زن داعشی آلمانی: «شب‌حجله‌ام را در شکنجه‌گاهی پر از خون گذراندم!» - بهرام رحمانی


bahram.rehmani@gmail.com

شاید مهم‌ترین و بزرگ‌ترین واقعه هشت مارس امسال، نابودی گروه «خلافت اسلامی»‌(داعش) در سوریه است. نیروهای دموکراتیک سوریه‌(SDF)، که بخش اعظم این نیرو را یگان‌های مدافع خلق زن و مرد روژآوا‌(کردستان سوریه) تشکیل می‌دهند دیروز چهارشنبه ششم مارس 2019، آخرین سنگرهای این گروه مرتجع اسلامی آزادی‌ستیز، زن‌ستیز و تبه‌کار را در مرزهای سوریه و عراق تسخیر کردند.
«یگان‌های مدافعِ خلق» (YPG)‌و «یگان‌های مدافعِ زنان»‌(YPJ) کسانی‌که از کوبانی دفاع کردند در حالی که دولت ترکیه و داعش اعلام به‌نابودی آنان کرده بودند. نیروهایی که با جانفشانی‌ها و قربانی‌دادن‌های زیاد، سرانجام نه تنها خلافت اسلامی‌داعش را نابود کردند، بلکه یک مدل سیاسی آزاد، برابر، دمکراتیک و نوینی را نیز در مقابل جوامع خاورمیانه قرار دادند.

گروه دولت اسلامی‌(داعش) در آخرین ساعات حضور در شهر باغوز ده‌ها تن از زنان ایزدی در اسارت خود را در اقدامی تلافی‌جویانه به قتل رسانده است.
روزنامه بریتانیایی دیلی میل، گزارش کرده که نیروهای ویژه بریتانیایی مستقر در نزدیکی شهر باغوز در شرق رود فرات، بقایای اجساد دست‌کم از 50 زن ایزدی تحت اسارت گروه داعش را یافته‌اند که در روزهای گذشته توسط این گروه گردن زده شده‌اند.
در طی روزهای گذشته هزاران زن و کودک، از جمله ده‌ها زن و کودک ایزدی که در جریان حمله داعش به شهر شنگال و روستاهای اطراف آن به اسارت داعش در آمده بودند توسط نیروهای دموکراتیک سوریه آزاد شده‌اند.
تخمین زده می‌شود که در جریان سقوط شهر و روستاهای آن بیش از 5 هزار زن و دختر ایزدی به اسارت گروه داعش در آمده‌اند. داعش این شهروندان را هم‌چون برده جنسی در شهرهای تحت کنترلش در عراق و سوریه به فروش می‌رساند.
از زمان سقوط شنگال در سوم آگوست 2014 تاکنون، بیش از سه هزار تن از زنان و کودکان ایزدی توسط نیروهای دموکراتیک سوریه، یگان‌های مدافع روژآوا و شنگال آزاد شده‌اند و شماری نیز موفق به فرار از چنگ گروه داعش شده‌اند. با این حال به‌گفته سازمان‌های بین‌المللی، هم‌چنان از سرنوشت حدود هزار و 500 تن دیگر هیچ اطلاعی در دست نیست.شهر باغوز آخرین منطقه گروه داعش در شرق رود فرات بود که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه بازپس گرفته شد. در جریان عملیات پاک‌سازی این منطقه صدها عضو گروه داعش خود را تسلیم نیروهای کرد و عرب کرده و هم‌چنین هزاران غیرنظامی نیز در مناطق امنی چون کمپ آواره های هول در کانتون جزیره اسکان داده شدند.
یگان‌ها مدافع خلق روژآوا، حدود هفت سال است پیام‌آور آزادی، برابری و عدالت اجتماعی بدون «دولت - ملت» در قلب خاورمیانه سیاه بوده که عمدتا در این منطقه، نیروهای ارتجاعی مذهبی و میلیتاریستی و مردسالار حاکم اند.
گروه‌های تروریستی هم‌چون «داعش»، به ترفندهای مختلفی متوسل شده‌اند تا جوانان به‌ویژه دختران را به صفوف ارتجاعی و زن‌ستیز و آزادی‌ستیز خود بکشانند. برای چنین گروه‌ها و حکومت‌‌هایی از جنس آن‌ها، مانند حکومت اسلامی ایران، ترکیه، عربستان و...، انسان به‌مثابه انسان کم‌ترین ارزشی ندارد. چرا که از نظر آن‌ها، انسان ابزاری‌ست در خدمت ایدئولوژی و قدرت و حاکمیت آن‌ها! ارزش انسان برای آن‌ها، تولید ثروت و حفظ قدرت حاکمان است.
در این مطلب، به شکست داعش، چند نمونه از جذب زنان به صفوف این گروه تروریستی و هم‌چنین درباره سرنوشت دردناک زنان ایزدی... و نهایت به سیاست‌های حکومت‌های به اصطلاح دموکراتیک و طرفدار حقوق بشر سرمایه‌داری جهان با هزاران اسیر داعشی در روژآوا است.
***
هر لحظه بر تعداد تبه‌کاران تسلیم شده داعش افزوده می‌شود. روز سه‌شنبه 5 مارس 2019 - 14 اسفند 1397، دو هزار تن از اعضای این گروه، تسلیم نیروهای «سوریه دموکراتیک»‌(ق.س.د) شدند. این جانیان با کامیون از منطقه باغوز خارج گردیده و به مناطق تحت کنترل ویژه منتقل شدند.
رزمندگان نیروهای سوریه‌‌دمکراتیک‌(ق.س.د)، 9 فوریه - 20 بهمن انتقال داعشی‌های تسلیم‌شده و خانواده‌‌های آنان را آغاز کردند. در نتیجه‌‌این انتقال که تا 1 مارس - 10 اسفند ادامه یافت، بیش از 10 هزار نفر به‌سوی مناطق امن فرستاده شدند. نیروهای سوریه دمکراتیک از روز 1 مارس - 10 اسفند، ساعت 18، عملیاتی را علیه بازماندگان تبه‌کاران در باغوز آغاز کردند. بعد از این حملات روزهای اخیر که در سه جبهه انجام شد، دیروز سه‌شنبه 6 مارس، صدها عضو داعش همراه با خانواده‌‌هایشان به اسارت نیروهای سوریه‌‌دمکراتیک درآمدند.
نیروهای سوریه دمکراتیک، مایحتاج اصلی زندگی این افراد و خانواده‌‌هایشان را آماده و به اردوگاه‌ها انتقال می‌دهند.تعداد زیادی از اعضای داعش که در منطقه‌باغوز خود را به ق.س.د تسلیم کرده‌اند، اهل کشورهای ترک‌زبان هستند. این افراد از راه ترکیه به سوریه آمده‌اند و می‌خواهند به ترکیه بازگردند. می‌گویند: «ترکیه برادر ماست!»
برخی از اعضای تسلیم‌شده داعش، در ارتباط با چگونگی پیوستن‌شان به داعش، با گزارشگران خبرگزاری «فرات» گفت‌وگو کرده‌اند.
تمامی داعشی‌های دستگیر شده از سوی نیروهای سوریه دمکراتیک، گفته‌اند که نخست عازم ترکیه شده و از طریق این کشور وارد سوریه شده‌‌اند. در نهایت نیز بسیاری از این افراد، خواستار بازگشت به ترکیه شده‌‌اند.
در واقع نقطه مشترک در میان تمامی این تبه‌کاران، عزیمت آنان از ترکیه به سوریه است. آن‌ها بر این باورند که می‌توانند با امنیت در ترکیه زندگی کنند. آن‌ها علت پیوستن به داعش را «پول» و «خواندن قرآن» بیان می‌کنند. این اعضای داعش که اهل کشورهای ترکمنستان، ترکستان، ترکیه، ترکستان شرقی هستند، می‌گویند ترکیه برادر آن‌هاست. یکی از آن‌ها می‌گوید اگر به ترکیه برود به کار ارتباطات مشغول خواهد شد.
نیروهای سوریه دمکراتیک‌(ق.س.د) در روستای باغوز شهرک هجین از توابع دیرالزور سوریه، روزهای دوشنبه پنجم و سه‌شنبه ششم مارس 2019، تعداد زیادی از اعضای داعش را به اسارت خود درآوردند. تعداد زیادی از این افراد، اهل کشورهای ترک هستند.
