می‌شود؟ این‌که برخی معتقدند طلاق ها و اعتیاد به‌خاطر فقر و بیکاری است درست است؟ اما ما جامعه‌شناسان به این موضوعات ارجاع نمی‌دهیم اگرچه ضعف برنامه‌ریزی موجب توسعه نابرابر شده و شکاف طبقاتی بین اقشار مختلف موجب آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
محبوبی با بیان این‌که در شیوع شناسی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 94 و 95 میزان شیوع اعتیاد در جمعیت بالای 15 سال 5/2 درصد بوده است، اظهار کرد: این نرخ در جمعیت کارگری به‌حدود 22 درصد می‌رسد.
او افزود: چه توضیحی برای زنانه‌تر شدن آسیب‌های اجتماعی داریم آیا دلیل ضعف مهارت‌ها یا آموزش است؟ درحالی‌که آمارها حاکی است که شاهد بهبود وضعیت زنان هستیم و حضور زنان در آموزش عالی و حضور در اجتماع افزایش یافته است.
محبوبی ادامه داد: آیا نگاه ما به زن یک نگاه درست و منطقی بوده است، نکند پس زدن از سوی زنان به‌دلیل برخی خطوط قرمز و شرایطی است که برایشان ایجاد کرده‌ایم؟ از 220 تا 230 هزار نفری که از سوی گشت ارشاد دستگیر و اعمال قانون شدند، چه تعدادشان مستحق دریافت اخطار و توبیخ و بازداشت بودند؟ آیا نباید فکر کنیم وقتی گارد را جلوی ورزشگاه آزادی می‌چینیم و هرکسی رد می‌شود فکر می‌کند یک حمله تروریستی می‌خواهد رخ دهد، این کار می‌تواند روی نگاه زنان به آینده تاثیر داشته باشد؟
او انتقاداتی هم از سیاست‌های صدا و سیما به‌عنوان «رسانه ملی» در نحوه مواجهه با زنان جامعه کرد و با بیان این‌که این سیاست‌ها جای سئوال دارد، به‌شیوه سانسور تصاویر تماشاگران زن در بازی‌های خارجی هم اشاره کرد و افزود : «به‌چه حقی تا سال‌های سال تا فینال جام‌جهانی 2018 زنان را با آباژور و گلدان نشان می‌دادیم؟ یا به‌چه حقی و چرا سرمایه اجتماعی زنان را از بین برده‌و به آنها توهین کرده‌ایم.»
معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در عین حال راه حل آسیب‌های اجتماعی را حکمرانی خوب دانست و گفت: البته برگشتن به مردم و کارکردن با تشکل های اجتماعی از راه‌های دیگر است.
محبوبی با بیان این‌که حمایت از همسران زندانیان طویل مدت و آموزش زنان سرپرست خانوار از برنامه‌های ماست، افزود: البته معتقدم با بالا رفتن سواد رسانه‌ای می‌توان جامعه را در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون نگه‌داشت.
او در ادامه با اشاره به‌اهمیت افزودن به‌سواد رسانه است، گفت: یه جای فیلتر کردن باید سواد رسانه‌ای شهروندان را افزایش دهیم ، هیچ‌کس آسیب‌های فضای مجازی را انکار نمی‌کند، اما شیوه مواجهه با آن اهمیت دارد. در حال حاضر نرم‌افزاری به‌طور رایگان برای این‌گونه آموزش‌ها طراحی شده که ارزش آن برای آموزش هر فرد تا 250 هزار تومان برآورد می‌شود.

