بار دیگر تروریسم حکومت اسلامی ایران در دادگاه‌های فرانسه، آلمان، اتریش و بلژیک! - بهرام رحمانی


bahram.rehmani@gmail.com

حکومت اسلامی ایران در رابطه با فعالیت‌های تروریستی سابقه چهل ساله دارد. این حکومت، تاکنون صدها تن از فعالین سیاسی و حتی نویسندگان و هنرمندان منتقد خود را در داخل و خارج کشور ترور کرده است. در برخی کشورهای جهان، تروریست‌های حکومت اسلامی شناسایی و یا دستگیر و محاکمه شده‌اند. اما این‌بار، دادگاه‌ها و سرویس‌های امنیتی چهار کشور مهم اروپایی، یعنی چهار کشور فرانسه، المان، اتریش و بلژیک، چند تروریست حکومت اسلامی را در کشورهای خود دستگیر و محاکمه کرده‌اند. آن هم در شرایطی که حکومت اسلامی و اتحادیه اروپا در حال مذاکره و چانه‌زنی برای کاستن تحریم‌های یک‌طرفه آمریکا علیه ایران و خروج آن از «برجام» است.
در حالی این وقایع رخ می‌دهد که اقتصاد ایران به‌شدت بیمار و در حال جان دادن است. سیستم بانکی ایران بی‌ثبات بوده حتی بعد از خروج آمریکا از برجام و در واقع هنوز تحریم‌ها به‌طور همه‌جانبه آغاز نشده این بی‌ثباتی تشدید شده است و خود را به‌طور چشم‌گیری در عرصه بازار ارز و کالا نشان می‌دهد. چون محدود فعالیت‌هایی که تاکنون بانک‌های ایران با جهان خارج داشتند با آغاز تحریم‌ها آن‌هم قطع خواهد شد.
از 13 آبان، دور جدید تحریم‌ها آغاز خواهد شد که احتمالا تحریم‌های بانکی نیز شامل آن می‌شود. ممکن است اروپا نتواند به راه‌حلی دست پیدا کند و اگر راه‌حلی هم داشته باشد خیلی کارآمد نخواهد بود به دلیل این‌که دلار ارز مهم در دنیاست و آمریکا هم سلطه قوی بر سیستم مالی بین‌الملل دارد، قاعدتا دسترسی ایران به منابع خارجی به‌شدت کاهش خواهد یافت در حدی که درآمد ایران از منبع فروش نفت، ناچیز خواهد بود. فقط می‌توان مایحتاج اولیه را با آن تامین کرد. این وضعیت باعث می‌شود که رشد اقتصادی در ایران شدیدا آسیب ببیند. پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی این است که رشد اقتصادی را منفی خواهد شد. عدم دسترسی به‌منابع خارجی باعث می‌شود که ایران تکان‌های شدیدتری را هم در رشد قیمت ارز و دلار داشته باشد و این افزایش هم به نوبه خود به‌تورم، گرانی و فقر منجر خواهد شد.
***
مجله اشپیگل آلمان، چندی پیش در گزارش مشروحی تحت عنوان «بمب در کیف آرایش» به توطئه تروریستی حکومت اسلامی علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه و دستگیری دیپلمات ‌تروریست حکومت اسلامی به‌نام «اسدالله اسدی» و بازجویی‌ها از او در آلمان و سایر عوامل تروریستی در فرانسه و بلژیک پرداخته و نوشته است:
ماموریت مخفی فرد متهم به جاسوسی در اتوبان شماره 3 بین شهرهای آشافنبورگ و وورتسبورگ پایان یافت. ماموران پلیس راه اسدالله اسدی را در پارکینگ اشپس‌آرت زود Spessart Sued واقع در این اتوبان بستند و او را دستگیر کردند. او به‌عنوان دبیر سوم نمایندگی دیپلماتیک ایران در وین ثبت شده است. سپس پلیس‌های آلمانی این دیپلمات را به ایستگاه پلیس منتقل کردند. همسر او و دو پسرش نیز همراه او بودند.

اشپیگل در ادامه گزارش خود به‌شرح دستگیری دو مامور تروریست حکومت اسلامی در بلژیک که آماده انتقال مواد انفجاری به پاریس برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین بودند پرداخته و می‌نویسد:
یک زوج از بلژیک با یک ماده انفجاری در مسیر تردد به پاریس بودند هر دو فرد در بروکسل دستگیر شدند. نهایتاً آن‌ها مامور ایران (اسدی) را شدیداً متهم کردند. آن‌ها گفتند، با ماموریت از جانب وی از حدود 10 سال پیش علیه اعضای اپوزیسیون جاسوسی می‌کنند و او آن‌ها را به این ماموریت واداشته که دست به این سوءقصد بزنند. آن‌ها گفتند چند روز قبل از دستگیری‌شان‌(اسدی) به آن‌ها در یک بازار در لوکزامبورگ پانصد گرم ماده انفجاری TATP و یک چاشنی انفجاری با کنترل از راه دور را تحویل داده است.