یک عضو داعش به‌نام «مراد نوح اغلو» به‌همراه همسر و 3 فرزندش به داعش پیوسته است. او بدون این‌که جزئیات رفتن خود به سوریه را بیان کند می‌گوید: «پس از آن‌که تصمیم گرفتم به داعش بپیوندم، کسی واسطه شد. تلفنی با هم صحبت کردیم و سپس از راه شهر دیلوک به منطقه‌راعی آمدم. مدتی هم در منطقه‌باب بودم. آن‌جا در یک روستا ساکن شدم. چون جراحی شده بودم هیچ کاری نمی‌کردم. اگر از من سئوال کنی می‌گویم پشیمان نیستم که به داعش پیوسته‌ام. اما به برخی دلایل در برخی موارد پشیمانم.»
این فرد که به‌همراه همسر و 3 فرزندش در باغوز خود را تسلیم کرده‌اند، می‌گوید می‌خواهد به ترکیه بازگردد و کار قبلی خود را که فروش تلفن است ادامه دهد.
یک عضو دیگر داعش، یوسف ترکمان اهل ترکمنستان است می‌گوید، 7 سال در استانبول زندگی کرده است و در منطقه آولار به کار شستن اتومبیل مشغول بوده است. «4 سال پیش به داعش پیوستم. به خواندن قرآن مشغول بودم و سپس به داعش پیوستم.» «او که خود را مجاهد می‌داند، می‌گوید بیش‌تر در رقا بوده است. وی مدتی در عراق بوده و سپس به سوریه بازگشته است.»
این فرد در مورد آمدنش به سوریه می‌گوید: «فکر می‌کردیم این‌جا می‌توانیم بر اساس قرآن و شریعت زندگی کنیم. اما این‌گونه نشد. اگر نمی‌آمدم بهتر بود. می‌خواهم به ترکیه بازگردم.» او می‌گوید هرگز در کوبانی نجنگیده است و همین را بهانه‌ای برای بازگشت به ترکیه قرار می‌دهد.
یکی از اعضای داعش به‌نام «عبدالرحمن دیمشک» از مغرب به ترکیه عزیمت کرده و از آن‌جا وارد سوریه شده است. دیمشک هنوز نیز داعش را به‌عنوان یک دولت تصور کرده و می‌‌‌گوید: پنج سال قبل از ترکیه به دولت پیوستم. عبدالرحمن دیمشک اظهار می‌‌‌دارد که به آسانی از طریق ترکیه وارد سوریه شده و به توافق در این باره اعتراف کرده است. این فرد در ادامه‌‌‌سخنان خود افزوده است: «متعاقب ورود من به ترکیه، خود را به این‌جا رساندم. من از چگونگی روابط بین ترکیه و دولت اطلاعی ندارم اما من را به آسانی به این‌سو فرستادند. من از طریقی کاملا رسمی وارد سوریه شدم. بعد از رسیدن من به سوریه، در جبهه‌‌‌ها جای گرفتم. هیچ‌وقت هم به مناطق جزیر و کوبانی نرفتم.
یکی دیگر از این افراد، از اتباع افغانستان است. او نیز گفته است که از طریق ترکیه به سوریه آمده است. سلیمان مدتی را در جرابلس و منبج سپری کرده است، بعد از جراحت در طبقه دست به کار سازمان‌دهی و تبلیغاتی به نفع داعش کرده است. این جنایت‌کار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «از طریق ترکیه عازم سوریه شدم، مدتی در جرابلس ماندم، بعد از ان در منبج، طبقه و در این شهر نیز مجروح شدم. بعد از طبقه به رقه رفتم و مدتی در شهر نداین در بیمارستان ماندم، بعد از جراحت در امور رسانه‌‌‌ای داعش در فضای مجازی مشغول شدم. پاسخ به این پرسش را که آیا پشیمان است یا خیر، بدون جواب باقی می‌‌‌گذارد.»
خبرنگاران فرات با دو تبه‌کار منطقه داغستان روسیه نیز مواجه شدند. ابی بکر داغستان با عربی دست و پا شکسته‌‌‌ای گفت: سه سال و نیم پیش، از طریق ترکیه وارد سوریه شده است. یکی دیگر از تبه‌کاران داعش هنگام پرسش از نام وی گفت منظورتان نام سازمانی یا نام واقعی اوست؟ نام این او عبدالوهاب بوده و در داعش با نام ابراهیم داغستانی شناخته می‌‌‌شود. او گفت که مدتی را در گری سپی، طبقه مانده و آخرین ایستگاه وی دیرالزور بوده است.
یکی دیگر از تبه‌کاران داعشی که از ترکیه به این گروه پیوسته است سنهاد صالح از عربستان سعودی است. سنهاد صالح از شهر کلیس وارد عزاز شده و سپس در مناطق حلب استقرار یافته است. سنهاد اظهار داشت که همسرش را در منطقه‌‌‌سپر فرات که از سوی نیروهای ترک اشغال شده است جا گذاشته و خواهان بازگشت به عربستان سعودی است.
در پی تصرف باغوز، رسما پایان «خلافت اسلامی - داعش» خاتمه می‌یابد که در سال 2014 - 1393 اعلام موجودیت کرده بود.
این گروه در زمان اوج قدرت، 88 هزار کیلومتر مربع از قلمرو سوریه و عراق را به اشغال خود درآورده و قوانین سخت‌گیرانه اسلامی خود را بر حدود 8 میلیون نفر از ساکنان این مناطق تحمیل کرده بود.
تخمین زده می‌شود که در آن دوره، داعش میلیاردها دلار از صادرات نفت مناطق اشغالی خود و هم‌چنین از طریق اشغال شهرها و بانک‌ها، باج‌گیری، سرقت اموال و آدم‌ربایی درآمد داشته است.
در طول پنج سال نبرد شدید، عمدتا نیروهای روژآوا، موفق شده‌اند داعش را تقریبا از تمام متصرفات خود بیرون کنند.
در حال حاضر، تنها چند صد متر مربع از خاک سوریه در نزدیکی مرز عراق در تصرف نیروهای داعش باقی مانده است. هنوز جنگ و نبرد بین نیروهای سوریه دمکراتیک و داعشی‌هایی که تسلیم نشده‌‌اند در جریان است.
غیرنظامیانی که از منطقه «باغوز»، آخرین پایگاه گروه دولت اسلامی‌(داعش) در سوریه خارج شده‌اند زیر نظر «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارند.
تا کنون 53 هزار نفر از «داغوز» خارج شده‌اند که 5 هزار نفر از آنان نیروهای مسلح داعش بودند که بلافاصله دستگیر شدند.
***
شهروندان خارجی‌تبار اروپایی که حالا پس از چندین سال مشارکت در عملیات‌های داعش، در آستانه نابودی کامل این گروه خواهان بازگشت به کشورهای خود شده‌اند. درخواستی که واکنش‌های عمدتا سرد رهبران اروپایی به آن، نشان می‌دهد این علاقه‌مندی و خواسته، دوطرفه نیست.
دولت آلمان روز دوشنبه 4 مارس 2019، اعلام کرد که تابعیت افراد دوملیتی را که در آینده و در خارج از این کشور به گروه‌های «تروریستی» می‌پیوندند، لغو می‌کند.
در حالی که وزیر امور خارجه این کشور، پیش‌تر امکان بازگشت اعضا آلمانی داعش را منتفی ندانسته و شرط آن را «امکان دستگیری و محاکمه بلافاصله آنان» دانسته بود، اما دولت فدرال این کشور سرانجام خبر از توافق در دولت بر سر «سلب تابعیت» شهروندان آلمانی عضو داعش داد: «برنامه‌ای که اجرای آن پیش از این از سوی بریتانیا اعلام شده است.»
ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا چندی پیش در همین زمینه با اشاره به وضعیت «شمیمه بیگم»، دختر 19 ساله بریتانیایی عضو داعش، از قصد این کشور برای سلب تابعیت شهروندان بریتانیایی داعش خبر داد.
در سوئد نیز استفان لوفن، نخست وزیر این کشور گفته دولت او هیچ کمکی به بازگشت شهروندان سوئدی عضو داعش نخواهد کرد.
مقامات اتریش نیز با اعلام مخالفت با بازگشت شهروندان داعشی خود گفته‌اند بهتر است این افراد در همان سوریه یا عراق به سزای اعمال خود برسند.