*خبرگزاری کار ایران ایلنا، روز جمعه 2 شهرویر 1379 نوشت: طبق آخرین آمار رسمی ثبت‌شده در سال‌های 1391 تا 1395، از 9/4 تا 6/5 درصد‌(حدود 40 هزار) کل ازدواج‌های ثبت شده در کشور در گروه سنی 10 تا 14 ساله قرار دارد؛ هرچند در این گروه سنی در کنار این آمار باید وجود آمار غیررسمی را نیز در نظر گرفت؛ ازدواج‌های ثبت نشده‌ای که بین مهاجران، اتباع غیرایرانی و کودکانی که دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی هستند، روی می‌دهد.طیبه سیاوشی نماینده مجلس از تهران گفته: طرح حداقل سن ازدواج برای دختران 16 سال و برای پسران 18 سال پیش‌بینی شده است که به مجلس ارائه شده است
از طرفی ‌مدیرکل ثبت احوال کردستان اعلام کرده است که از 4 هزار و 520 وقایع ازدواج ثبت شده در استان کردستان در 4 ماهه سال جاری 970 مورد معادل 21 درصد زنان کم‌تر از 18 سال و در آقایان هم 36 مورد معادل 8 دهم درصد کم‌تر از 18 سال بوده است. این آمار در حالی اعلام شده است که در روزهای اخیر کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی نیز آمار قابل تاملی از کودک‌همسرهای یکی از شهرستان‌های استان مرکزی اعلام کرده و گفته است؛ در این شهرستان 35 دختر زیر 10 الی 13 سال عقد شده‌اند. طیبه سیاوشی نماینده مجلس در رابطه با این آمار اعلام شده گفت: در این قبیل اتفاقات بحث فقر و فرهنگ سنتی برخی مناطق مطرح است. او تاکید کرد که بسیاری با افزایش سن ازدواج موافق نیستند و به همین خاطر باید در این رابطه تلاش بسیاری انجام داد و روی این موضوع کار کرد.
او با اشاره به این‌که طرح افزایش سن ازدواج با قید یک فوریت تحویل مجلس شده‌است، اظهار امیدواری کرد که به‌زودی در مجلس در این رابطه بحث خواهد شد.
او تاکید کرد که در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران 16 سال و برای پسران 18 سال پیش‌بینی شده است؛ در حالی که در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال است و دختران زیر 13 سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند؛ اما در طرح جدید دختران بین 13 تا 16 سال برای ازدواج باید حکم قانونی از دادگاه دریافت کنند و ازدواج دختران زیر 13 سال ممنوع خواهد شد.با توجه به این‌که این طرح با قید یک فوریت تقدیم مجلس شده است، در هفته آینده فرصتی بررسی این طرح در مجلس اختصاص می‌یابد.
این نماینده مجلس نگفته است که جشن تکلیف در مدارس ایران برای دختران نه ساله برگزار می‌شود چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آیا غیر از این است که به‌دختران نه ساله توصیه می‌کنند شما دیگر بزرگ شده‌اید و می‌توانید ازدواج کنید و باید مواظب خود و حجاب‌تان باشید! حتی این اقدم غیرانسانی مسئولین مداری حکومت اسلامی، وارد فیلم‌های سینمایی نیز شده است.

*ایران جزو کشورهای نخست افسرده جهان است. رییس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی با بیان این‌که ایران جزو 10 کشور نخست به لحاظ میزان افسردگی است، گفت: آمار افسردگی که در کشورهای دنیا برآوردشده نشان می‌دهد، ایران جزو کشورهای سطح اول است، یعنی جزو ده کشور اول دنیا به لحاظ میزان افسردگی محسوب می‌شود و این در حالی‌ست که یکی از عوامل بروز خشم هم افسردگی است.
به گزارش ایلنا، شنبه 12 خرداد ماه 1397، کوروش محمدی گفت: آمارهای دقیقی در این زمینه وجود ندارد، زیرا ما اصولا در مقابل آمار، بررسی و مطالعات این حوزه خیلی مقاوم هستیم. در بحث طلاق، قتل، نزاع‌های دسته‌جمعی و افرادی که دچار اعتیاد می‌شوند و مسیرهای نا به هنجار را پیش می‌گیرند رد پای خشم دیده می‌شود. سایه خشونت بر همه زوایای زندگی ما قابل لمس است، اما آمار دقیقی وجود ندارد.
او افزود: میزان خشنونت‌مان بالا است و این غیرقابل اجتناب است. از طرفی نباید از این مسئله هم غافل شویم که نسل جدید ما با ارزش‌هایی زندگی می‌کند که از ارزش‌های سنتی جامعه بسیار فاصله دارد و همین امر انطباق و پذیرش این نسل را با شرایط موجود با چالش مواجه کرده است.

*وجود ۲۰۰ نوع بیماری روانی در کشور.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با بیان این‌که 200 نوع بیماری روانی وجود دارد یادآور شد که در آینده این بیماری‌ها در رده اول بیماری‌هایی که هزینه سنگینی را بر دوش دولت‌ها تحمیل می‌کند، تبدیل خواهند شد.
بشیر خالقی در مورد نتایج تحقیقات انجام شده بین سال‌های 1999 تا 2015 که نشان می‌دهد ایرانیان از وضعیت نامساعد روحی رنج می‌برند تاجایی که 30 درصد شش استان لرستان، همدان، ایلام، اصفهان، تهران و کردستان به اختلالات جدی روانی مبتلا شده‌اند، گفت: هم‌اکنون 200 نوع بیماری روانی وجود دارد که از افسردگی ساده تا نوع شدید آن که به خودکشی منجر می‌شود و سایر بیماری‌های روانی اعم از اسکیزوفرنی را در برمی‌گیرد.