اشپیگل در ادامه گزارش خود می‌افزاید:
دو نفر دستگیر شده‌(در بلژیک)، امیر سعدونی و نسیم نعامی، سال‌ها پیش در بلژیک تقاضای پناهندگی کردند و از مدتی پیش در مجاهدین خلق فعال شدند تقریبا به‌همین مدت هر دوی آن‌ها به‌عنوان جاسوس برای سرویس مخفی حکومت اسلامی ایران در تهران کار می‌کردند. آن‌ها طی سالیان طولانی اطلاعاتی را از زندگی داخلی مجاهدین خلق به حکومت ایران می‌دادند. آن‌ها با افسر فرمانده‌شان یعنی اسدالله اسدی در ونیز، میلان، زالسبورگ، وین و در تهران ملاقات کرده‌اند. آن‌ها او را فقط به‌اسم «دانیل» می‌شناختند. اسدی در هر دیدار حدود 4 هزار یورو به آن‌ها می‌داده که پول زیادی برای این دو نفر بوده است؛ سعدونی این اواخر به‌عنوان انباردار و نعامی به‌عنوان اتوکش کار می‌کرده‌اند.
اسدالله اسدی با اسم مستعار دانیل باید به این دو جاسوسش در ماه مارس ماموریت ارتکاب به‌قتل را داده باشد. این دو نفر بعد از دستگیری‌شان به پلیس گفته‌اند که وی (اسدی) به آنان گفته بوده که آن‌ها یک دستگاه دریافت می‌کنند و باید این دستگاه را در «گردهمایی مجاهدین خلق» در نزدیکی میزهای غذا» قرار دهند و از فاصله 300 متری آن‌را فعال کنند.
به‌گفته آن‌ها، کمی قبل از سوءقصد طراحی‌شده، او (اسدی) به آن‌ها در لوکزامبورگ یک کیف آرایش آبی‌رنگ را تحویل داده بود که ماده انفجاری در آن مخفی شده بود.
مامور اسدی آشکارا تلاش کرده بود تا مسافرت به آن‌جا (لوکزامبورگ) را تحت پوش یک مسافرت تعطیلات خانوادگی انجام دهد. او یک ماشین ون قرمز رنگ را در وین کرایه کرده و با دو پسر 17 و 21 ساله‌اش و به‌همراه همسرش به این سفر رفت.
این مسافرت احتمالا باید (ماموریتی) بوده باشد. مسیر تردد از شهر کوخم Cochem، به‌سمت لوکزامبورگ و بلژیک، سپس به بن و کلن بوده است.
یکی از پسران اسدی، به پلیس گفته است که پدرش در یک بازار در لوکزامبورگ «به‌طور اتفاقی» یکی از «آشنایان قدیمی‌اش» را دیده است. به‌گفته وی، او احتمالا یک دوست از دوران جنگ عراق بوده و به‌هر حال آن دو با هم یک ساعت برای صرف نهار رفته‌اند. تحقیق‌کنندگان با این فرض حرکت می‌کنند که این فرد آشنا امیر سعدونی بوده است.
گفته می‌شود که در این دیدار‌(در لوکزامبورگ) افراد متهم به توطئه با هم قرار می‌گذارند که بعد از سوءقصد در کلن با هم دیدار کنند. امیر سعدونی می‌گوید «ما باید گزارش می‌دادیم که اوضاع چه‌طور پیش رفت». به‌گفته او، قرار بوده که بر سر محل دقیق و زمان دیدار بعدا توافق شود. برای این منظور دانیل (اسدالله اسدی) به آن‌ها یک دستگاه تلفن دستی با یک شماره اتریشی داده بود. موضوع به این مرحله نرسید، زیرا ادارات بلژیکی امیر سعدونی و همسرش را قبل از اقدام دستگیر کردند.
بعد از آن اسدالله اسدی و خانواده‌اش شروع به بازگشت از مسافرت کردند. آن‌ها از یک هتل به‌نام «هتل رومانتیک» در شهر برگیش‌گلادباخ راهی جنوب آلمان شدند که در پارکینگ اتوبان به‌دام پلیس افتادند.
وکیل او به توافق وین استناد می‌کند که برای دیپلمات‌ها ترانزیت آزاد به محل اشتغال‌شان را تضمین می‌کند. وزارت‌خارجه آلمان در مقابل بر این عقیده است که یک‌چنین ترانزیتی به‌واسطه چندین روز فعالیت توریستی می‌تواند متوقف شود.
به هر حال مشخص است که خانواده اسدی از اقامتش در آلمان خاطرات فرهنگی کمی به‌همراه برده است. پسران این جاسوس‌(اسدی) نمی‌توانستند اسامی قلعه‌هایی را که ظاهرا از آن‌ها دیدن کرده‌اند به‌یاد بیاورند. همسر او حتی نمی‌توانست اسامی کشورهایی را که در آن‌ها بوده‌اند بگوید. پلیس‌ها از وی پرسیده‌اند که حداقل می‌توانی بگویی که همین الان در چه کشوری هستی؟ و وی پاسخ داده که «این‌را نیز نمی‌داند.»