دولت بریتانیا در سال‌های اخیر، تابعیت نزدیک به 100 نفر از اتباع خود را به دلیل ملاحظات امنیتی مشابه لغو کرده و مانع ورود آنان به کشور شده است. از جمله گفته می‌شود که دولت فرانسه به‌ویژه پس از حملات تروریستی سال 2015 در این کشور، ترجیح داد به‌جای یافتن راه‌حلی «حقوقی- قضایی» برای شهروندان داعشی خود، آن‌ها را مخفیانه به‌قتل برساند. در همین زمینه گزارش‌های فراوانی از عملیات سری کماندوهای ویژه ارتش این کشور در سوریه و عراق منتشر شده که در آن‌ها هدف از عملیات، صرفا یافتن و کشتن اعضای فرانسوی داعش عنوان شده است.
هربرت کیکل، وزیر امور خارجه اتریش نیز اواخر فوریه - اوایل اسفند ماه در گفت‌و‌گو با روزنامه اتریشی «کرونن سایتونگ»، این افراد را «بمب‌های ساعتی» نامیده که حتی محاکمه‌شان در داخل مرزهای اروپا پذیرفتنی نباشد.
ژیل دو کرشکُو، هماهنگ‌کننده «امور مبارزه با تروریسم» اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۶ سپتامبر 2014- چهارم مهرماه 1393، به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفت تعداد اروپایی‌هایی که در سوریه و عراق برای «دولت اسلامی»‌(داعش) جنگیده‌یا می‌جنگند به سه هزار نفر افزایش یافته است.
در آغاز سال 2014، گفته می‌شد که دو هزار جنگجو از اروپا به داعش پیوسته‌اند. به‌گفته ژیل دو کرشکو، در میان این افراد کسانی نیز بوده‌اند که کشته شده یا به اروپا بازگشته‌اند.
اکنون این نگرانی‌ها با از دست دادن آخرین پایگاه داعش در سوریه، بیش‌تر شده که با انتشار اخبار دستگیری 800 نفر از اعضای دارای تابعیت غربی داعش و امکان بازگشت آنان به کشورهای متبوع خود آغاز شده بود، پس از آن شدت گرفت که ترامپ هم‌زمان به هم‌پیمانان اروپایی خود خواست که شهروندان داعشی خود را به کشورهای خود برگردانند و در غیر این صورت آزاد خواهند شد. اکنون در عین حال به‌نظر می‌رسد موضوع بازگشت شهروندان اروپایی عضو داعش به چالشی بزرگ برای دولت‌های اروپایی تبدیل شده و آنان را در موقعیتی بسیار دشوار قرار داده است.
در چنین شرایطی، پیشنهاد تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای محاکمه اعضای اروپایی داعش، منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد تا این 800 نفر را محاکمه و درباره سرنوشته آن‌ها به‌عنوان «جنگ‌طلب و تروریست» تصمیم بگیرد. در عین حال خانواده آن‌ها نباید از حق شهروندی خود در کشورهای غربی محروم شوند. حتی برای برخی از آن‌ها، به‌ویژه زنان و نوجوانان تحت کنترل روان‌پزشکان و روان‌شناسان و هم‌چنین نظارت مداوم امنیتی، این امکان را فراهم آورد که به زندگی عادی خود برگردند.
در شمال شرق سوریه در منطقه باغوز درگیری‌ها برای بازپس گیری آخرین مواضع گروه دولت اسلامی جریان دارد. جنگجویانی که دست به مقاومت می‌زنند عمدتا اعضای خارجی داعش هستند. رسانه‌های سوئد آخر هفته گذشته در مورد شهروندان سوئدی اعضای گروه داعش پرداخته‌اند.
رادیو و تلویزیون ملی سوئد به منطقه گزارشگر فرستاده‌و با اعضای سوئدی داعش که در اسارت نیروهای دموکراتیک سوریه و کردها هستند، گفتگو کرده‌اند. خبرنگار روزنامه اکسپرسن نیز از وضعیت زنان و کودکانی که در اردوگاه‌های داعشی‌های که تسلیم شده‌اند و از مناطق تحت تسلط داعش فرارکرده گزارش تهیه کرده است.
خبرنگار رادیوی سوئد سیسلیا اودین با زنان داعشی گفتگو کرده که از پیوستن به داعش اظهار ندامت می‌کنند و خواهان برگشت به خانه در کشورهای اروپایی هستند. اما با زنانی نیز مصاحبه شده است که باور به نابودی داعش ندارند و وعده تربیت فرزندان خود را به‌عنوان نسل جدید داده‌اند.
سیسلیا اودین با مردی داعشی گفتگو کرده که می‌گوید راننده آمبولانس بوده و دست به جنایتی نزده است. این مرد گفته است که در سال‌های که داعش مناطقی از عراق و سوریه را تحت تسلط خود داشت با خانواده‌اش زندگی می‌کرد و از این‌که خواسته است تحت خلافت اسلامی زندگی کند پشیمان است.
پیش از این گزارش شده بود که حدود 300 تن از سوئد از سال 2012 به سوریه رفته‌اند تا به داعش و یا دیگر گروه‌های تروریستی بپیوندند. ماه دسامبر سال گذشته پلیس امنیتی سوئد، گزارش داد که از این جمله حدود 150 تن دوباره به سوئد برگشته‌اند.
برگشت مجدد اعضای داعش به سوئد، ممنوع نیست اما بسیاری از این افراد فاقد پاسپورت هستند و دولت سوئد برای این افراد کمک کنسولی در سوریه نخواهد فرستاد. در همین حال دولت پیشنهادی را به شورای بررسی قوانین فرستاده است که بر اساس آن هرگونه همکاری و همراهی با گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی ممنوع و قابل مجازات خواهد بود.
پیشنهاد مورگان یوهانسون، وزیر دادگستری سوئد برای محاکمه‌جهادگران داعش که در اسارت نیروهای متحد کرد و عرب در شمال سوریه هستند، در یک دادگاه بین‌المللی، با استقبال این نیروها نیز روبه‌رو شده است.
در میان این زنان و کودکان، به گزارش سسیلیا اودن، گزارشگر رادیو سوئد، تعدادی نیز بلوند هستند و به‌نظر می‌رسد از کشورهای اسکاندیناوی باشند، اما حاضر نشده‌اند با او گفتگو کنند.
اما یکی دیگر از زنانی که از پایگاه خارج شده، اوم کَرَم عراقی‌تبار است که به سسیلیا اودِن گفته است تنها به‌خاطر گرسنگی فرزندان‌شان، پایگاه را ترک کرده‌اند. او سه فرزند دارد که آخرین‌شان یک هفته‌پیش به دنیا آمده است. زن سالمندی نیز که سرپرستی سه نوه‌خود را پس از کشته شدن چهار پسرش به‌هده دارد، گفته است همه باید از انتقام خدا بترسند. بسیاری از این زنان حاضر به گفتگو نشده‌اند، اما یک زن دیگر، اوم نُسیبه که او نیز عراقی‌تبار است و از روسیه به گروه داعش پیوسته، گفته است باید مسلمان بود تا دانست داعش تمام نشده و اگر خدا بخواهد بازخواهد گشت. او گفته است فرزندانش ماه‌ها گرسنه بوده‌اند، اما خدا را شکر می‌کند و پشیمان نیست که در یک شهر داعش زندگی کرده است.
این زنان و کودکان توسط نیروهای متحد کرد و عرب با 15 کامیون به محل دیگری انتقال داده خواهند شد.
این در حالی است که چندی پیش برخی رسانه‌های سوئدی مغرضانه اعلام کرده بودند که داعشی‌ها توسط نیروهای دموکراتیک سوریه گرسنه نگه داشته شده‌‌اند تا بمیرند!
***
چند روزی پس از آن‌که شمیمه بیگم، زن داعشی بریتانیایی الاصل در صدر اخبار رسانه‌ها قرار داشت، یک زن داعشی آلمانی به نام «دریا او» نیز با تشریح اتفاقات مربوط به شب زفافش، نگاه رسانه‌ها را به‌خود جلب کرد.
بنگلادش اجازه ورود به شمیمه بیگم، «عروس داعش» را نمی‌دهد. وزارت امور خارجه بنگلادش گفته است شمیمه بیگم که در سال 2015 با فرار از خانه‌اش از لندن به داعش پیوست، شهروند این کشور نیست و اجازه ورود به این کشور را ندارد.
دولت بریتانیا نیز شهروندی بیگم را لغو کرده است.
چنین اقدامی در صورتی امکان‌پذیر است که فرد مورد نظر واجد شرایط شهروندی کشور دیگری باشد.
باور بر این بوده که بیگم به واسطه مادرش شهروندی بنگلادش را دارد.