رویداد 24، 20 خرداد 1397؛ سرپرست مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهردارى تهران گفت: سازمان خدمات اجتماعى‌‎ در حوزه ساماندهی آسیب‌های اجتماعی تنهاست و یاری‌گری ندارد، با توجه به‌این موضوع و روند رو به‌رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه و بالاخص زنان، این سیاهی‌ها زیبنده شهر تهران نیست. اکبر نعمتى سرپرست مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهردارى تهران، با بیان و تشریح عملکرد سازمان متبوعش در سامان سرای لویزان و رسیدگی به‌وضعیت بانوان آسیب‌دیده پایتخت که توسط گشت‌هاى فوریت خدمات اجتماعی به‌این سامان‌سرا ارجاع داده می‌شوند، گفت: قاطعانه می‌توانم بگویم که سازمان خدمات اجتماعى‌‎ در حوزه ساماندهی آسیب‌های اجتماعی تنها است و یاری‌گری ندارد؛ چرا که اگر پروسه حمایت از زنان و مردان آسیب‌دیده تکمیل بود الان شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی در کلانشهر تهران نبودیم.
‌‎او با اشاره به‌چرخه ناقص حمایت از افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده و گلایه از عدم حضور ارگان‌های همکار و دست‌اندرکار در این حوزه افزود: سرنوشت فرایند چرخه ساماندهی معتادان متجاهر، افراد کارتن‌خواب، متکدیان و تمامی افراد جامعه هدف را با اتحاد و همدلی 12 ارگان فعال رقم می‌خورد.
‌‎نعمتی در تشریح ماموریت‌های ذاتی سامان سرای لویزان بیان کرد: ‌‎طبق اسناد فرادستی و مستندات قانونی سامان سرای لویزان مرکز نگه‌داری موقت افراد آسیب‌دیده و جامعه هدف است. اما متاسفانه به‌دلیل عدم ورود جدی و اثر گذار دستگاه‌های ذی‌ربط در امر ساماندهی آسیب‌ها و بار سنگین مدیریت اجتماعی شهر تهران در این امر، وظایفی غیر از آن‌چه در حوزه‌اختیارات این مرکز است به‌ما از طریق مسئولان قانون‌گذار و فرادست محول می‌شود که ما به‌ناچار موظف به‌پذیرفتن آن‌ها می‌شویم.
‌‎این مقام مسئول در شهرداری تهران گفت: اگر مدیریت شهری از چتر حمایتی استانداری، فرمانداری، وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس پیشگیری، اورژانس تهران، وزارت بهداشت و درما، بهزیستی تهران، کمیته امداد امام خمینی... و دیگر نهادهای مسئول در امر حمایت از افراد آسیب‌دیده، بهره‌مند شود و هرکدام از این ارگان‌ها ماموریت محوله خود را به‌نحو احسن انجام دهند، می‌توان کارنامه‌درخشان در حوزه اجتماعی ارائه کرد.

*رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفت: بسیاری از مسائل و آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است. حسین سراج زاده روز چهارشنبه 30 خرداد 1397، در سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: برخی از مسائل اجتماعی مانند از هم گسیختگی خانواده، خودکشی و طلاق بر اساس آمارهای اعلام شده رشد داشته است.
به گزارش ایرنا، او ادامه داد: برخی دیگر از مسائل اجتماعی مانند ترافیک و فساد مزمن و ماندگار شده است و شادابی جامعه ایران را گرفته است. سراج‌زاده ادامه داد: برخی از مسائل اجتماعی هم به مرزهای بحران تبدیل شده و به ابرچالش مبدل گشته است مانند قانون‌گریزی، آلودگی هوا و خشکی سرزمین.
رییس انجمن جامعه‌‌شناسی ایران، گفت: نحوه مواجهه با مسائل اجتماعی و فرایند تشکیل آن‌ها از جنس اجتماعی هستند و باید به صورت جدی به آن‌ها پرداخته شود. او تاکید کرد: برخی از مسائل و آسیب‌های اجتماعی نیز به صورت نامتعارف در جامعه ظهور پیدا کرده است مانند آزارهای جنسی که در دبیرستانی در تهران شاهد بودیم یا آزار و اذیت‌هایی که به برخی از دختران در استان سیستان و بلوچستان انجام شده است.
این جامعه‌شناس ادامه داد: در حال حاضر به صورت نا به هنجار با این نوع مسائل و آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم. سراج‌زاده گفت: در دو سال گذشته در بالاترین سطوح حکومتی به مسائل اجتماعی ایران اشاره شده است.