فرانسه
نیروهای ویژه پلیس فرانسه صبح روز سه‌شنبه 2 اکتبر هم‌چنین به یک مرکز اسلامی و چندین منزل مسکونی در منطقه گراندسانت، واقع در شمال فرانسه یورش برده و یازده نفر مضنون به همکاری با تروریسم را بازداشت کردند.
پلیس فرانسه گفته است در خانه‌های برخی از این افراد اسلحه یافت شده است. به گزارش خبرگزاری‌ها، هم‌چنین تمام سپرده‌ها و اموال وابسته به مرکز ایرانی موسوم به «مرکز الزهرا» در فرانسه توقیف شده است.
مقامات فرانسوی معتقدند که این انجمن‌ها و نهادهای مورد حمایت ایران به «تروریسم» مشروعیت بخشیده و از سازمان‎های متهم به اعمال تروریستی که وابسته به ایران هستند، حمایت می‌کنند.
مقامات فرانسوی ضمن توضیح این که مقادیری سلاح و مواد دیگر از منازل، اماکن و مراکز تفتیش شده، کشف و ضبط گردیده است، گفتند در این رابطه 11 نفر بازداشت شده‌اند که 3 تن از آن‌ها به‌منظور انجام تحقیقات بیش‌تر هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.
پلیس فرانسه در عملیات «پیش‌گیری از تروریسم» در منطقه گراند سنت، واقع در شمال این کشور یک مرکز اسلامی به نام «مرکز زهرا» و خانه‌های مسئولان آن را مورد بازرسی قرار داد و سه نفر را بازداشت کرد. این مرکز از جمله نهادهای نزدیک به حکومت اسلامی ایران در فرانسه است. فرانسه هم‌زمان دارایی‌دو ایرانی، از جمله اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که گفته می‌شود در تدارک حمله به گردهمایی مجاهدین خلق در فرانسه دست داشته و هم‌چنین دارایی بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران را هم مسدود کرد. اسدالله اسدی متولد 22 دسامبر 1971 در ایران است.
نفر بعدی، «سعید هاشمی مقدم» نام دارد. او روز 22 دسامبر 1971 در تهران به دنیا آمده است. یحیی قاسمی «مرکز زهرا» را در سال 2009 تاسیس کرد. او از موسسان حزب ضدصهیونیست است که در انتخابات اتحادیه اروپا شرکت کرده و فهرست کاندیداهای خود را نیز ارائه داده بود. در عملیات پلیس، خانه قاسمی نیز مورد بازرسی قرار گرفت.
«مرکز زهرا» مواضعی نزدیک به ایران و حزب‌الله لبنان دارد. این مرکز علاوه بر حزب ضدصهیونیست، بارها میزبان چندین سازمان دیگر مانند فدراسیون شیعیان فرانسه بوده است. آن‌ها مظنون به تبلیغات جهادی و حمایت از سازمان‌‌هایی مانند حماس فلسطین و حزب‌الله لبنان هستند که در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارند.
در وب‌سایت «مرکز زهرا» آمده است که این مرکز با هدف آشنا کردن مردم به «پیام اسلام از منظر پیامبر و خانواده‌اش» فعالیت می‌کند. این مرکز کنفرانس‌ها و مراسم نماز را سازماندهی می‌کند و به‌طور مرتب فیلم‌هایی از موعظه‌ها و جلسات پرسش و پاسخ با رهبران آن درباره مسائل سیاسی و مذهبی، منتشر می‌کنند. کانال یوتیوب این مرکز بیش از 8 هزار و 600 مشترک دارد.
وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه دهم مهر - دوم اکتبر، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد مسدود شدن دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران و هم‌چنین دو شهروند ایرانی مظنون به عضویت در سرویس‌های اطلاعاتی ایران در این کشور، اقدامی «پیشگیرانه، هدفمند و متناسب» بوده است.
در این اطلاعیه که به‌طور مشترک از سوی وزارت‌خارجه، وزارت کشور و وزارت اقتصاد فرانسه صادر شده، بر عزم فرانسه بر مبارزه با تروریسم به ویژه در خاک این کشور تأکید شده است.
مقامات فرانسوی به جزئیات بیشتری در این‌باره که دارایی‌های مسدود شده چه نوع اموالی را شامل می‌شوند، اشاره نکرده‌اند.
این سه وزارتخانه در اطلاعیه خود نوشته‌اند: «تلاش برای حمله در ویوپنت در تاریخ 30 ژوئن خنثی شد. حادثه‌‌ای با چنین جدیت داخل مرزهای ما نمی‌تواند بدون مجازات بماند.»
گفته می‌شود یکی از دو شهروند ایرانی که دارایی‌اش مسدود شده، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی است که در جریان پرونده بمب‌گذاری در همایش سالانه مجاهدین در پاریس هم اینک در بازداشت به‌سر می‌برد.