اما وزارت امور خارجه بنگلادش گفته است از این که بیگم به «اشتباه» شهروند بنگلادش «تشخیص داده شده»، «شدیدا نگران» است.
این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای گفته است بیگم هرگز از بنگلادش دیدار نکرده و خواهان تابعیت دوگانه نشده است.
بنگلادش گفته است «هیچ مدارایی» از خود در برابر «تروریسم و خشونت‌های افراط گرایان» نشان نمی‌دهد.
شمیمه در سال 2015، به‌طور مخفیانه با دو دوست دبیرستانی خود از بریتانیا به ترکیه و سپس به سوریه رفت. او در آن زمان تنها 15 سال داشت و هم اکنون 19 ساله است.
او هفته پیش یک فرزند پسر به دنیا آورد و اکنون خواهان بازگشت به خانه شده است.گفته شده مادر بیگم شهروند بنگلادش است و وکلایی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طبق قوانین بنگلادش، بیگم به‌طور خودکار شهروند بنگلادش به‌شمار می‌رود.
اما بیگم به بی‌بی‌سی گفته است او تنها دارای «یک شهروندی» است و لغو این شهروندی او توسط دولت بریتانیا «کار اشتباهی» بوده است.
او گفته است: «من در بنگلادش به دنیا نیامدم، هرگز این کشور را ندیده‌ام و بلد نیستم بنگالی را راحت حرف بزنم. پس چه‌طور می‌توانم ادعا کنم شهروندی بنگلادش را دارم؟»
***
به گزارش روزنامه دیلی‌میل، «دریا او» که یک داعشی 26 ساله آلمانی ترکی‌الاصل است، برای بازجوهای آلمانی اتفاقات شب زفافش را تشریح کرد؛ زفافی که در حجله خون و در یک اتاق مخصوص شکنجه گذشت.
این داعشی پیشین گفت که در دورانی که دچار ناامیدی شده و دنبال دنیا و زندگی جدیدی می‌گشت به تور داعش افتاد و به سوریه مسافرت کرد.
دریا در ابتدا با مردی به‌نام «هیلز آنجلز» در ارتباط بود و زندگی غم‌باری را می‌گذارند. پس از آن با یک مرد آلمانی دیگر به‌نام «ماریو سکانیانیماکا» از طریق اینترنت آشنا شد و او بود که دریا را به سمت داعش کشاند.
ماریو به دریا گفت که «حقیقت» را یافته و با دل کندن از سگ مورد علاقه‌اش «لونا» و نجس دانستن او، راهی سوریه شده است. ماریو که مجرد بود توانست دریا را به ایجاد رابطه ترغیب کرده و پس از ازدواج، دریا را از طریق مرزهای ترکیه به داخل سوریه قاچاق کند تا در آن‌جا با او دیدار نماید.
دریا می‌گوید: «اولین باری که ماریو را دیدم لباس نظامی بر تن و ریش بلندی داشت و به‌نظرم زیبا می‌رسید.»
این زن آلمانی ترکی‌الاصل، درباره اولین شبی که با همسرش گذراند گفت که این شب به هیچ‌وجه رومانتیک نبود. زیرا در اتاقی سپری شد که مملو از خون بود، این اتاق برای شکنجه در نظر گرفته شده بود.
دریا گفت: «ما در یک شکنجه‌گاه داعشی زندانی شده بودیم. زنجیرهایی از سقف آویزان شده بود و دیوارها خونین. این موضوع بسیار ترسناک بود.»دریا از آن شب ناچار به پوشیدن برقع شد ... دریا او، پس از ازدواج با ماریو به عراق رفت و در سال 2015 اولین پسرش را به دنیا آورد ولی به دلیل مشکلات مالی از شوهرش جدا شد.
او پس از رد درخواست ازدواج دیسو داگ، با فرمانده بلژیکی داعش، صلاح الدین البلجیکی، ازدواج کرد. این زن آلمانی درباره ازدواج دومش که چندان دیری نپایید، گفت: «همه چیز خوب بود تا زمانی که هواپیماهای بدون سرنشین حمله کرده و او را دو ماه پس از ازدواج کشتند... ای خدای من، من چه‌قدر بدشانسم. همه مردان پیرامون من کشته شدند.»
با کشته شدن صلاح‌الدین البلجیکی، دریا او تصمیم گرفت به نزد ماریو، شوهر اولش بازگردد. ماریو چندی بعد به جاسوسی متهم شد و توسط دوستان سابقش در داعش اعدام شد.
با دستگیری ماریو، دریا با کمک یک قاچاقچی انسان از دست داعش گریخت و خود را به مرزهای سوریه و ترکیه رساند. پس از آن در یک زندان ترکیه نگه‌داری شد و در تابستان 2017 به آلمان تحویل داده شد. از آن زمان تاکنون او به‌همراه پنج داعشی دیگر که از سوریه برگشته‌اند، در بازداشت به سر می‌برد.
پیش از آن، «دنیس کاسپرت»، خواننده رپ که به داعش پیوسته بود از دریا تقاضای ازدواج کرد. کاسپرت که با نام «دیسو داگ» شناخته می‌شد، از معروف‌ترین آلمانی‌های پیوسته به داعش به‌شمار می‌رود.
دریا درباره دیسو داگ گفت که او «انسان بسیار خوبی است» با اینحال درخواست ازدواج او را رد کرد زیرا که به گفته او «چیزی برای گفتگو میان آن‌ها وجود ندارد.»
دنیس کاسپرت متولد برلین است. وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که کاسپرت در فهرست تروریست‌های بین‌المللی قرار دارد و در نتیجه دارایی‌های او توقیف می‌شود و آمریکایی‌ها از روابط تجاری با او منع شدند.
وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرد دنیس کاسپرت خواننده سابق رپ که اکنون اسم ابو طلحه آلمانی را برای خود انتخاب کرده است، قبلا در فهرست سیاه کمیسیون تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه القاعده قرار گرفته بود.
به‌گفته وزارت خارجه آمریکا، کاسپرت یک جنگجوی تروریست خارجی داعش و عضو گروه فوق افراطی سنی است که آمریکا آن را به‌عنوان سازمان تروریستی خارجی تلقی می‌کند.
به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، این تبعه آلمانی سال 2012 به داعش پیوست و در ویدئوهای متعدد این گروه از جمله آخرین بار ماه نوامبر ظاهر شد که در آن یک سر بریده را در دست داشت که گفته می‌شد به یک فرد اعدام شده مخالف داعش تعلق دارد.
دنیس کاسپرت در روی صحنه با نام Deso Dogg هنر نمایی می‌کرد. وی در سال 2012 به داعش پیوست. وی در بین داعشی‌ها نام ابو تلخه الآلمانی را برای خود انتخاب کرد. وزارت امور خارجه آمریکا در فوریه سال 2015 نام دنیس کاسپرت را در فهرست خطرناک‌ترین تروریست‌های بین‌المللی گنجاند. وی مسئول تبلیغات و استخدام افراد در داعش بود.
آمریکا اعلام کرد کاسپرت سوگند وفاداری به ابوبکر البغدادیرهبر داعش، خورده است و یکی از عوامل استخدام نیرو برای داعش به‌ویژه از بین آلمانی زبان‌هاست.
این خبر هم‌زمان با سفر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به واشنگتن و دیدار او با باراک اوباما رییس جمهور وقت آمریکا در کاخ سفید اعلام شد.
مطبوعات آلمان گزارش دادند جنگجویان آلمانی داعش در صورت بازگشت به این کشور به اتهام جنایت جنگی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت. بر این اساس، دادستانی فدرال آلمان تاکنون دو تحقیق را در این زمینه از جمله درباره دنیس کاسپرت شروع کرده است.البته تاکنون چندین رپ‌خوان معروف به صفوف داعش پیوسته‌اند از جمله:
سالی جونز‏‏‏، نوازنده و خواننده زن انگلیسی در همراهی با همسر 20 ساله خود به گروه تروریستی داعش پیوست. این ستاره موسیقی 52 ساله و صاحب دو فرزند پسر است که از طریق آشنایی اینترنتی با فرد عضو داعش به این گروه علاقمند شده و از طریق سوریه به این گروه پیوسته است.


دسو داگ 38 ساله خواننده موزیک رپ گانگستر در ویدئوهای متعددی همگان را به مبارزه علیه «دشمنان اسلام» فرامی‌خواند و امروز در زمره تروریست‌های داعش است.