اعتیاد
*رییس مرکز توسعه پیش‌گیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی شیوع اعتیاد در کودکان را بین سنین 8 تا 11 عنوان کرد. به گزارش ایلنا، چهارشنبه 6 تیر 1397، فرید براتی سده رییس مرکز توسعه پیش‌گیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی، در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که چه تعداد بیمارستان‌برای سم‌زدایی کودکان معتاد از طرف وزارت بهداشت معرفی شده است، بیان داشت:‌در مورد کودکان درگیر اعتیاد تفاهم‌نامه مشترکی با هماهنگی دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی و همچنین وزارت بهداشت صورت گرفت، دال بر این‌که درمان کودکان در مراکز وابسته به وزارت بهداشت صورت گیرد و بعد از آن که درمان و سم‌زدایی شدند در صورتی که خانواده‌ای نداشته باشند یا بدسرپرست باشند با حکم قضائی به بهزیستی و مراکز زیر نظر بهزیستی ارجاع داده شوند، در این فرآیند دانش‌آموزان معتاد نیز قرار دارند و قرار شد که در مورد آن‌ها هم به همین ترتیب برخورد می‌شود.
... براتی سده در پاسخ به این سئوال که آیا زمانی که کودکان کار شناسایی می‌شوند از آن‌ها تست ایدز و اعتیاد نیز گرفته می‌شود، بیان داشت: تست ایدز و اعتیاد نیز از این کودکان گرفته می‌شود. بهزیستی یک سیستمی دارد که بر اساس آن به کودکان کار برای پیش‌گیری از HIV آموزش می‌دهد و طبق این برنامه از این کودکان هم تست گرفته و هم به آنها آموزش داده می‌شود. در سال گذشته به هفت هزار کودک کار و خیابان خدمات آموزشی پیش‌گیری از ایدز ارائه شد. او در ادامه در پاسخ به این سئوال که در چه استان‌هایی تعداد کودکان درگیر با اعتیاد بیش‌تر است، گفت: آموزش و پرورش ارزیابی را از دانش‌آموزان انجام داده است. بهزیستی نیز به این نتیجه رسیده است که استان سیستان و بلوچستان و به خصوص مناطق حاشیه‌ای آن بسیار درگیر این مسئله است. بیش‌ترین کودک معتاد در زاهدان شناسایی شد که بیش از 300 نفر در طی دو سال بودند. در حال حاضر نیز در این استان متقاضی‌هایی وجود دارد، اما با توجه به این‌که این کار به وزارت بهداشت واگذار شده است نمی‌توانیم کاری برای آن‌ها انجام دهیم. در حال حاضر کودکانی که در زاهدان اعتیاد داشتند و سم‌زدایی برای آن‌ها صورت گرفته به مراکز شبه خانواده سپرده می‌شوند، اما درمان از دست بهزیستی خارج شده است.
او در پاسخ به سئوالی درباره بیش‌ترین فراوانی سن مصرف کودکان گفت:‌از نوزادی که از مادر مصرف‌کننده متولد شده معتاد داریم تا سنین بالاتر، اما بیش‌ترین سن در اوایل نوجوانی است، از هفت تا یازده سال متغیر است، فراوانی در گروه‌هایی که بالای هشت تا یازده سال سن داشتند، بیش‌تر بوده است.

نقض حقوق کودک و تجاوز به کودکان
*آمار تکان‌دهنده تجاوز به کودکان کار. سعید فریور مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی گفت که در سال گذشته 266 کودک کار و خیابانی در سطح شهر ارومیه جمع‌آوری شد. فریور در خصوص سابقه کودک‌آزاری کودکان کار جمع‌آوری شده اظهار کرد «از این تعداد 123 کودک سابقه یک‌بار کودک‌آزاری و 21 کودک بیش از چندنوع سابقه کودک‌آزاری داشته‌اند. 55 درصد کودکان کار جمع‌آوری شده به عبارتی 148 کودک دانش‌آموز مقطع ابتدایی و 25 کودک نیز ترک تحصیل کرده‌اند.»
به گزارش ایسنا، سعید فریور در جلسه کارگروه سازماندهی متکدیان و کودکان کار استان که در محل سالن جلسات معاونت سیاسی برگزار شد افزود: «از تعداد کودکان کاری که درسال گذشته توسط بهزیستی در ارومیه جمع آوری شده، 70 درصد کنار خانواده زندگی می‌کردند و فقط 5 نفر از آن‌ها هردو والدین خود را از دست داده بودند.»