به‌گزارش رسانه‌ها، اسدی دبیر سوم سفارت ایران در وین بوده است. او اول ژوئیه امسال با حکم جلبی که دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر کرده بود، در بزرگراهی در شمال ایالت بایرن در جنوب آلمان دستگیر شد.
دادگاه عالی بامبرگ روز دوشنبه یکیم اکتبر، استرداد اسدالله اسدی به بلژیک را تایید کرد و گفت طبق نظر دادگاه او از مصونیت دیپلماتیک در آلمان برخوردار نیست.
نشست سالانه مجاهدین، روز ۳۰ ژوئن امسال در شهر پاریس برگزار شد و در آن شماری از سیاستمداران آمریکایی نزدیک به دونالد ترامپ از جمله رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و نیوت گینگریچ، رییس سابق مجلس نمایندگان آمریکا نیز حضور داشتند. این افراد به حامیان سیاست تغییر رژیم جمهوری اسلامی مشهورند.
پیش از این دولت فرانسه از دیپلمات‌های خود خواسته بود از سفر به ایران خودداری کنند. فرانسه هم‌چنین از تعیین سفیر جدید در تهران خودداری کرده بود تا زمانی که حکومت اسلامی ایران در مورد بمب‌گذاری در پاریس توضیح بدهد.
پلیس فرانسه بامداد سه‌شنبه، دهم مهرماه، به‌یکی از بزرگ‌ترین مراکز مسلمانان شیعه در این کشور با عنوان «مرکز زهرای فرانسه» یورش برد. در پی این عملیات، سه فرد مرتبط با این مرکز بازداشت شدند.
ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه، اعلام کرد که این سه نفر به اتهام در اختیار داشتن غیرقانونی سلاح بازداشت شده‌اند. بیش از 200 پلیس فرانسه در عملیات تفتیش 12 مکان مرتبط با شهر محل زندگی رهبران مسلمان شیعه‌مذهب در این کشور شرکت داشتند.
خبرگزاری فرانسه به‌نقل از مقامات محلی می‌گوید که این عملیات جزئی از سیاست پیش‌گیرانه «جلوگیری از تروریسم» است. خبرگزاری آلمان در همین زمینه گزارش کرد که 11 نفر در این عملیات مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.
از جمله اتهامات رهبران شیعیان فرانسه، ابراز حمایت از «چندین گروه تروریستی و تبلیغ ایده‌های مخالف با ارزش‌های حاکم بر جمهوری فرانسه» عنوان شد.
در صفحه هواداران انجمن زهرا، تصاویری از جمله پرچم شیعیان هوادار ایران در عراق که جملاتی از رهبر حکومت اسلامی بر آن نوشته شده، دیده می‌شود. آن‌ها هم‌چنین تصاویر شماری از افرادی را که دارای لباس نظامی هستند در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده‌اند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی بنیان‌گذار مرکز زهرای فرانسه را فردی به نام «یحیی غواسمی» معرفی کرد که در سال 2009 این مرکز را افتتاح کرده و در این سال‌ها «از گروه حزب‌الله لبنان و علی خامنه‌ای» ابراز حمایت کرده است.
در سال 2015 بر اثر حملات اسلام‌گرایان افراطی سنی‌مذهب در فرانسه، نزدیک به ۲۴۵ نفر کشته شدند. گروه حکومت اسلامی مسئولیت بیش‌تر این حملات را به‌عهده گرفت.
به‌نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دارایی‌های مسدودشده متعلق به بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران و یکی از دیپلمات‌های مظنون به دست داشتن در آن «طرح حمله» است.
در این ارتباط، وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه، و اقتصاد فرانسه در اقدامی کم‌سابقه یک اطلاعیه مشترک صادر کرده و با اشاره به «طرح حمله» به همایش مجاهدین خلق در خاک فرانسه نوشتند که «این اقدام شدیدا جدی است و نمی‌توان آن را بی‌پاسخ گذاشت.»
این بیانیه با اشاره به‌مسدود کردن اموال یادشده نیز نوشته است: «با اتخاذ چنین تصمیمی، فرانسه بر مصمم بودن خود در مبارزه علیه تروریسم، در هر شکل آن، به‌ویژه در خاک خود، تأکید می‌کند.»
خبرگزاری‌ها اطلاعات بیش‌تری در این مورد منتشر نکرده و مسئولان حکومت اسلامی هم هنوز واکنشی به این اقدام نداشته‌اند.
در این اطلاعیه از برونو لومیر، وزیر اقتصاد فرانسه، نقل قول شده که در این رابطه گفته است: «ما باید مجراهای تامین مالی تروریست‌ها را بخشکانیم تا به فعالیت‌های غیرقابل تحمل خود خاتمه بدهند.»