او از سال 2004 در زمینه موزیک رپ مشغول به فعالیت بود و یک بار به جرم حمل موادمخدر بازداشت شد. شش سال بعد یک تحول اساسی در زندگی‌اش ایجاد کرد و با نام مستعار «ابومالک» به سخنرانی‌های شدیداللحن و خشونت‌طلبانه پرداخت. او با انتشار این سخنرانی‌ها در اینترنت، نهادهای امنیتی آلمان را متوجه خود ساخت.عبالماجد 23 ساله مظنون به قتل «جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی، قبلا خواننده رپ اهل انگلیس بود که بعدها به «جنگندگان جوان انگلیسی داعش» (Beatles)‌پیوست. او در سن دو سالگی به‌همراه والدین و پنج خواهرش از مصر به انگلیس مهاجرت کرد و این خانواده در نزدیکی لندن از وضعیت اقتصادی عالی برخوردار بودند.«ماهر مشعل» خواننده معروف عربستانی، عضو گروه تروریستی داعش است.مروان الدویری 8 ماه به جرم مصرف مواد مخدر در زندان بود و محاکمه او با محاکمه دوست رَپِرَش «ولد الکانز» در یک زمان انجام شد و هر دو خواننده ترانه‌هایی در انتقاد از سرکوب‌ها و رفتار پلیس معروف بودند.خواننده یک گروه راک مالزی با پیوستن به گروه تروریستی داعش درصدد جذب دختران و زنان این کشور به این گروه تروریستی است.
فعالیت این خواننده گروه راک مالزی در حالی افزایش یافته است که اعضای گروه تروریستی داعش هم‌چنان برای جذب دانشجویان مالزیایی با استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک اقدام می‌کنند.استیو دوارتی نام تروریستی است که داعشی‌ها به او لقب «ابو مهاجر الاندلسی» داده‌اند او دارای اصالت پرتغالی و تابعیت لوکزامبورگی است و سال 2014 به گروه تروریستی داعش در سوریه پیوسته و به سرعت توانسته خودش را میان فرماندهان داعش و اعضای این گروه محبوب نماید.
در مورد گذشته استیو رسانه‌های غربی اعلام کردند او در گذشته و قبل از پیوستن به داعش خواننده بوده و آخرین اثر او نیز یک آهنگ هیپ هاپ بود که در سال 2011 آن را منتشر کرد اما با شکست روبه‌رو شد و مورد استقبال کاربران قرار نگرفت.ابواسامه بعد از آزادی از زندان از آلمان به ترکیه و از آن‌جا به داعش ملحق شد. ابو اسامه چندین بار به‌خاطر اقدامات خلاف قانون به زندان افتاد. وی از جمله کسانی بود که در تبادل گروگان‌ها میان ترکیه و داعش از سوی دولت ترکیه آزاد شده بود. ابواسامه خواننده رپ گروه تروریستی داعش است.


***
یک زن آمریکایی، به‌نام «هدی مثنی»، نیز اعلام کرده که می‌خواهد به آمریکا بازگردد. او که زمانی یکی از مبلغان دو آتشه‌گروه داعش و خواستار ریختن خون آمریکایی‌ها بود، اکنون عاجزانه از دولت این کشور درخواست کرده اجازه دهد به کشورش بازگردد.
این زن، که بعد از فرار از آخرین قطعه زمین باقی مانده در کنترل داعش، توسط نیرو‌های روژآوا اسیر شده است، می‌گوید، از سفر به سوریه و پیوستن به داعش «به‌شدت پشیمان» است و عاجزانه از دولت آمریکا درخواست می‌کند که به وی اجازه دهد به آلاباما و به آغوش خانواده‌اش بازگردد.
هدی مثنی، که زمانی یکی از معروف‌ترین مبلغان گروه داعش بود، اکنون مدعی شده که ترک آمریکا «اشتباه بزرگی» بوده، و او به این دلیل آمریکا را ترک کرده که از طریق اینترنت مورد شست‌و‌شوی مغزی قرار گرفته است.
هدی که 24 سال دارد، 4 سال پیش آمریکا را برای پیوستن به نیرو‌های داعشی ترک کرد و اکنون به‌همراه پسر 18 ماهه‌اش در اردوگاه پناهندگان در شمال سوریه به‌سر می‌برد.
او می‌گوید: «ما در غفلت به سر می‌بردیم... و سپس جهادی شدیم... من آن زمان فکر می‌کردم کاری که می‌کنم محض رضای خداوند است.»
مثنی تنها زن آمریکایی در میان حدودا 1500 زن و کودک خارجی‌است که در اردوگاه الحوله با 39 هزار جمعیت، ساکن است. این اردوگاه دو ساعت با آخرین سنگر داعش و میدان نبرد فاصله دارد.
مثنی در ماه نوامبر سال 2014، بعد از ماه‌ها برنامه‌ریزی، که از چشم خانواده‌اش مخفی مانده بود، از خانه گریخت و با هواپیما وار ترکیه شد. او در شهر رقه در سوریه، که آن زمان یکی از دو قطب اصلی حکومت داعش بود، با اولین شوهر از سه شوهرش، که یک جهادی استرالیایی بود، ازدواج کرد.
حدود 6 ماه پیش، مثنی از روستای سوسا، که در نزدیکی روستای باغوز شهرک هجین از توابع دیرالزور سوریه واقع شده است، گریخت. روستای باغوز اکنون خط مقدم نبرد است.مثنی می‌گوید، دو شب با چند داعشی دیگر که از گروه جدا شده بودند در بیابان خوابیده است. نهایتا او توسط نیرو‌های کرد اسیر و به اردوگاه الحوله جایی‌که صد‌ها بیوه زن و همسر نیرو‌های داعشی در آن نگه‌داری می‌شوند، منتقل می‌شود.
مثنی می‌گوید تجربه‌ای که با داعش داشته «باور نکردنی» است.
«مثل یک فیلم بود. یک کتاب می‌خوانی و بعد فکر می‌کنی همه چیز را می‌دانی. تجربه‌ای که داشتم زخم‌های روحی زیادی برایم به جای گذاشت. ما به حدی گرسنه بودیم که برای زنده ماندن علف می‌خوردیم.»

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، به‌تازگی از کشور‌های خارجی خواسته تا جنگجو‌یان داعشی اسیر را به کشور‌هایشان بازگردانند.
ترامپ گفت: «ایالات متحده از بریتانیا، فرانسه و آلمان و سایر هم‌پیمانان اروپایی‌اش می‌خواهد تا 800 جنگجوی داعشی را که در سوریه اسیر شده‌اند، به کشور‌های تابعه‌شان بازگرداند و محاکمه کند. چیزی به سقوط خلافت داعش نمانده است. آزاد کردن آن‌ها گزینه‌خوبی نیست.»
ترامپ در عین حال گفته است آمریکایی‌هایی که به داعش پیوسته‌اند به آمریکا راه نداده خواهند شد از جمله هدی مثنی!داعش جزوه‌ای درباره چگونگی کتک زدن برده‌های زن منتشر کرده که «چگونه با برده یا اسیر برخورد کنیم.»
در این جزوه می‌گوید که رابطه جنسی با برده جایز است. تنها جایی که درباره بارداری صحبت شده مربوط به ارزش زن در بازار فروش است. سئوال این است: اگر زندانی زنی توسط صاحبش باردار شود، آیا می‌تواند او را بفروشد؟ پاسخ: «اگر مادر کودکی شده نمی‌تواند او را بفروشد.»
تروریست‌های داعش مشهور به داشتن برده‌های جنسی هستند. آن‌ها معمولا زنان را مجبور به استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری می‌کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها از متجاوزین باردار می‌شوند. زنانی که موفق به فرار می‌شوند باید با زخم‌های عمیق عاطفی زندگی کنند. متن گزارش اشپیگل در این باره بدین شرح است:
شب‌ها خائولا به سختی به خواب می‌رود و هر شب خواب کودکش را می‌بیند. هر بار، تصاویر یک‌سان است. او را می‌بیند که دست‌هایش را در مقابلش بسته و فضایی را تشکیل داده است. زمانی که دستش را بالا می‌برد، یک پرنده زیر آن نشسته است. تنه و پرهای آن را می‌بیند اما پرنده به او نگاه نمی‌کند و آوازی از او نمی‌شود. سر او جدا شده است.