*روزنامه شرق، چهارشنبه 23 خرداد ماه 1397 - 13/06/2018، نوشته بود: ماجرای شکايت احتمالی يکی از خانواده‌ها از سعيد طوسی مربوط به پرونده کودکی است که حدود 12 سال پيش در يک اردوی قرآنی با طوسی عازم سفر ترکيه شده بود. پدر آن کودک پس از بازگشت کودک از سفر متوجه تغييراتی در رفتار فرزندش می‌شود و يک سال طول می‌کشد تا به اصل ماجرا پی ببرد. آن هم خيلی اتفاقی و به واسطه دوست ديگری که گويا فاميل آن‌ها نيز تجربه مشابهی از سر گذرانده بود.
حالا پدر همان کودک مراحل اداری ثبت شکايت از سعيد طوسی در کشور ترکيه را پيش برده و امضای وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکيه نيز پای نامه است. به‌اين‌ترتيب به گفته آن پدر به همين زودی‌‌ها پرونده شکايت عليه طوسی در کشور ترکيه گشوده خواهد شد.
پدر يکی از شاکيان پرونده که تصميم گرفته اين اقدام را تا به اينجای کار پيش ببرد، می‌گويد «فرزندان ما زخم خورده‌اند. تا‌جايی ‌که در توان دارم و در اين دنيا هستم، برای مداوای اين درد تلاش خواهم کرد. فرزندان ما بچه‌های قرآنی و مذهبی هستند. اين اتفاق روان آن‌ها را رنجانده و هنوز فرزندم که حالا حدود 20 سال دارد، کماکان تحت نظر روان‌شناس است و بايد دارو مصرف کند.»
ثبت قانونی شکايت از طوسی در کشور ترکيه او درباره مراحل ثبت شکايت از طوسی در ترکيه نيز گفته «به وزارت امور خارجه رفتم. هزينه ثبت شکايت و کارهاي ادار‌‌اش 20 دلار شد. البته اين‌که بخواهيم در ترکيه وکيل بگيريم و مسئله را دنبال کنيم، هزينه‌های بيش‌تری خواهد داشت؛ اما اگر شده زندگی‌‌ام را بفروشم، دنبال احقاق حقوق فرزندم خواهم رفت. اين بچه‌ها آسيب ديده‌اند. حق‌شان نبود.»

*خبرگزاری هرانا، سه‌شنبه 22 خرداد ماه 1397، نوشت: رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به تعداد کودکان کار و غیرممکن بودن تخمین آمار دقیق از آنان اظهار کرد «برخی از کارشناسان آمار کودکان کار ایران را بیش از 3 میلیون نفر تخمین می‌زنند ضمن این‌که این رقم برای تهران 20 هزار نفر برآورد شده است اما به دلیل این‌که هیچ کدام از کودکان کار هیچ ثبت هویتی ندارند آمار دقیقی نمی‌توان ارائه کرد.»
فخاری گفت که «بنابر اعلام معاون وزیر بهداشت بر اساس مطالعه‌ای که درباره بروز و شیوه ایدز روی هزار کودک کار و خیابان در شهر تهران انجام شده است 5/4 درصد آن‌ها به ایدز مبتلا بوده‌اند و در همین زمینه رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفته است که 4 تا 5 درصد از کودکان کار خیابان به ایدز مبتلا هستند. هم‌چنین یک سوم کودکان مبتلا 10 تا 14 سال و دو سوم 15 تا 18 سال هستند و در کنار همه این مسائل نباید از آزار جنسی که این کودکان هر روز در معرض آن‌ها قرار می‌گیرند غافل شویم و بیش از 32 درصد از کودکان کار مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند.»
این در حالی‌ست که بنا به گفته استاندار، تنها 400 هزار کودک کار در تهران شناسایی شده است و از سوی دیگر، مدیر کل بهزیستی استان تهران اعلام کرد که آمار دقیقی از کودکان کار و خیابانی وجود ندارد و هم اکنون در مراکز بهزیستی 3800 کودک و در مراکز متعلق به شهرداری یک هزار کودک نگه‌داری می‌شوند.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: «بیش‌ترین آسیب متوجه دخترانی است که به‌عنوان کودک کار در خیابان کار می‌کنند. بنابراین ممکن است با طرح جمع‌آوری کودکان کار حتی تعداد ازدواج‌های زیر 15 سال دختران به شکل تصاعدی افزایش یابد.»
او با اعلام نرخ بی‌سوادی در کودکان کار بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، 72 درصد از این کودکان بی‌سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و 17 درصد از کودکان کار و خیابانی در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی‌سوادی و کم‌سوادی در فرآیند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.
او با اشاره به علت اصلی افزایش تعداد کودکان اظهار کرد: «60 درصد از کودکان خیابانی نه به‌دلیل نابسامانی وضعیت خانواده، بلکه به‌دلیل فقر اقتصادی یا بیکاری و اعتیاد و بدسرپرستی و ناآگاهی والدین راهی خیابان‌ها می‌شوند. رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 روند صعودی داشته است.»