استرداد مظنون به‌بمب‌گذاری در نشست مجاهدین به بلژیک
یک دادگاه در فرانسه دستور استرداد مظنون به بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به بلژیک را صادر کرد. آلمان نیز قرار بازداشت دیپلمات ایرانی متهم به مشارکت در این بمب‌گذرای را تمدید کرده است.
دادگاهی در فرانسه روز چهارشنبه 11 ژوئیه – 20 تیر، حکم استرداد مظنون به بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به بلژیک را صادر کرد.
پلیس بلژیک معتقد است، مرد 54 ساله‌ای که در هتلی در پاریس بازداشت شد و «مرهاد ا.» نامیده شده با زوجی که در بروکسل همراه با 500 گرم ماده منفجره قوی و یک چاشنی بازداشت شده‌اند هم‌دست است.
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، «مهراد عارفانی» پیش از بازداشت سه روز مورد بازجویی پلیس فرانسه قرار گرفت. او با استرداد به بلژیک موافقت کرده است. هویت او به هنگام دستگیری مبهم بود و در تلفن‌اش یک سیم‌کارت اتریشی و تنها یک شماره مربوط به اتریش را داشت.

بلژیک
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش کوتاهی که روز دوشنبه 2 ژوئیه -11 تیرماه از بروکسل، پایتخت بلژیک منتشر کرده، از دستگیری یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار خبر داده است.
اداره دادستانی بلژیک روز دوشنبه اعلام کرد که این دو نفر تصمیم داشتند با انفجار بمب، به همایش سالانه مجاهدین خلق که روز شنبه ۳۰ ژوئن، در شهر ویوپنت، واقع در نزدیکی پاریس برگزار شده بود، سوء‌قصد کنند.
دادستانی بلژیک در ادامه خبر داده است که این دو نفر در حین حمل ماده منفجره‌دستگیر شده‌اند. بر اساس این گزارش، در ماشین این دو شهروند بلژیکی ایرانی‌تبار، حدود 500 گرم پروکسید استون که یک ماده منفجره‌ی بسیار قوی و حساس است، کشف شده است.
پس از دستگیری این دو نفر، پلیس 5 خانه‌دیگر را در بلژیک مورد تفتیش قرار داده است. این در حالی است که دادستانی بلژیک اطلاعات بیش‌تری پیرامون تفتیش این منازل در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.
شالرز میشل، نخست وزیر بلژیک، در توییتر از همکاری پلیس و سازمان‌های اطلاعاتی در این پرونده قدردانی کرده است.

هلند
مقام‌های بلژیکی در ماه جولای خواستار استرداد اسدالله اسدی و مرد دیگری به‌نام «مهرداد.الف» شدند که در شهر پاریس دستگیر شده بود. دولت اتریش نیز کوتاه زمانی پس از بازداشت اسدی، از دولت ایران خواسته بود مصونیت دیپلماتیک او را لغو کند.
این زوج در تجمعات به سازمان مجاهدین نزدیک شده و در تجمعات آن سازمان شرکت می‌کردند و سپس اطلاعات خود را به رابطه اطلاعاتی خود می‌دادند. پس از دستگیری امیر سعودنی و همسرش، تصاوریر منتشر شده است که امیر سعدونی در کنار مهدی ابریشمچی از اعضای بلندپایه سازمان مجاهدین خلق نشسته است.
موسی افشار، عضو کمیته روابط خارجی شورای مقاومت ملی ایران به العربیه گفت: «ادعاهای رژیم ایران درباره این‌که دو عامل حمله تروریستی ناکام از اعضای سازمان مجاهدین بوده‌اند، ادعای بی‌پایه و اساس است. با این حال امیر سعدونی در چند تظاهرات و نشست مقاومت ایران در سال‌های گذشته تحت پوشش هوادار این سازمان در میان جمعیتی که در این فعالیت‌ها حضور پیدا می‌کنند، حاضر شد.»

در این راستا پلیس هلند اطلاعات جدیدی درباره عملیات ترور احمد مولی نیسی فعال اهوازی که در مقابل منزلش در لاهه هلند کشته شد، منتشر کرد. احمد مولی 8 نوامبر 2017 در مقابل درب منزلش از سوی یک مهاجم نقاب‌دار مورد هجوم قرار گرفته و در نتیجه اصابت سه گلوله به سینه و سرش جان داد.
اخیرا یک مقام پلیس هلند، در گفتگو با شبکه اول تلویزیون این کشور گفت که عاملان ترور احمد مولی از اعضای یک باند تبه‌کار در شهر روتردام هلند هستند. پلیس هلند 20 هزار یورو جایزه برای افرادی که اطلاعاتی درباره این باند تبه‌کار و یا شخصی که دوربین‌های مداربسته تصویر او را ضبط کرده‌اند و یا هر اطلاعات دیگری که به کارآگاهان این پرونده کمک کند، تعیین کردند.

با این حال، سازمان امنیتی هلند هم اخیرا اعلام کرد که دو نفر از کارکنان سفارت ایران در لاهه از هلند اخراج شده‌اند. درباره دلیل اخراج این دو توضیحی داده نشد.
یک سخنگوی دستگاه امنیتی هلند، 6 ژوئیه 2018 - 15 تیر 1397، گفت: «تایید می‌کنیم که دو نفر از وابستگان سفارت ایران اخراج شده‌اند.» بر این مبنا این دو شخص یک ماه پیش از هلند اخراج شدند.
اخراج دو نفر از کارکنان سفارت ایران از هلند کمی پس از آن اعلام شد که یک دیپلمات ایرانی در اتریش به ظن نقش در توطئه بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق بازداشت شد.
حدود سه سال پیش هم یک ایرانی در هلند کشته شد، که برخی احتمال می‌دهند محمدرضا کلاهی صمدی، عضو سازمان مجاهدین خلق باشد که از نظر حکومت ایران در سال 1360 در دفتر حزب جمهوری اسلامی بمب گذاشت.
مقام‌های هلندی به این‌که اخراج این دو ارتباطی احتمالی با هر یک از این دو موضوع داشته باشد، هیچ اشاره‌ای نکرده‌اند و سخنگوی دستگاه امنیتی هلند به خبرگزاری فرانسه گفته است: «متاسفانه نمی‌توانم بیش‌تر وارد جزئیات موضوع شوم.»
او گفته است که هلند توضیح بیش‌تری درباره اخراج دو نفر از کارکنان سفارت ایران نخواهد داد.
اخراج کارکنان سفارت ایران در هلند و بازداشت دیپلمات ایرانی در اتریش در حالی انجام می‌شود که ایران با قدرت‌های اروپایی سرگرم مذاکراتی برای حفظ برجام است.

