سال ٢٠١٨ سال هشدار و پر حادثه به پايان رسيد! - عباس رحمتيسال ٢٠١٨ ميلادي پرحادثه بود، امما به پايان رسيد ، بلند پروازي هاي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا و همچنين نزديكي روابط سياسي و اقتصادي ولاديمير پوتين معروف به تزار روسيه با ولايت فقیه و حسن فریدون معروف به روحاني، نماينده انگليسي ها ، زبانزد عام و خاص شد. در اين طرف ، نزديكتر شدن آمريكا به اسرائيل را مي بينيم .در این سال خلاصه ترامپ، در اسرائیل توانست سفارت آمريكا را از تلاويو به بيت المقدس /اروشليم انتقال دهد، كاري كه تاكنون كسي جرئت انرا نداشت . بسياري از اسرائيلي ها با اين كار مخالف بودن كه با گل از فلسطيني ها پوزش خواستند. بايد گفت رهبران كشورها بي مهابا تر شدند.
دنيا شاهد موج تظاهراتها و اعتراضات گسترده در ايران بود، در همين ماه ( دي ماه) بود كه در بيش از صد شهر ايران مردم بر عليه ولايت فقيه به کف خيابانها آمدند، بيش از ٢٠ نفر كشته و هزاران نفر دستگير شدند که هنوز هم بیش از نیمی از آنها در بندند.امروز قبل از ورود به سال جديد شاهد حركات نویی دیگر از مردم هستيم . دانشگاهها بارها اعتراضات خود را ادامه دادند. دانشجويان فراخوان براي به اخراج ولايتي مشاور خامنه اي دادند. كارگران نيشكر هفت تپه اهواز حماسه آفريدند و بيش از دو ماه اعتصابات خود را ادامه دادند رژيم دست به دستگيري گسترده نمايندگان آنها زد و بيش از چهل تن از رهبران و نمایندگان آنها را دستگير كرد.اسماعيل بخشي از رهبران كارگران رازير شكنجه هاي قرون وسطايي مي برند و عده زيادي ديگر از نمايندگان صنفي كارگران را دستگير مي كنند امروز اعتراضات به پشت در هاي زندان كشيده شده است.
در اين سال خامنه اي دستور فيلترينگ تلگرام و سايت هاي ديگر اينترنتي را صادر مي كند و دهها هزار شغل از بين ميرود و عده زيادي بيكار ميشوند. رژيم به ايجاد كانالهاي تلگرام جعلي و موبوگرام( فيلترينگ) دست مي زند امما جوانان ديجيتالي با دور زدن فيلترينگ درس ديگري به سايبري هاي خامنه اي ميدهند، در اينجا هم ولایت فقیه ،سرش به سنگ مي خورد و گيج و منگ ، دستور اذيت و آزار جوانان را صادر مي كند!
خروج آمريكا از برجام بخاطر حمايت رژيم فاشيستي از تروريست و دخالت در يمن و و عراق و لبنان بود، آمريكا اين بار درست تشخيص داده است ، امما ،رژيم با ادامه كمك به تروريست و گسترش ترور در خارج و صدور تروريستي خود، دنيا را به بازي گرفته است .تحريمهاي آمريكا آغاز ميشود و و ريال ايران سقوط آزاد ميكند و قيميت ارز به بالاترين حد يعني تا مرز بيست هزار تومان نزديك ميشود كه در طول اين چهل سال به اين مرحله نرسيده بود . مردم ايران خط فقر را براي اولين باربه قیمت سه تا پنج میليون تومان تحربه كردند! رشد اقتصادي ايران مثل همیشه ،منفي و به سه و چهار ٣/٤-درصد رسد، اين در حالي است كه نرخ تورم شانزده و نيم درصد است .