*پروانه سلحشوری، نماینده و رییس فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از این‌که وضعیت کودک آزاری در کشور بحرانی است و باید جدی گرفته شود، گفت که تصویب قانون تنها راه حل معضل کودک آزاری نیست و باید ساز و کار اجرای قوانین فراهم شود.
به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت، سه شنبه 15 خرداد ماه 1397، پروانه سلحشوری در واکنش به آزار و اذیت دختر بچه 6 ساله افغانستانی در خمینی‌شهر، با بیان این‌که میزان واقعی کودک آزاری‌ها در کشور مشخص نیست، گفت: «در حال حاضر کودک آزاری‌ها نسبت به گذشته بیش‌تر گزارش و منعکس می‌شود بنابراین تصور می‌شود میزان آن افزایش یافته است.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این‌که وضعیت کودک آزاری در کشور بحرانی است و باید جدی گرفته شود، افزود: «خشونت‌ها و کودک‌آزاری جامعه را به‌سمت فروپاشی اخلاقی سوق می‌دهد و زنگ خطری جدی است.»
لو با انتقاد از این‌که برخی کودکان هیچ‌گونه آموزشی نسبت به خودمراقبتی ندیده‌اند، تصریح کرد: «متاسفانه کودکان از آموزش‌های متناسب با سن‌شان در خصوص مسائل جنسی برخوردار نیستند این در حالی است که پدوفیل‌ها و افرادی که دچار اختلالات روانی جنسی هستند همه جا حضور دارند و خطر آن‌ها کودکان را تهدید می‌کند در واقع پدوفیلیا انحراف جنسی و اختلال روانی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب کودکان می‌شود.»

*مدیر از ارتباط ناظم متجاوز به بچه‌ها مطلع بوده است. در کنار پرونده ناظم مدرسه معین که به تشویق بهفساد و فحشا و کودک آزاری متهم است و 16 تیر 2017 ماه جاری نیز در شعبه 1091 مجتمع قضایی ارشاد محاکمه شده و منتظر صدور حکم است، پرونده‌ای هم برای مدیر و مسئولان این مدرسه تشکیل شده است.
به‌گزارش تسنیم، پرونده ناظم مدرسه معین در حالی تشکیل شده که مدیر مدرسه معین، در تاریخ 24 اردیبهشت ماه فیلم ارتباط ناظم با دانش‌آموزان را در اختیار داشته اما به‌مرجع قضایی اطلاع نداده است.