آلمان
دادگاهی در آلمان با استرداد «اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی ساکن وین، به بلژیک بابت ظن به دست داشتن در تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سالانه مجاهدینموافقت کرد.
دادگاه عالی بامبرگ دوشنبه نهم مهر، اعلام کرد اسدی نمی‌تواند از مصونیت دیپلماتیک برخوردار باشد، چرا که به گفته دادگاه او هنگام دستگیری، «در جریان یک تعطیلات چند روزه خارج از کشور میزبان، اتریش، بوده است.»
دادستانی آلمان اسدی را متهم کرده است که به عنوان یک «مامور اطلاعاتی» ایران فعالیت می‌کرد و ماه ژوئن در لوکزامبورگ مواد منفجره را در اختیار یک زوج جوان ایرانی ساکن بلژیک قرار داد، که قصد بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت در پاریس را داشتند. این زوج مظنون که «امیر سعدونی» 38 ساله و «نسیم نومنی» 33 ساله معرفی شده‌اند، در حالی که نیم کیلو ماده منفجره و یک چاشنی انفجاری همراه داشتند، در بروکسل بازداشت شدند.
دادستانی آلمان پیش از این، اسدی را رسما به‌فعالیت به عنوان «جاسوس خارجی» و «توطئه برای قتل» متهم کرده بود. دادستانی آلمان او را «عضو دستگاه اطلاعاتی ایران» و مامور زیر نظر گرفتن و برخورد با گروه‌های مخالف حکومت اسلامی معرفی کرده است. پیش از این برخی رسانه‌های اتریشی نیز گزارش کرده بودند او دبیر سوم سفارت ایران در وین بوده است.

اتریش
اتریش از حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران که روز چهارشنبه 4 ژوئیه به این کشور سفر کرد، خواست در به سرانجام رسیدن تحقیقات درباره تلاش برای حمله به نشست اپوزیسیون در پاریس همکاری کند.
در ارتباط با این حمله که قرار بود از راه بمب‌گذاری انجام شود، یک دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین، به اتهام «برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی» دستگیر شد.
به‌گزارش خبرگزاری رویترز، حسن روحانی به سباستیان کورتز صدراعظم اتریش قول داد ایران با نهادهای اتریشی ذی‌ربط همکاری خواهد کرد تا ابعاد این حمله ناموفق که با تلاش مشترک بلژیک، آلمان و فرانسه ناکام ماند، روشن شود.
کورتز در نشست خبری مشترک با روحانی، پس از گفتگوهای دوجانبه گفت: «ما خواهان توضیحات کاملی در این زمینه هستیم. من از شما جناب آقای رییس‌جمهوری متشکرم که تاکید کردید از این امر حمایت می‌کنید.»
بنا بر گزارش‌ها، اسدی عضو یکی از نهادهای امنیتی ایران است و تحت پوشش دیپلماتیک به عنوان دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، فعالیت می‌کرد.
برخی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها می‌گوید که این دیپلمات ایرانی «روز جمعه از اتریش به لوکزامبورگ رفت تا با عاملان این حمله دیدار و گفتگو کرده و بمب مورد استفاده در این حمله ناکام را به آن‌ها تحویل داد.»

حکومت اسلامی ایران
خبر آن بازداشت ها هم‌زمان با سفر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران به اروپا منتشر شد. حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران بعد از سفر به سوییس به وین سفر کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی در واکنش به بازداشت دیپلمات ایرانی نوشته است: «چقدر تعجب برانگیز است که هم‌زمان با سفر ما‌(هیات ایرانی) به همراه رییس جمهوری ایران به اروپا، عملیات ادعایی ایران مطرح و یک نفر بازداشت شده است. ایران به صراحت خشونت و تروریسم را در همه جا محکوم می‌کند و آماده است تا به تمام نگرانی‌ها در این زمینه پاسخ دهد.»
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هم سپس دستگیری اسدالله اسدی در آلمان را سناریویی برای تخریب روابط ایران و اروپا خواند و افراد بازداشت شده در بلژیک را «از اعضای شناخته شده و عملیاتی سازمان مجاهدین خلق» دانست.