خائولا می‌گوید هر بار این رویا را می‌بینم برای مدتی نمی‌توانم تکان بخورم. بعد از هشت ماه در اسارت داعش بودن، او یک دختر به دنیا آورده است. پدر کودک، شکنجه‌گر او و یک داعشی اهل عراق در موصل بوده است. او دختران زیادی داشت؛ اما می‌خواست خائولا، زن ایزدی ربوده شده توسط داعش برای او پسر به دنیا بیاورد.
او امروز در آلمان بدون فرزندش زندگی می‌کند. او در اتاقی در کافه بادن وارتمبرگ در آلمان نشسته است و داستانش را بیان می‌کند. او زنی ساکت و آرام، 23 ساله و با موهای مشکی فر است که دوست دارد لباس‌های کردی بپوشد.
خائولا با دیگر زنانی که موفق به فرار شدند در یک خوابگاه زندگی می‌کند. مکان او باید مخفی بماند و نام خائولا مستعار است. هم‌فکران داعش در آلمان نیز هستند و این زنان در این‌جا نیز در خطر به‌سر می‌برند.
در 3 اوت 2014، داعش به دهکده خائولا حمله کرد و طی چند ماه 5 هزار نفر در منطقه ناپدید شدند. خائولا سوار اتوبوسی شده و به زندانی با صدها دختر و زن منتقل شد. آن‌ها مجبور بودند از آبی که جلوی آن‌ها می‌ریختند، بنوشند. خائولا به‌دست یک مرد بلند قد 45 ساله داعشی افتاد که خود را ابوعمر می‌نامید. او یک و نیم میلیون دینار عراقی برایش پرداخت کرد و به او گفت، تو متعلق به منی. سپس او را در خانه‌ای در موصل زندانی کرد. او 4 ماه خائولا را شکنجه کرد و سپس او را به خانه پیش همسرش برد. در آن‌جا او در کارهای خانه کمک می‌کرد. همسرش از روی حسادت با صندلی او را زد. حتی یک بار خائولا سعی کرد خودکشی کند.
او پنج دختر از همسر اولش داشت؛ اما به خائولا گفته بود تو باید برای من پسر بیاوری.
زمانی که خائولا متوجه شد باردار است به پذیرایی رفت و تلویزیون را برداشت و ساعت‌ها از پله‌ها بالا و پایین رفت. دیگر زنان به خود سنگ بستند یا برخی از ارتفاع پریدند تا بچه سقط شود. زن داعشی به زودی حسادت کرد و به او تلفن داد تا به برادرش زنگ بزند و از خانه فرار کند.
همکار برادرش، با یک ایزدی که در منطقه داعش فعالیت کرده و توانسته زنانی را از اسارت خارج کند و به منطقه کردستان انتقال دهد، ارتباط برقرار می‌کند. این شبکه توسط فردی در دهوک رهبری می‌شود که به ابو شویا مشهور است. او سه خط تلفن دارد و دائما توسط داعش تهدید به مرگ می‌شود.
خائولا 40 روز منتظر شد تا ابو شویا او را به یک خانواده عرب منتقل کرد. آن‌ها تنها در شب حرکت می‌کردند و 4 تا 5 ساعت در کوه بودند. این فرد خائولا را در مسیر آخر به دوش خود حمل کرد. خائولا می‌گوید، بالاخره آزاد شدم.
خائولا در کمپی در دهوک به برادرش پیوست. او در شش ماهگی بارداری‌اش بود. او می‌گوید آن‌قدر خوشحال بودم نمی‌دانستم چگونه برادرم را در آغوش بگیرم. عصر آن روز او یک لایه دیگر لباس پوشید تا بارداری خود را بپوشاند؛ اما همه به او خیره می‌شدند. یک روز عصر، عموی خائولا او را کنار کشید و گفت، فرزند داعش را نمی‌خواهیم.
او تصمیم به سقط جنین گرفت و دکتری را پیدا کرد که داروی سقط به او بدهد. او دو روز را در هتلی سر کرد و به‌عنوان مریض عادی به بیمارستان رفت. او به آنان گفت پدر بچه در جبهه در حال نبرد است. پس از به دنیا آمدن بچه متوجه شدند او مرده است. پسرعموی او به دنبالش آمد و کودک را داخل پلاستیکی گذاشتند و به خارج شهر رفتند تا او را در کنار جاده دفن کنند. او می‌گوید تنها چیزی که در ذهنش می‌گذشت این بود که کودکی را کشته است.
***


روزنامه تایمز انگلیس در تحقیقاتی به‌قلم ریچارد اسپنسر به روایت داستان تکان‌دهنده دختر عراقی ایزدی پرداخت که پس از فرار از دست داعش و سفر به آلمان با صحنه غیرمنتظره‌ای روبه‌رو و بار دیگر مجبور به فرار شد.
این خبرنگار در تحقیقات خود آورده است: «اشواق» پانزده سال داشت که عناصر مسلح داعش چهارسال پیش با حمله به ایزدی‌ها در شمال عراق، همه خانواده‌اش را به اسارت بردند.
اشواق به‌همراه خواهرش و شمار دیگری از زنان و کودکان در بازار برده‌فروشان داعش در موصل فروخته و مجبور شد تا با مردی به‌نام ابوهمام زندگی کند.
اشواق گفت او به یکصد دلار به ابوهمام فروخته شد. او در آن روز گریه می‌کرد اما فایده ای نداشت. او بعد از فروخته شدن مجبور شد که به سوریه سفر کند و گفت که ابوهمام هر روز او را در طول 10 ماه مورد ضرب و شتم قرار می‌داد.
پنج برادر اشواق، هم‌چنان مفقود هستند و گمان می‌رود که خواهرش هم‌چنان اسیر داعش باشد. اما او توانست از دست داعش فرار کرده و به‌عنوان پناهجو به آلمان برود. در آلمان، توانست با مادرش و تعدادی از اعضای خانواده‌اش بار دیگر جمع شود.
فوریه 2018، اشواق در حال قدم زدن در شهر اشتوتگارت بود که ناگهان مردی جلوی او را گرفت. اشواق وقتی نگاهی به صورتش انداخت، «درجا خشکش زد.»
اشواق گفت: «او ابوهمام بود؛ با آن چهره زشت و ترسناک. زبانم بند آمده بود؛ وقتی از من به آلمانی پرسید که تو اشواق هستی؟!»
او گفت: «روزی که با ابوهمام در اشتوتگارت رودررو شدم؛ به من گفت که ابوهمام هستم و تو مدتی با من در موصل بودی، و می‌دانم که کجا ساکن هستی و با چه کسی هستی و چه می‌کنی.
اشواق خود را از ابوهمام پنهان کرد و پلیس و مسئولان رسیدگی به امور پناهندگان در آلمان و برادرش را در جریان گذاشت و پلیس از طریق تصاویر دوربین‌های مدار بسته بازار او را شناسایی کرد اما به اشواق گفت که نمی‌تواند کاری انجام دهد زیرا ابوهمام نیز نامش به‌عنوان یک پناهجو در فهرست پناهجویان ثبت شده است.
اشواق، بار دیگر از آلمان گریخت و به کردستان عراق رفت. او اکنون در منطقه کردستان عراق با مادرش زندگی می‌کند. او گفت که دیگر تمایلی برای باقی‌مانده در آلمان ندارد و هرگز به آلمان باز نخواهد گشت.

در ماه 30 اوت سال 2014 میلادی، آماری توسط حقوق بشر سوریه صادر شده که بر حسب این آمار گروه تروریستی داعش 300 زن و دختر ایزدی را میان نیروهای خود تقسیم کرده است. مخصوصا در مناطقی مانند شمال حومه استان «حلب»، حومه استان «رقه» و حومه استان «حسکه» این منطقه‌های تحت کنترل کامل گروه‌های تروریستی داعش است.
گروهای تروریستی گفته‌اند که این زنان غنیمت جنگ با کافران هستند. تعدادی از آن‌ها نیز در داد ستد میان تروریست‌ها فروخته شدند، یکی از این زنان ایزدی را به قیمت 1000 دلار فروخته‌اند. غیر از دخترانی که به‌صورت مجانی در بین فرماندهان تروریست‌ها تقسیم شدند.هنوز مدت زیادی نگذشته بود که گروه تروریستی داعش این موضوع را تاکید کرد و در یکی از مجله‌های مرسوم به گروه تروریستی داعش نوشت که نیروهای داعش دختران و زنان ایزدی را به‌عنوان غنمیت‌های جنگ میان خودشان تقسیم کرده و این زنان از کافر برشمرده و حق شرعی چنین کاری را برای خود قائل شده.