خودکشی
*مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، با اشاره به این‌که از ابتدای امسال تاکنون 30 نفر در خوزستان جان خود را با خودکشی از دست داده‌اند، گفت که «در سال 96، بیش از چهار هزار و 900 نفر در سراسر خوزستان اقدام به خودکشی کردند که 240 مورد آن منجر به فوت فرد شد؛ در این میان با توجه به جمعیت شهرها، ایذه با 30 مورد خودکشی منجر به فوت و حدود 600 اقدام به خودکشی دارای بیش‌ترین آمار است.»
*خبرگزاری کار ایران «ایلنا»؛ یک‌شنبه 28 مرداد 1397: محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به آخرین آمار خودکشی در ایران گفت: طبق آخرین آمار در کل کشور 212 نفر زیر 17 سال اقدام به خودکشی کردند. تا پایان سال 96، حدود 4 هزار و 992 نفر در کشور اقدام به خودکشی کرده‌اند، اما منجر به‌مرگ آن دقیقا مشخص نیست و همیشه آماری که به ما می‌دهند، آمار اقدام به خودکشی است. این رقم طبق آمار ارائه شده از سوی نیروی انتظامی و نیز پایش‌های خود ما است.
به‌طور متوسط در کل کشور در دو دوره رنج سنجی آمار خودکشی بالا است؛ رنج 25 تا 34 سال و هم‌چنین 35 سال به بالا بیش‌ترین اقدام به‌خودکشی را داشته‌اند؛ یعنی بیش‌تر خودکشی‌ها در این رنج سنی صورت می‌گیرد، اما چند سالی است که در افراد زیر 17 سال هم اقدام به خودکشی مشاهده شده است. طبق آخرین آمار در کل کشور 212 نفر زیر 17 سال اقدام به خودکشی کردند. در کل کشور آمار اقدام به‌خودکشی‌در زنان حدود دو سوم و در مردان یک سوم بوده است.
او درباره استان‌هایی که بیش‌ترین و کم‌ترین آمار اقدام به‌خودکشی را داشته‌اند، گفت: استان بزرگ تهران بیش‌ترین میزان خودکشی و یزد کم‌ترین میزان خودکشی را داشته است.

*اقدام به خودسوزی از سوی شماری از کارگران اخراجی نیشکر هفت‌تپه در دومین روز از اعتصاب خود
شماری از کارگران اخراجی نیشکر هفت‌تپه امروز در اعتراض به اخراج خود اقدام به خودسوزی جمعی کردند که همکاران‌شان مانع آن‌ها شدند. بنا به خبر منتشره در کانال اتحادیه‌آزاد کارگران ایران، روز یک‌شنبه 28 مردادماه 1397، کارگران نیشکر هفت‌تپه به اعتصاب خود که از روز شنبه با حضور کارگران تمامی بخش‌های نیشکر هفت‌تپه با وجود مشکلات زیاد کارگران آن شروع شده بود، ادامه دادند.
در دومین روز از اعتصاب کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، حوالی ساعت 11 صبح در حالی‌که آنان در مقابل دفتر مدیریت دست به‌تجمع زده بودند به‌یک مرتبه نیروهای یگان ویژه به‌سوی کارخانه خوراک دام هجوم بردند.
تعدادی از کارگران اخراجی کارخانه خوراک دام که در 28 تیرماه سال جاری همراه با حدود 30 نفر از همکاران‌شان اخراج شده بودند به‌این بخش مراجعه می‌کنند. آن‌ها که خواهان بازگشت بکار بودند به‌دنبال درگیری لفظی با مدیر این مجموعه به‌نام غفاری، با ریختن بنزین بر سر و روی خود اقدام به خودسوزی می‌کنند؛ اما با دخالت کارگران شاغل حاضر در محل موفق به خودسوزی نمی‌شوند.
زمانی که کارگران نیشکر هفت‌تپه حاضر در محل مشغول رسیدگی به‌همکاران خود بودند غفاری به‌جای آن‌که جلوی فاجعه بیش‌تر را بگیرد با یگان ویژه تماس گرفته و آنان را به‌محل گسیل داشت و این نیروها با باتوم و گاز اشک‌آور، گاز فلفل و پنجه بوکس به‌طور وحشیانه‌ای کارگران اخراجی حاضر در محل را مورد حمله قرار داده و با ضرب و جرح شدید آنان، در حالی‌که یکی از کارگران مجروح بار دیگر دست به خودسوزی زد، پنج کارگر را دستگیر و به دادگستری شوش انتقال دادند.
اسامی کارگران دستگیر شده به شرح زیر است: 1- کریم آل کثیر 2- علی آل کثیر 3- یحیی سعدی 4- حمزه آل کثیر. 5- فارس سعدی
بر اساس اخبار منابع کارگری، ساعتی پیش هر پنج کارگر بازداشتی در نتیجه مذاکراتی که نماینده‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه در دادگستری شوش انجام دادند در حالی‌که با اتهام اخلال در نظم برایشان پرونده قضایی تشکیل شد با قرار فیش حقوقی آزاد شدند. کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در سال جاری فقط حقوق‌های فروردین و اردیبهشت ماه را دریافت کرده‌اند و در شرایط بسیار سخت معیشتی قرار دارند.