آمريكا فشار زيادي بر خبرنگاران خصوصن روسیها در سراسر جهان میآورد .نمایندگان رسانههای روسی در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا تحت شدیدترین فشارهای نهادهای امنیتی مخفی برای استخدام و همکاری با آنان قرار گرفتهاند که تهدیدی علیه روزنامه نگاران است.
از مهمترين اتفاقات در سال ٢٠١٨ ديدار" كيم جون اون "رهبر كره شمالي با ترامپ بود كه شرايط را براي منزوي تر كردن ج اسلامي فراهم مي كند.گرچه اين ملاقات هنوز نتيجه اي نداده است امما روابط دو كره را استحكام بخشيده است. در المپيك زمستاني كره جنوبي ، كره شمالي شركت كرد و دو كره يك تيم مشترك "هاكي" روي يخ تشكيل دادند كه بي نظير بود.
جنگ تعرفه اي بين آمريكا و چين ادامه دارد ، آمريكا چين را محدودتر مي خواهد امما كار ساده اي نيست در اين معاملات خواه نا خواه پاي ايران هم پيش كشيده مي شود، در همين رابطه آمريكا با كمك كانادايي ها ، تاجر بزرگ چيني شركت Hubheber را كه سي سال به ايران كالاهاي تسليحات مي داد ،در كانادا دستگير مي شود و به آمریکا فرستاده می شود تا محاکمه شود.
دخالتهاي ج اسلامي در يمن و كمك تسليحاتي و فرستادن موشكهاي ( راكدهاي دوربرد) دور برد و پرتاب آنها به سمت عربستان روابط دو كشور را تيرو تار كرده است و شليك متقابل عربها به يمن و كشته شدن بيش از ٤٠ كودك می شود كه عربستان مي پذيرد امما معذرت خواهي مي كند ! عليرغم آتش بس اين جنگ نيابتي همچنان قرباني مي گيرد.
صحنه ورودِ جمال خاشاقچي خبرنگار عربستاني / آمريكايي به سفارت عربستان در تركيه دو ماه در صدر خبر ها قرار گرفت، ترور خاشاقچي و رو شدن دست وليعهد عربستان "محمد بن سلمان " در اين قتل ، روابط آمريكا وعربستان را تغيير نداد امما موضع آمريكا با تركيه تغيير كرد. در طرف ديگر كشورهاي ايران و تركيه و عربستان هر كدام از اين ماجرا بدنبال استفاده هاي سياسي خود بودند. آمريكا بخاطر اين قتل يكي به نعل و يكي به ميخ ميزد. وزير خارجه عربستان كه بعد از ترور گفته بود ما اشتباه كرديم ، پس از دو ماه از آن ماجرا ، بر كنار شد.( عادل الجبير) . ما ايرانيان باید به اين نكته بيشتر بايد توجه كنيم كه چطور مي شود كه رژيم فاشيستي مذهبي ايران بيش از دويست تن را در خارج كشور ترور مي كند ، صدايي بر نمي خيزد اما ترور خبرنگار عربستان ، اين همه غوغا به پا كرد؟
بيرون آمدن نيروهاي آمريكايي ها از سوريه ، پس از شكست داعش با تاخير چندين ماه صورت مي گيرد كه نشان دهنده سياستي ديگر در آمريكا ست! با اين سياست آمريكا پشت كردهاي سوريه را خالي كرد و يك امتياز ديگر به تركيه داد. نقش بوتين در اين منطقه بسيار روشن و واضح است . آمريكا حضور ايران در سوريه را ضروري نمي داند، روسيه به پيروي از آمريكا ،ديگر جايي براي ايران در سوريه نمي ببنيد و بايد سوريه را ترك كند خط قرمزي كه ولايتي مشاور خارجي خامنه اي ،ترسيم كرده بود.
روسیه و اختیارات تام!