گروه تروریستی داعش با حمله به این شهر و کشتن مردان آن‌ها زنان و دختران ایزدی را یک‌جا جمع کردند و بعد دختران و زن‌ها را بر حسب سن،‌زیبایی و بکارت در گروه‌‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌کردند، تا بعد آن‌ها را به مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق منتقل کنند. آغاز بیانیه‌های رسمی داعش در توجیه برده‌داری جنسی، به سوم اوت 2014، یعنی به زمانی بازمی‌گردد که تروریست‌های این گروه، به روستاهای منطقه «سنجار» که محل سکونت ایزدی‌های عراق است، حمله کردند. در ابتدا گمان می‌رفت که حمله داعش به این روستاها مطابق معمول در راستای توسعه قلمرو این گروه است؛ اما به زودی مشخص شد که این بار، هدف متفاوت است.

بازماندگان ماجرا می‌گویند از همان ساعت اولیه حمله داعش به منطقه، تروریست‌های این گروه مردان و پسران بالغ را جدا کرده و آن‌ها را به قتل رساندند و سپس زنان، دختران و کودکان را سوار کامیون‌های کرده‌اند: «حمله به کوهستان سنجار، بیش‌تر یک فتح جنسی برای داعش بود تا یک تصرف سرزمینی!»
در ماه دسامبر سال 2014، سازمان عفو بین‌المللی گزارشی را از زندگی زنان ایزدی نزد تروریست‌ها داعش منتشر کرد. طبق این گزارش شیوه‌های رفتار داعش در تجاوز و قتل که در حق زنان و دختران ایزدی مرتکب شده است، به‌عنوان جنایت جنگی بیان کرده و افزوده آن‌ها رفتارهای ناشایستی با زنان ایزدی انجام می‌دهند. در رفتارهای آن‌ها خشونت، تجاوز و برده‌داری جنسی مشاهده شده است. این رفتارها در حق این زنان و دختران ایزدی غیرقابل قبول است.
این سازمان گفت بیش‌تر دختران ایزدی که اسیر گروه‌های تروریستی داعش هستند، از سنین 15 تا 14 سال برخوردارند. گروه تروریستی داعش دختران اسیر را برهنه و پس از انجام آزمایش باکرگی، قیمت آن‌ها را تعیین می‌کند و سپس برای فروش به بازار بردگان می‌فرستد.
تعدادی از زنانی و دخترانی که توانستند به‌گونه‌ای از چنگال این نیروهای تروریستی فرار کند، آن‌چه را در طول اسارت خود دیده بودند برای سازمان حقوق بشر تعریف کرده‌اند. یکی از آن‌ها تعریف می‌کرد که هفت نفر از عناصر تروریستی بر او تجاوز کردند. آن‌ها می‌گفتند که بیش‌تر زنان و دختران را با دست و پاهای بسته مورد آزار و تجاوز جنسی قرار می‌دادند. این زنان و دختران غیر از این تجاوز و آزار و اذیت جنسی دچار فشار عصبی بسیار بالایی می‌شدند.
نیروهای تروریستی با تهدید به مرگ هر کاری که می‌خواستند با زنان و دختران ایزدی انجام می‌دادند و به آن‌ها می‌گفتند خانواده و فرزندان خود را دیگر فراموش کنید شما الان همسران ما هستید و باید فرزندان ما را به دنیا بیاورید.
برادر یکی از دختران ایزدی حاضر بود 50 هزار دلار به آن‌ها بدهد و در مقابل آن خواهر خود را باز گرداند. اما آن‌ها قبول نکردند.
بر حسب آمار سازمان حقوق بشر، یک تاجر عراقی که به دلیل تجارت در سوریه و عراق افراد زیادی را در استان الرقه می‌شناسد توانسته است بسیاری از زنان را ازاد کند،‌این مرد بیش از 300 زن و دختر ایزدی را آزاد کرده و به آغوش خانواده‌هایشان باز گردانده است. او با وجود این‌که روابط زیادی را در سوریه داشت، این دخترها و زن‌ها را از گروه تروریستی داعش می‌خرید و به خانه خود باز می‌گرداند.
روزنامه انگلیسی «دیلی میل» نیز از روش‌های وحشیانه عناصر گروه تروریستی داعش در تجاوز به زنان اسیر و سوء‌استفاده از آنان پرده برداشته است. این روزنامه انگلیسی نوشت: یک زن 19 ساله ایزدی که متاهل و دارای یک فرزند بود تعریف کرد، زمانی که به یکی از عناصر داعش تحویل داده شد، وی شروع به کتک زدن کودک یک ساله‌اش نمود و وی را تهدید کرد که در صورتی که خودش را در اختیار وی نگذارد فرزندش را کتک خواهد زد. دیلی میل می‌افزاید: یک زن دیگر که 25 سال سن دارد تعریف کرده است که تحت ضرب و جرح شدید قرار گرفته و بارها به شمار زیادی از عناصر این گروه به فروش رفته است. عناصر داعش دست و پای وی را به تخت بسته و با استفاده از تزریق مرفین مانع مقاومت وی در مقابل تجاوز شده‌اند. هم‌چنین یک بار، چنان شدید وی را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند که به‌مدت دو ماه قادر به راه رفتن نبود. داعشی‌ها فرزندانی را که از خودشان نباشند، «کافر» به‌شمار می‌آورند و کشتن آنان را جایز می‌دانند.
یکی از دختران که مورد تجاوز قرار گرفته بود می‌گفت که خودم بارها شاهد آزار و اذیت زن‌ها و دختران دیگر بودم که جلوی چشمان خودم اتفاق می‌افتاد. بعضی از دخترها و زنان بر اثر فشار عصبی بسیار شدید و آزار و تجاوز بی‌پایان تروریست‌ها سعی داشتند خودکشی کنند. بسیاری از آن‌ها هم خودکشی کردند. آن‌ها به وسیله تیغ،‌شیشه رگ خود را می‌زدند یا موادی را که می‌دانستند سمی است را می‌خوردند. آن‌ها به غیر از تجاوز جنسی، دختران و زنان را ضرب و شتم قرار می‌دادند و بارها شاهد این بودم که با برق آن‌ها را عذاب می‌دادند یا این‌که آن‌ها را از آب و غذا منع می‌کردند و از این طریق دختران و زن‌ها مجبور می‌شدند هرکاری که از آن‌ها بخواهند را انجام دهند.
زنی دیگر که از دست این گروه تروریستی رها یافته بود گفت، تروریست‌های داعش نشانی از انسانیت ندارند. تنها چیزی که به آن فکر می‌کنند، مرگ و کشتن است. آن‌ها به‌طور مدوام مواد مخدر مصرف می‌کنند. نسبت به همه حس انتقام و کینه دارند و هر روز می‌گفتند روزی دولت اسلامی داعش بر کل دنیا تسلط خواهد یافت. تروریست‌های به سالن بزرگ می‌آمدند تا خریدشان را انجام دهند جایی‌که بازرگانان به مانند واسطه میان صاحبان برده و امیران عمل می‌کردند. در میان برده‌های زن جست‌و‌جو و جنس مورد نظر را خریداری می‌کردند. دخترانی که بهتر به‌نظر می‌رسیدند به روسا یا مشتری‌های پول‌دار از شیخ‌نشین‌های خلیج فارس تعلق می‌گرفتند. بیش‌تر تجاوزهای جنسی زنان حامله شدن و بچه‌دار شدن زنان کردی ایزدی به‌دنبال داشت.
در تصاویری به‌دست آمده از گروه تروریستی داعش، برای این‌که جلوی تولید مثل کردها را بگیرند آلت تناسلی کودکان به دنیا آمده کردی را می‌برند، تا بتوانند مانع رشد نسلی آن‌ها بشوند.
در حال حاضر زنان و دخترانی که از چنگال گروه تروریستی داعش رها یافته‌اند، به دلیل روزهایی که در اسارت به‌سر بردند و شاهد جنایات و فجایع انسانی بودند در شوک قرار دارند و باید از آن‌ها مراقبت کامل شود و کمک شوند تا بهبود پیدا کنند و به زندگی عادی برگردند!