نزاع
*گزارش پزشکی قانونی، در سال 97 تا همین‌جا که پایان مردادماه است، تقریبا نیم میلیون یعنی 544 هزار و 470 ایرانی پس از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که سهم تهرانی‌ها دراین آمار 93 هزار و 295 مورد بوده است.
بموجب همین آمار 38 درصد آن‌ها که پس از نزاع برای ثبت جراحات و صدمات وارده به پزشکی قانون مراجعه کرده‌اند زن بوده‌اند. جمع آمار مراجعه‌کنندگان به پزشکی قانونی در مدت مشابه نسبت به‌سال گذشته 2 درصد افزایش داشته است.
کم‌ترین نزاع مربوط به استان ایلام است و پس از تهران، خراسان در رتبه دوم نزاع و مراجعه به پزشکی قانونی قرار دارد. اصفهان نیز با 10 هزار و 630 مورد و آذربایجان شرقی با 9 هزار و 305 مورد نزاع در رتبه سوم و چهارم هستند.

طلاق
*سازمان ثبت احوال کشور در تازه‌ترین اظهارنظر خود از افزایش بی‌سابقه طلاق در سال 96 خبر داد. براساس اعلام سخنگوی این سازمان، آمار طلاق در سال 95، 165 هزار و 971 مورد بوده که این میزان در سال 96 به 174 هزار و 597 واقعه رسیده است. «سیف‌الله ابوترابی»، هم‌چنین با اعلام ثبت 608 هزار و 977 مورد ازدواج در سال 96، از رسیدن نسبت طلاق به ازدواج‌های ثبت شده به 29 درصد خبر داد که این میزان بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال 1344 است. به‌این معنی که در سال‌های گذشته شاخص طلاق‌های ثبت شده، رشد صعودی داشته، اما در سال 96 به بالاترین میزان خود رسیده است! براین اساس، کارشناسان ضمن هشدار نسبت به افزایش بی‌سابقه طلاق در کشور از فروپاشی نهاد خانواده در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند.
آن‌ها معتقدند که «طلاق» برای برخی زوج‌های جوان به‌دستاویزی برای شوخی تبدیل شده، به‌طوری که آن‌ها با برگزاری جشن طلاق در تالارهای مجلل و ریخت‌و‌پاش‌های عجیب و غریب، هیچ ابایی برای اعلام جدایی خود ندارند. آن‌طور که معاون توسعه و پیش‌گیری سازمان بهزیستی به «ایران» می‌گوید: تداوم این روند غلط می‌تواند جامعه را با چالش‌ها و آسیب‌های جدی روبه‌رو کند.
دکتر «فاطمه عباسی» آمار اعلام شده از سوی ثبت احوال را تایید کرده و می‌افزاید: «با توجه به افزایش طلاق در سال‌های اخیر باید به‌دنبال راهکارهایی برای پیشگیری از این آسیب باشیم تا حداقل بتوانیم افزایش آن را کنترل کنیم.
وی با اشاره به این‌که پیمایش طلاق یکی از اقدامات پژوهشی سازمان بهزیستی برای شیوع‌شناسی این آسیب است، تاکید می‌کند: «این طرح از سال ۹۵ آغاز شده و نتایج آن تا پایان امسال اعلام خواهد شد. نتایج فعلی طرح نشان می‌دهد، اعتیاد همسر، بیکاری، روابط نامشروع و عدم ارتباط موثر از دلایل اصلی طلاق محسوب می‌شوند.»
وی ادامه می‌دهد: «سامانه کاهش و پیشگیری از طلاق یکی از برنامه‌های سازمان بهزیستی برای کاهش این آسیب است. این سامانه تاکنون نقش به‌سزایی را در کاهش آمار طلاق در کشور ایفا کرده، به‌طور مثال استان خراسان رضوی که رتبه اول در میزان طلاق را در سال 93 کسب کرده بود در سال 95، به‌عنوان هشتمین استان پرطلاق کشور شناخته شد.» عباسی با اشاره به این‌که ارائه خدمات مشاوره و مددکاری یکی از مهم‌ترین اقدامات سامانه پیش‌گیری از طلاق به زوج‌های جوان است، می‌افزاید: «در همین زمینه به‌همه مشاوران زیر پوشش سازمان بهزیستی نیز آموزش‌های لازم درباره طلاق ارائه شده تا به زوجینی که کم‌تر از 10 سال از زندگی مشترک‌شان می‌گذرد، خدمات آموزشی ارائه کنند.»
یک‌شنبه چهارم شهریور 1397 - بیست و ششم اوت 2018
ادامه دارد.