روسيه هم سياست يك بام و دو هواي خود را هم در ایران و هم در سوریه ادامه ميدهد، بقول معروف روسيه در سوریه صاحب خانه ولی ايران را هم نمي فروشد اجاره مي دهد! بعد از توافق هسته ای موسوم به برجام، شرکتهای روسی به مرور زمان پای میز مذاکره نشستند و در این راستا شرکتهای "لوک اویل، روسنفت، زاروبژنفت، تاتنفت، گازپروم و گازپروم نفت "با شرکت ملی نفت ایران، تفاهمنامه هم امضا کردند.
همه جا در اختيار روسيه :، میدانهای منصوری، آب تیمور، کیش، یاران، مارون، لایه نفتی پارس جنوبی، کوپال، آبان، اسفندیار، پایدار غربی، دهلران، پارس شمالی، آذر، چنگوله و چشمه خوش، از جمله میدانهایی بودند که درباره آنها با شرکتهای روس مذاکره شده بود٠.
به عبارت دیگر در صنعت نفت ایران، تقریبا دیگر جایی نبوده که روسها به آن وارد نشده باشند. از توسعه میادین گرفته تا تولید و فروش نفت و غیره. اما همین روسها با خروج ترامپ از برجام و بعد از اینکه آمریکا همه کشورهایی که با ایران تعامل نفتی داشتند را تهدید به تحریم کرد به مرور زمان با چراغ خاموش از صنعت نفت ِایران پا پس کشیدند.

فرانسه صحنه تلاطم جنبش بزرگ شد: مشكلات فرانسه هميشه عادي بود و راحتر حل ميشد ، اين بار شكاف عميقي بين مردم و دولت بوجود آمد، جليقه زردها ابتدا گراني بنزين و اجناس را بهانه قرار دادند وجنبشي را بوجود آوردند كه ياد آور انقلاب كمون فرانسه بود، ولي مردم تا مرحله عوض شدن دولت پيش رفتند و ميلياردها خسارت و عقب نشيني مكروم نتیجه اين جنبش بود. كوچكتر كردن دولت توسط مانوئل مكروم باعث شد مردم او را طرفدار سرمايه داران بدانند.
جهان طبيعت :
رئيس سازمان محيط زيست و تغييرات اقليمي جهان اعلام كرد: واقعيت ها نشان داد كه محيط زيست ما به سياًست هاي جهان بستگي دارد. مهمترین اجلاس سازمان ملل درباره گرم شدن آب و هوای کره زمین درلهستان برگزار شد. اين اجلاس ، پس از عهدنامه محوری پاریس در سال ٢٠١٥ است با این حال امید زیادی وجود ندارد که این اجلاس بتواند نگرانیهایی را برطرف کند. بخصوص در چند هفته اخیر درباره افزایش شدید گازهای گلخانهای و گرم شدن زمین مطرح شدهاست."جایر بولسونارو" رئیس جمهور راستگرا و افراطی برزیل که بتازگی انتخاب شده در اجلاس جی بیست در آرژانتین هم تاکید کرد که برزیل از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس کنار میکشد. سر باز زدن از كنفرانس تغييرات اقليمي در برزيل، بخاطر نزديكي با سياستهاي آمريكاست، او سياستهاي داشتن اسلحه را در صدر برنامه هايش قرار داده است . سياستهاي رئيس جمهور جديد برزيل نزديكي به اسرائيل و آمريكاس و دوري از ايران است فرزند او گفته است ؛ پيروزي پدرم يعني پايان رابطه ايران و برزيل و اتحاد اسرائيل و آمريكا و برزيل ، سه كشوري كه ايران را منزوي ميكند!
پاتریشیا اسپینوزا، دبیر پیمان تغییرات اقلیمی سازمان ملل این کنفرانس را "بسیار ،بسیار مهم" خواند و گفت اکنون "علائم واضحی" وجود دارند که رسیدگی به تغییرات اقلیمی "فوریت" دارد!