***
داعش چگونه زنان را جذب می‌کند؟ چندی پیش نشریه تایم در گزارشی با عنوان «داعش چگونه اقدام به سربازگیری از میان زنان در سراسر جهان می‌کند و این اقدام را با چه هدفی انجام می‌دهد؟»، نوشت: «در حالی که جهان به سبب گردن زدن جیمز فولی و استیون سوتلوف خبرنگاران آمریکایی به‌دست شورشیان داعش وحشت کرده است، افرادی نیز در این میان وجود دارند که در حال پرسه‌زدن در رسانه‌های اجتماعی اینترنتی برای سربازگیری هستند.
به گزارش نشریه تایم، امکان محاسبه شمار دقیق زنانی که به گروه‌های جهادی در سوریه پیوسته‌اند، وجود ندارد اما تحلیل‌گران مسائل مرتبط با تروریسم در مرکز بین‌المللی مطالعات افراط ‌گرایی در لندن تخمین می‌زنند حدود 30 زن اروپایی در عراق و سوریه حاضر هستند که به‌همراهی همسران جهادگرشان می‌پردازند یا با هدف ازدواج با اعضای داعش و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی راهی این دو کشور در خاورمیانه شده‌اند.
این رقم کم‌تر از ده درصد شمار مردان غربی است که در حال حاضر در حال مبارزه در کنار شورشیان و داعش در دیگر گروه‌های افراطی در سوریه و عراق هستند. اما در این زمینه نگرانی وجود دارد که شمار زنانی که تمایل دارند به شورشیان داعش بپیوندند رو به افزایش است. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد 45 درصد افرادی که در پایگاه اینترنتی خواستار پیوستن به شورشیان دولت اسلامی عراق و شام هستند را زنان تشکیل می‌دهند. هم‌چنین در چندین مورد زنان - که حتی دختران 16 ساله نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد - در فرودگاه‌های فرانسه دستگیر شده‌اند. گمان می‌رفت این افراد در تلاش برای سفر به سوریه با هدف پیوستن به شورشیان دولت اسلامی هستند.
روزنامه دیلی میل انگلیس نیز گزارش داد دو دختر استرالیایی 15 و 16 ساله در ماه آوریل 2014 به سوریه سفر کردند و در ماه مه نیز دو خواهر دو قلوی انگلیسی - که 16 سال داشتند - به دنبال برادران خود به سوریه رفتند تا بتوانند با جهادگران در این کشور ازدواج کنند.
***
در اوت 2014، داعش به منطقه سینجار عراق حمله کرده و هزاران زن و دختر را کشت و به اسارت برد که بعدها به‌عنوان برده جنسی برای مبارزینش استفاده کرد. صدها زنی که توانستند از چنگ شکنجه‌گران خود فرار کنند، باردار شدند. کودکان تروریست‌های داعش امروزه در عراق، سوریه، در آلمان و احتمالا در ترکیه، لبنان و دیگر کشورهایی که پناه‌جویان آن‌ها را امن دانسته‌اند، یافت می‌شوند. تعداد آن‌ها به‌نظر می‌رسد صدها نفر باشد. تنها در منطقه کردستان عراق، دکتر‌ها تعداد کودکان را بین 40 تا 100 نفر تخمین می‌زنند که نسبت به تعداد زنانی که در منطقه ربوده شده‌اند، این رقم به‌نظر پایین است.
استفاده از تجاوز به‌عنوان سلاح جنگی به اندازه ایده جنگ قدیمی است. داعش زنان ایزدی ربوده شده را مجبور به استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری می‌کند تا بتواند آنان را بدون مشکلات بارداری مبادله کند.‌(آن‌ها گاهی پنج، شش و یا هفت بار به افراد مختلف فروخته می‌شوند)
حدود 3 هزار زن موفق به فرار از مناطق تحت کنترل داعش شده‌اند. سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند 3500 زن ایزدی هنوز در اسارت داعش هستند.
دهوک یک شهر با نیم میلیون جمعیت در ۷۵ کیلومتری موصل در منطقه کردستان عراق، اولین مقصد بازماندگان داعش است. این شهر با دهکده‌های چادری محصور شده و جایی است که زنان باردار می‌آیند و کودکان خود را سقط می‌کنند. هم‌چنین کودکان باقی‌مانده برای فرزندخواندگی به این‌جا منتقل می‌شوند.
دکتر نزار اسمت تائب، مدیر بخش سلامت در دهوک است که کلینیکی برای زنان بازمانده نیز دارد. دیگری محمد حسن، قاضی دادگاه شهری است که به فرزندخواندگی یتیم‌های منطقه رسیدگی می‌کند. حسن به خانواده‌های کرد کمک می‌کند تا این کودکان را به فرزندخواندگی قبول کنند.
تائب می‌گوید: ما کاری را که از دست‌مان بیاید انجام می‌دهیم؛ اما شوک زده‌ایم. او مردی آرام با موی نمکی و فلفلی است که به‌نظر می‌رسد صبری بی‌پایان دارد. او با سه فیزیوتراپ زن و یک دکتر زنان کار می‌کند. قبل از رفتن ما، یک زن به آن‌جا آمد که می‌خواست خود را بکشد.
از 700 زنی که سال قبل برای کمک آمدند، 5 درصد در زمان اسارت باردار شده بودند. یعنی 35 زن. بارداری کم به دلیل استفاده از راه‌های جلوگیری از بارداری است. او می‌گوید، تمام زنانی که باردار شده‌اند مجوز سقط جنین امن دارند. او با تیم خود در دادگاه خواستار حق سقط جنین زن تجاوز شده در دومین ماه بارداری بود؛ اما ما هنوز راه‌حلی نداریم.
قبل از حمله به منطقه سنجار، مفتی‌های وابسته به گروه تروریستی داعش بیانه‌ای صادر کردند که در آن تجاوز و قتل ایزدیان حلال دانستند و گفتند به‌خاطر این‌که مردم ایزدی مسلمان نیستند، زنان آن‌ها غنیمت نیروهای تروریستی هستند. در نتیجه روز قیامت باید در برابر خدا پاسخ‌گو باشیم، آن‌ها کافر هستند و قتل و تجاوز به آن‌ها و اسیر کردن زنان آن‌ها حلال است. جالب این است مفتی‌های طرفدار داعش برای ارائه کردن سند، در اول بیانیه‌ای سوره توبه قرآن را نوشته بودند. فَإِذَا انسَلَخَ الْأَشْهُرُ الْحُرُمُ فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدتُّمُوهُمْ وَخُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُوا لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ فَإِن تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ فَخَلُّوا سَبِيلَهُمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ.
افراد داعش بر مبنای این فتوا، تعداد زیادی از مردان ایزدی را به قتل رساندند و زنان آن‌ها را به اسارت گرفتند تا بعد آن‌ها را تقسیم‌بندی کنند و بفروشند. برحسب قانون غنیمت‌های جنگی که برای آن‌ها صادر شده بود پنج زن ایزدی را برای مقامات و سران خود ارسال کردند و بقیه را در مقابل پول میان هم‌دیگر فروختند.
زمانی که نیروهای داعش به استان «نینوی» در شمال عراق حمله‌ور شد، بدترین بلای خود را بر سر شهر سنجار در 120 کیلومتری غرب شهر «موصل» نازل کرد.
در ادامه این حمله و با وارد شدن گروه تروریستی داعش به شهر سنجار، آنان بسیاری از مسیحیان و ایزدیان کرد ساکن این شهر را به قتل رساندند و باعث آوراگی و فرار ده‌ها هزار نفر شدند.
طی این حملات و تجاوز، حدود سه هزار زن ایزدی ربوده شدند و بعد از گذشت چند ‌سال از این فاجعه، فقط تعدادی کمی از زنان ایزدی توانستند از دست این گروه تروریستی رهایی یابند. بسیاری از آن‌ها نیز در دام این افراد این گروه، گرفتار شدند. زنان ایزدی را به‌عنوان برده و غنایم جنگی، به مناطق تحت تصرف خود ارسال می‌کردند.
از همان نخستین روزهای تصرف بخش‌هایی از عراق و سوریه توسط گروه تروریستی «داعش»، اخبار مختلفی درباره جنایات فجیع تروریست‌های این گروه در مناطق تحت کنترل، از جمله تجاوز به زنان و دختران روایت شده است. تروریست‌های عضو داعش، این جنایت خود را با اتکا به آیات قرآن و رویه‌های دینی و علمکرد محمد پیامبر مسلمانان مرتکب شده‌اند. جنایاتی که در طول تاریخ همه گروه‌ها و حکومت‌های مذهبی علیه بشریت، به‌ویژه زنان مرتکب شده‌اند.

پنج‌شنبه شانزدهم اسفند 1397 - هفتم مارس 2019