اقتصاد کوپُنی ادامه اقتصاد مقاومتی ولی فقیه - زینت میرهاشمیشکاف ارزش حداقل دستمزد با سبد معیشت کارگران و مزدبگیران همزمان با سقوط ارزش ریال، هر روز عمیق تر شده و خیل بیشتری از نیروی کار را به جبهه فقر مطلق و تنگدستی می کشاند. گفته رایج در میان مردم «به ریال حقوق می گیریم با دلار خرج می کنیم»، نه گفتاری در حد شعار بلکه واقعیت زندگی مردم را بیان می کند.
سالهاست که حداقل دستمزد که هر ساله در جلسه شورای عالی کار تعیین می شود با سبد معیشت نیروی کار و تورم موجود همخوانی ندارد. بنا بر داده های آماری نهادهای کارگری، حداقل دستمزد تعیین شده برای سال ۹۷، یک سوم خط فقر بوده است. طی شش ماه اول سال جاری در اثر رویکردهای ضد مردمی اقتصادی و کاهش ارزش ریال، ارزش واقعی حداقل دستمزد به شدت کاهش یافته و شکاف بین مزد و هزینه ها به طور سرسام آور بیشتر پیشنهاد ترمیم مزد که بر پایه کاهش ارزش واقعی «۸۰۰ هزار تومان» ارائه شده، از طرف شورای عالی کار و وزارت کار تایید نشد و بهایی به آن ندادند. در ازای ترمیم مزد، پایوران حکومت و دولت روحانی، از ارائه «کوپن الکترونیکی» به ارزش ۱۰۰ هزار تومان برای ۱۰ میلیون نفر سخن گفته که در سال 3 یا 4 بار تمدید می شود. از طرفی ۱۰ میلیون نفر گیرنده احتمالی این کوپونها «مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی» هستند که شامل حال اکثریت نیروی مزدبگیر نمی شود و بیشتر شامل حال نیروهای مربوط به حکومت می شود.
شیوه کمک کوپنی که هنوز اجرایی نشده، شامل مواد غذایی و یا کالاهایی می شود که از قبل تعیین شده و بستگی به مایحتاج متفاوت زندگی خانوار کارگری ندارد، مشکلی حل نخواهد کرد. این کوپونها پاسخگوی سیر صعودی هزینه های مربوط به کرایه خانه، آب و برق، وسایل مدرسه از شهریه تا تامین پوشاک و وسایل تحصیل، سوخت و ... نیست.
صحبتهای حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۱ شهریور به مناسبت ماه محرم در جلسه هیات دولت، نمایشی از شیادی او در مورد وضعیت اقتصادی و درد و رنج مردم است. وی بحران اقتصادی را جنگ اقتصادی نامیده و مدعی است «جنگ بدون کشته و مجروح نمی شود». این حرف تعبیر اقتصاد مقاومتی ولی فقیه است. پر واضح است که کشته و مجروح شدن در این جنگ اقتصادی یا به عبارتی اقتصاد مقاومتی، سهم مردم است و غنایم جنگی مثل اختلاس، دزدی و رانت خواری، همان گونه که تا حال چنین بوده، سهم ملایان و حامیان نظام خواهد بود. آری سهم مردم کشته شدن برای پیشبرد سیاستهای تروریستی رژیم در بیرون مرزها و سرکوب در داخل است. چنین است وعده بی شرمانه حسن روحانی به مردم.
حسینعلی حاجی‌ دلیگانی، مجلس نشین از شاهین ‌شهر در روز یکشنبه 4 شهریور در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد گفت: «شما چه می ‌دانید که به کارگران و کشاورزان و کسانی که شغل نداشتند، معلمان و رانندگان چه گذشت. هر چه اندیشه کردم که آیا از بیکاری و گرانیها بگویم نمی ‌دانستم از کدامها باید سخن بگویم چرا که این موارد بی‌شمارند از گرانیهای لجام‌گسیخته، اقلام و خوراکیهای ضروری مردم تا نرخ بی‌حد و حساب مسکن است که کمر بازاریان را خرد کرده است. سرمایه های هزاران میلیاردی تعدادی اندک در کشور با این وضعیت چه می‌ گوید.... ما دیدیم که افزایش نرخ دلار تا سال ۹۵ به ۳ هزار تومان رسید و این فاجعه است. از زمانی که شما وزیر شدید دلار ۳۸۰۰ تومانی به ۱۲ هزار تومان رسید. متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در دوره مدیریتی شما با ۶۵ درصد افزایش رو به ‌رو بوده است و بالاترین میزان نقدینگی کشور را در دوره مدیریت شما تجربه کردیم. ... سفره ‌های مردم از کوچک شدن به نامرئی شدن رسیده است، مردم را فقیرتر کردید، ما ۵۵ تن طلا و سکه از دست دادیم، چه وزیر اقتصادی داریم که می ‌گوید من هیچ نقشی در هیچ کدام از این‌ها ندارم!» (فارس)
اکنون که در پایان ماه شهریور هستیم همه مواردی که مجلس نشین ولایت به آن پرداخته به زیان مردم و به شدت تشدید شده است.