در این موقعیت، علی خامنه‌ای، سردمدار حکومت اسلامی، روز پنج‌شنبه 12 مهرماه - 4 اکتبر، با حضور در «همایش ده‌ها هزار نفری بسیجیان استان تهران» در ورزشگاه آزادی از جمله از «موقعیت بسیار حساس» ایران، منطقه و جهان سخن گفت.
این نمایش خامنه‌ای برای نیروهای سرکوبگر بسیجی و اطلاعاتی و امنیتی را در ورزشگاه آزادی، حدود 70 دقیقه طول کشید. او سعی کرد به آن‌ها دل‌د‌اری دهد و بگوید مشکل اقتصادی داریم اما بن‌بست نداریم!
خامنه‌ای در جریان سخنرانی خود، ضمن اشاره به این‌که «این جلسه بزرگ در موقعیت بسیار حساسی» برگزار شده، «جان کلام» خود را «اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران» عنوان کرد و خطاب به‌بسیجیان حاضر در این همایش گفت: «نوک پیکان حرکت عظیم ملی، شما جوانان هستید. پیران مجرب، اگر خسته و بی‌حال نباشند می‌توانند راهنمایی کنند ولی موتور پیش‌برنده‌این قطار شما جوانان هستید.»
خامنه‌ای سپس با اقرار به «مشکل اقتصادی»، گناه را به گردن مردم انداخت و با توجیه این که نبود «فرهنگ صرفه‌جویی» و «اسراف» در جمهوری اسلامی، ادعا کرد: «این عیوب را ما داریم ولی عیب واقعی این‌ها نیست. عیب واقعی بن‌بست است که بحمدالله نداریم. ما بن‌بست نداریم.»
سخنرانی خامنه‌ای، در جمع نیروهای سرکوب، با واکنش‌های پرشماری در شبکه‌های اجتماعی، به ویژه توئیتر، روبه‌رو شد و موافقان و مخالفان او دیدگاه‌های متفاوت خود را درباره این سخنرانی با هشتگ‌های گوناگون منتشر کردند.
طرفداران خامنه‌ای در درون ارگان‌های سرکوب حاکمیت، با هشتگ‌هایی نظیر «اجتماع دشمن‌شکن»، «شکست تحریم» و «عظمت ایران» به تمجید از این سخنرانی پرداختند و مخالفان او نیز توئیت‌های خود را با هشتگ‌هایی مانند «دیکتاتور در آزادی» و «رهبر حقیر» و ... منتشر کردند.
شماری از فعالان اصلاح‌طلب نیز از این مراسم و سخنرانی تمجید کردند. در حالی که اساس سخنان خامنه‌ای باز هم آمریکا، اسرائیل و عربستان ستیزی، عدم اعتمادی به اروپا، دفاع از حزب‌الله و تولید موشک و کوبیدن بر طبل جنگ بود!
سران و مقامات حکومت ایران، مدعی اند که ایران امن‌ترین کشور منطقه است در حالی که در این کشور، نه امنیت جانی و نه امنیت کاری و مالی وجود ندارد و اکثریت شهروندان احساس ناامنی شدید می‌کنند.
***
سرویس مخفی حکومت اسلامی ایران و وزارت اطلاعات و امنیت آن که اسدالله اسدی عضو آن است، یک پایه مهم حفظ حکومت اسلامی ایران و ارگان مخوف سرکوب و ترور آن است. بنا بر اطلاعات سرویس‌های امنیتی آلمان، حدود 30 هزار نفر در خدمت این سرویس ایران، کار می‌کنند که اساسا افراد اپوزیسیون را در داخل و خارج کشور تحت نظر دارند. از مدارک محرمانه ادارات آلمانی چنین بر می‌آید که ماموران ایران از ارتکاب به‌قتل نیز ابایی ندارند.
آن‌ها سعی می‌کند به‌عناوین مختلف در خارج کشور، در رسانه‌های فارسی‌زبان و سازمان‌ها و احزاب اپوزیسیون ایرانی نفوذ کنند تا آن‌ها را از درون دچار بحران و انشعاب و انزوا سازند. بنابراین ضروری است که نیروهای اپوزیسیون در این مورد با حساسیت بیش‌تری برخورد کند. زن و شوهری که در بلژیک دستگیر شدند توانسته بودند سال‌های طولانی در نشست سالانه مجاهدین در پاریس و در ردیف مهمان‌های ویژه و در کنار رهبران و کادرهای مجاهدین قرار گیرند و با آن‌ها عکس بگیرند. بنابراین، ضروری‌ست که هم رسانه‌های وابسته به نیروهای اپوزیسیون و هم سازمان‌ها و احزاب با دقت بیش‌تری همکاران و اعضای خود را انتخاب کنند.
وقایع فرانسه و سفر مرکل صدراعظم آلمان به اسرائیل و وزیر خارجه آلمان به آمریکا و سخنان هم راستای آن‌ها پیام شفافی برای حکومت اسلامی دارند و آن‌هم ایزوله کردن دیپلماتیک این حکومت در سطح جهانی و منطقه‌ای است. بی‌گمان روسیه و چین نیز تنها به‌فکر منافع خود و بازار مصرفی ایران هستند و آن‌ها در مراحل حساس، حکومت اسلامی را تنها خواهند گذاشت. همان‌طور که اخیر در رابطه با مسئله ادلب، روسیه و ترکیه ایران را کنار گذاشتند.
روزنامه العرب چاپ لندن، با اعلام این‌که حکومت ایران، آخرین مدافعش در غرب را از دست داد، نوشت: «ماجرای حمله پاریس به تغییر کامل موضع فرانسه در برابر حکومت تهران منجر خواهد شد.»
حکومت اسلامی ایران، از همان روزهای نخست به قدرت رسیدنش علاوه بر تهدید و سرکوب و اعدام مخالفین، ترور مخالفین خود در داخل و خارج کشور را نیز آغاز کرد.
ترور صدیق کمانگر عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران و کومه‌له در کردستان عراق و مسئول شورای شهر سنندج در سال‌های نخست انقلاب 57، غلام کشاورز از کادرهای سرشناس حزب کمونیست ایران در قبرس، عبدالرحمن قاسملو رهبر حزب دموکرات کردستان و معاونش عبدالله آذر را در حالی که پشت میز مذاکره با ایران نشسته بودند، کشتند.
کاظم رجوی، برادر مسعود رجوی در نزدیکی منزلش در ژنو، شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر دوران حکومت پهلوی در پاریس، صادق شرفکندی، دبیرکل حزب دموکرات کردستان و سه تن از معاونانش به نام‎های فتاح عبدولی، همایون اردلان و نوری دهکردی در برلین از جمله این ترورهاست. ده‌ها تن از فعالین فرهنگی در قتل‌های موسوم به «قتل‌های زنجیره‌ای» مامورین اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران از جمله نخست مختاری و پونیده این اعضای فعال جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران را ربودند و سپس جنازه مثله شده آن‌ها در حاشیه پایتخت رها کردند و... حکومت اسلامی، هم‌چنان حکومت وحشت و ترور است و به‌هیچ‌وجه ماهیتش عضو نشده است آن‌چه که اکنون ترورهای این حکومت را محدود کرده موقعیت شکننده آن در داخل جامعه ایران و در سطح بین‌المللی است.
در چنین شرایطی، فقر و فلاکت اقتصادی، گرانی و تورم و بیکاری، هم‌چنان در حال افزایش است و در ماه‌های اخیر با رشد سرسام‌آور دلار و سایر ارزهای خارجی و شکه طلا در مقابل ریال، قدرت خرید مردم و قدرت کارگران حدود 90 درصد کاهش یافته است.
اکنون فساد دولتی زبان‌زد عام و خاص شده و ناکارآمدی اقتصادی در کشور عمومیت دارد. پس چگونه می‌توان گفت که ایران کشور امن است؟ به‌علاوه همه نهادهای امنیتی، اطلاعاتی، نظامی و قضاییه و غیره، همه صاجب دفتر و دستک دلالی، رانت‌خواری، اختلاس، دزدی، قاچاق انواع و اقسام کالا از ماشین‌های لوکس گران‌قیمت گرفته تا دارو، قرص‌ها روانگردان و موارد مخدر، قاچاق سلاح، سازمان‌دهی بازار فحشا در کشورهای منطقه و مراکز مذهبی مهم چون قم و مشهد، بنگاه‌داری و بانک‌داری هستند و کم‌ترین مقررات یا شفافیت و پاسخ‌گویی هم ندارند و هر کاری دل‌شان خواست بدون هیچ‌گونه مانعی انجام می‌دهند و هر کدام نیز زندان‌های مخوف مخصوص خود را دارند!
اتفاقا اکنون واقعه اخیر اهواز و پارسال عملیات مسلحانه علیه مجلس شورای اسلامی و مزار آیت‌الله خمینی، نشان می‌دهند که ادعاهای امنیتی حکومت اسلامی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آن چه‌‌قدر شکننده و بی‌اساس است! تنها هنر سران حکومت و فرماندهان سپاه پس از هر رخداد امنیتی، دستگیری وسییع جوانان معترض و تشدید سرکوب و افزایش اعدام است. وضعیتی که اکنون در اهواز با دستگیری وسیع جوانان و امنیتی کردن این منطقه شاهدش هستیم. یا تهدید رانندگان اعتصابی کشور به اعدام توسط ماشین سرکوب و آدم‌کشی قوه قضاییه!