گرم شدن پنج درجه سانتيگراد در جهان نشان ميدهد كه تغييرات اقليمي سونامي هاي زيادتري از گذشته بوجود خواهد آورد. همين جا بايد گفت روستايي هاي اصفهان اين تغييرات را زودتر از سياسيون جهان درك كرده اند آنها با حضورشان در خيابانها بزرگترين تظاهرات روستايي را براي كمبود آب راه انداختند امما كو گوش شنوا؟ بجاي آن كاوه مدني كه براي بهتر كردن محيط زيست ايران به آنجا رفته بود. او چگونگی راه توسعه را که نشان میدهد، پس از مدتي ، دستگير شده و بلافاصله بعد از آزادي دوباره به خارج مي گريزد. بازداشت دكتر كاووس سيد امامي استاد دانشگاه ، تلاشگر محيط زيست ، مرگ او در زندانهاي قرون وسطايي رژيم فاشيستي مذهبي ، تلخ ترين وضعيت را در ايران نشان داد ، نشان داد كه هيولاي خزنده اي بنام ولایت فقیه و بهمراه سپاه پاسداران در رابطه با محيط زيست در ايران در حال پيشروي است كه در حال بلعيدن آب و زمين / خاك و نفت و گاز است ، بدون شك بايد گفت ؛يكي از ضروري ترين هاي انسان ،مبارزه با اين هيولا ست
در مجموع باید گفت :سالي كه گذشت سال هشدار بود سالي كه بايد جهان را از اين وضعيت نجات داد.
برندگان نوبل ٢٠١٨: جايزه نوبل فيزيك امسال بطور مشترك به سه تن از دانشمندان "آرتور اشکین"، "جرارد مورو" و "دونا استریکلند" به خاطر نوآوریهای انقلابی در حوزه فیزیک لیزری تعلق گرفت. این بار نوبل فيزيك به يك بانو تعلق گرفت.بانو "دونا استریکلند" در سال ١٩٥٩ میلادی در کانادا متولد شد و تحقیقات خود را در حوزه لیزر انجام داده است. وی سومین زنی است که موفق به دریافت جایزه "نوبل" فیزیک شده است.
گفتنی است تکنیکی که "استریکلند" و "مورو" توسعه دادند، برای تولید پالسهای فوقکوتاه و قوی در جراحی، پزشکی و مطالعات بنیادی علمی مورد استفاده قرار میگیرد.

ورزش در سال ٢٠١٨:
ماجراي دوپينگ ورزشكاران روسيه در المپيك كره جنوبي ،مسئله ساز شد بطوري كه باعث شد ، روسيه از شركت در المپيك محروم شود و ورزشكاران روسيه آنها سالم مانده بودن بطور انفرادي و يا يك تيم مستقل شركت كنند. روسيه سابقه طولاني در دوپينگ دارد، يكبار المپيك تابستاني٢٠١٦ و بار ديگر المپيك ٢٠١٤ زمستاني سوچي نيز دست ورزشكاران روسيه رو شد. براي اولين بار روسها در کره جنوبی به دو پینگ اعتراف کردند .
جام جهانی فوتبال ، این بار برای اولین بار در یکی از بزرگترین کشورهای جهان برگزار می شود . روسیه میزبان جام جهانی 2018 میشود.امما از نظر تاکتیکی نقایص زیادی داشت . از شگفتی های این جام اخراج سر مربی تیم اسپانیا ، همگروه ایران قبل از شروع بازی ها بود. حذف تیم آلمان قهرمان پیشین فقط با سه امتیاز در بازیهای گروهی بود در صورتیکه ایران با چهار امتیاز به خانه بر می گردد .تیمهای آمریکای لاتین هیچکدام به مرحله نیم نهایی راه پیدا نکردند و چهار تیم اروپایی به نیم نهایی راه یافتند . کرواسی برای اولین بار در فینال به دیدار فرانسه رفت، تا یکی از پر گل ترین فینالهای جهانی را برگزار کنند .فرانسه برای دومین بار جام را بالای سر برد.