روحانی که تا کنون مشگلی به نام حقوق عقب افتاده، شکم خالی، سفره خالی و ... را نچشیده، منکر وضع نابسامان جامعه است. وی حل همه مشگلات مربوط به اقتصاد را به انتخابات تمایشی سال ۱۴۰۰ پیوند می زند. او که مصرف کلیدش را پایان یافته تلقی می کند، دلش را به حفظ نظام تا سال ۱۴۰۰ خوش کرده است. روحانی با تحریف وضع موجود برای حفظ موقعیت خود بی شرمانه از «صاحبان تریبون، رسانه دارها و کسانی که صدای شان در کشور قابل شنیدن است» می خواهد که واقعیتها را به خاطر حفظ روحیه مردم آنگونه که به نظام و کشتی ورشکسته شان صدمه نزدند بازگو کنند نه آنگونه که به طور واقعی وجود دارد. او حتا تاب تحمل نورهای کمی که در جدال باندهای حکومتی به تاریکخانه اشباح می تابد و برخی دزدیها را در رسانه های حکومتی آشکار می کند را هم ندارد و به نام کاهش هزینه ملت می خواهد که همه چیز مثل باغ پر از گل و بلبل نشان داده شود.
برای نمونه دو نمونه از پیشرفتها و موفقیتهای روحانی، که البته به تمامیت رژیم بر می گردد را ذکر می کنم.
روز چهارشنبه 7 شهريور، رییس فراکسیون به اصطلاح کار و کارآفرینی مجلس ارتجاع گفت: «اکنون یک نفر از شش نفر در جامعه ایرانی کار می‌کنند، قریب به ۲۰ میلیون نفر جوانان ۱۵ الی ۲۹ ساله کشور بیکار هستند.» (ایسنا)
روز شنبه 24شهريور، دبیر اجرایی خانه دولتی کارگر در استان مازندران در مورد شمار کارگران نساجی مازندران گفت: «تعداد کارگران در حال حاضر ۳۱۰ نفر است. این یعنی این که از ۷ هزار نفر بعد از انقلاب به ۳۰۰ نفر رسیده ‌ایم. سه کارخانه که با عنوان نساجی مازندران فعالیت می‌کردند؛ امروز تعطیل شده و زمینهای بخش طبرستان تکه تکه به شهرداری واگذار شده است. فقط نساجی تِلار باقی مانده است.» (ایرنا)
روحانی نگران خالی شدن پشت دولت خودش است. در حالی که نباید نگران باشد، خامنه ای تضمین ماندن او را تا روز آخر داده است، همان طور که احمدی نژاد را با همه افشاگریهایی که علیه او شد تا پایان دوره اش تحمل کرد.
روحانی در سخنرانی روز چهارشنبه 21 شهریور با اشاره به جنگ اقتصادی از موفقیتهای دولتش نام برد و از رسانه ها خواست که این موفقیتها را پوشش دهند.
موفقتهای دولت او ربطی به زندگی مردم ندارد و شامل ساخت و صدور بیشتر موشکهای بالستیک، ساختن تکنولوژی نظامی در سوریه و خرج کردن برای بشار اسد و حسن نصرالله و ساخت بیمارستان در عراق و بستن توافق همکاری نظامی با سوریه برای حفظ دیکتاتوری بشار اسد می شود. این سخاوتمندیها از جیب مردم ایران در ردیف پیشرفتهای دولت حسن روحانی است. در حالی که با گذشت دو سال از برجام وضع مردم به گواه داده های آماری نه تنها تغییری نکرد بلکه بدتر هم شده. اما طی این دو سال وضع نظامی و مالی بخشهای تروریستی برون مرزی رژیم پروارتر شده است. در اوایل شهرویر ماه، پایوران رژیم از بستن تفاهم نامه بلند مدت بین رژیم بشار اسد و ولایت فقیه خبر دادند. البته مدیر کل امور بین الملل وزارت راه رژیم برای ندادن آدرس درست در برابر مخالفتهای مردمی، آدرس بخش خصوصی را در بستن این قرادادهای ننگین داده است. ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی در سوریه و بازسازی زیرساختهای حمل و نقل این کشور از جمله بندهای مهم این تفاهم نامه است. این گونه موافقتهای علنی در حالی بسته می شود که وجود نیروهای نظامی وابسته به پاسداران و پایگاههای نظامی رژیم در آنجا خود موضوع مورد مشاجره است.
در رویدادی دیگر، خبرگزاری رویترز به نقل از پایوران رژیم ولایت فقیه، از ارسال تعدادی از موشکهای بالستیک به عراق توسط رژیم خبر داد. (آدینه ۹ شهریور ۹۷)
در رویدادی دیگر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی خبر از راه اندازی یک سالن پیشرفته ساخت سانتریفوژهای مدرن به دستور خلیفه ارتجاع داد. سرانجام می توان گفت که بخش پر لیوان پشرفت حسن روحانی که از همه رسانه ها می خواهد به جای بدبختیهای مردم به آن اشاره کنند، همین موشک بازیها و فعالیتهای تروریستی است. اما کلید زنگ گرفته روحانی هیچ قفلی از مشگلات مردم را باز نکرده است.منبع: نبرد خلق شماره 403، یکشنبه اول مهر 1397 ـ 23 س‍‍پتامبر ۲۰۱۸