بنابراین حکومت اسلامی ایران، حکومت جهل و جنایت، ترور و اعدام و فقر و فلاکت است. اکنون این حکومت، با اعتصاب و اعتراض روزمره طبقه کارگر و اقشار مختلف مردم رو‌به‌روست. اکثریت مردم ایران از سرکوب و سانسور، کشتار و ترور، دزدی و غارت، گرانی و فقر جان‌شان به‌لب‌شان رسیده است و به‌همین دلایل، از هر فرصتی برای بیان اعتراض خود و برچیدن بساط خونین این حکومت بهره می‌جویند و نفرت خود را نشان می‌دهند.
مهم آن است که مردم به‌معنای واقعی به‌قدرت مبارزاتی و همبستگی خود در جهت تغییر وضع موجود فلاکت‌بار باور داشته باشند و کم‌ترین اهمیتی به‌رقابت‌های حکومت اسلامی با آمریکا و اسرائیل و عربستان ندهند. چرا که خامنه‌ای نیز مانند خمینی می‌تواند در دقیقه نود جام زهر را سر کشد و با رقبای و دشمنان خود و با اتخاذ «نرمش قهرمانانه» بر سر میز مذاکره بنشیند. در چنین روندی، آن‌ها کمک خواهند کرد تا حکومت اسلامی از بحران و انزوا بیرون آید و دستش باز خواهد شد تا جنبش‌ها و مخالفین خود را شدیدا سرکوب کند. در عین حال مهم است که ما از شکاف جناح‌های درونی حکومت و رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن در جهت تقویت جنبش سرنگونی خود بهره بگیریم بدون این که به‌سیاست‌های غیرانسانی دول سرمایه‌داری توهم داشته باشیم! ما می‌توانیم بدون حمایت دول خارجی، حکومت اسلامی را با قدرت سیاسی - طبقاتی خودمان سرنگون کنیم و مستقیما نیز سرنوشت آینده جامعه‌مان را نیز خودمان تعیین کنیم بدون این که به‌وضعیت دردناک لیبی، عراق، افغاستان، سوریه و یمن گرفتار شویم.
شعار کنونی و بلند ما باید این باشد که: «سرنگونی کلیت حکومت اسلامی ایران همین الان آری!»؛ اما دخالت دولت‌ها در تحولات ایران نه!
جمعه سیزدهم مهر 1397 - پنجم اکتبر 2018