در عرض کم تر از دو ماه اوضاع ایران دگرگون و حکومت اسلامی رسواتر شد! - بهرام رحمانی


bahram.rehmani@gmail.com

اعتراض‌ ها به افزایش سه برابری قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸، تبدیل به یکی از شدیدترین بحران ‌های بزرگ سال ‌های اخیر حکومت ایران شد. این اعتراض ها در روز ٢٤ آبان و در پی افزایش قیمت و سهمیه بندی ناگهانی بنزین شروع شد.
دامنه اعتراض ‌ها به سرعت گسترش یافت و براساس گزارش ‌هایی که رسانه های مختلف داخلی و بین المللی منتشر کردند، در همان ساعات اول، معترضین با سرکوب شدید نیروهای حکومتی مواجه شدند.
خامنه ای رهبر و روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، معترضین را «اشرار» و «عوامل خارجی» نامیدند و سرکوب شدید معترضین را صادر کردند. حکومت اسلامی برای اولین بار غیر از نیروهای نظامی و انتظامی، نیروی ضدشورش، سپاه، بسیج، لباص شخصی ها و نیروهای اطلاعاتی، ارتش را هم با تانک و هلیکوپتر به مردم معترض حمله کردند و مسقیما با گلوله های جنگی، حتی کاتیوشا به معترضین شلیک کردند. اکثر قرباینان با اصابت گلول به سر و سینه جان باختند.
حکومت اسلامی ایران، آمار جان باختگان، زخمیان و دستگیرشدگان را هنوز هم اعلام نکرده است. اما خبرگزاری رویترز روز ٢٣ دسامبر ٢٠١٩، در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع دولتی حکومت اسلامی ایران، شمار جان باختگان این اعتراضات را ١٥٠٠ نفر اعلام کرد. این خبرگزاری، هم چنین از دستور خامنه ای رهبر حکومت اسلامی ایران، برای پایان دادن به اعتراض‌ ها «به هر شکل ممکن» خبر داد.
حکومت اسلامی ایران، دو روز پس از شروع حوادث، اینترنت را تقریبا به طور کامل در کشور قطع کرد.حکومت ایران تلاش های فروان کرد تا از کشته شدن فرمانده سپاه قدس به ویژه از روش برانگیختن احساسات ملی‌ - مذهبی، مردم نهایت استفاده را ببرد؛ در عین حال سرپوشی هر چند موقتی بر کشتار آبان ماه و فلاکت اقتصادی ‌اش بگذارد، منتقدان را به حاشیه براند و دهان‌ شان را ببندد اما در این راه هیچ موفقیتی به دست نیاورد.
در داخل ایران، نارضایتی مردم به‌ ویژه از وضعیت سیاسی، ‌اقتصادی، بی‌ کاری و فساد سیستماتیک دولتی است. حکومت بر این تصور بود که با مرگ قاسم سلیمانی ورق را به نفع خود برگرداند. در این راستا، جنازه سلیمانی را در شهرها و استان های مختلف کشور برگرداندند و سرانجام در کرمان محل زادگاهش، او را به خاک سپردند. در خاکسپاری او به دلیل فروریختن داربست ها ٥٦ تن کشته شدند و حدود ٣٠٠ نفر نیز زخمی گردیدند. در این نمایش جنازه گردانی از خامنه تا روحانی و مقامات سیاسی و نظامی، فریاد «انتقام گیری» از آمریکا سر داده بودند.
قاسم سلیمانی برای حکومت اسلامی، تنها یک فرمانده نظامی نبود، او نماد به اصطلاح «محور مقاومت» بود که پایه‌ های حکومت اسلامی بر آن بنا شده است. قاسم سلیمانی بازوی سپاه در خارج از مرزهای ایران به حساب می ‌آمد از این ‌رو کشته شدن او توسط پهباد آمریکایی، ضربه بزرگی به پروژه بسط و گسترش نفوذ حکومت اسلامی در منطقه به حساب می‌ آید. به علاوه قاسم سلیمانی، نماینده خامنه ای در رابطه با دولت های منطقه بود.
با مرگ قاسم سلیمانی و همراهانش، مردم عراق نیمه شب برای شادی و شادمانی به خیابان ها آمدند. مردمی که بیش از ۱۶ سال از جنایت های قاسم سلیمانی و سپاه قدس به تنگ آمده و محور اصلی تظاهرات شان خلع ید از حکومت اسلامی ایران در عراق، به خصوص قاسم سلیمانی است.
مردم سوریه به شادمانی پرداختند و در حلب و ادلب شیرینی پخش کردند.
مردم ایران در داخل و خارج کشور به خصوص بعد از جان باختن بیش از ۱۵۰۰ تن از جوانان و دستگیری های گسترده به دست پاسداران، با تمام وجود از مجازات این جنایت کار، خوشحال هستند.
قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران و ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی به همراه هشت تن دیگر، بامداد جمعه ٣ ژانویه ٢٠٢٠ در حمله پهباد آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با انتشار اطلاعیه ای ضمن تایید خبر کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در یک حمله هوایی در بغداد پایتخت عراق اعلام کرد که دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بوده است.
پیش تر حمله نیروهای تحت امر حکومت اسلامی، حشد‌الشعبی به سفارت آمریکا و پیش از آن حملات موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در کرکوک که موجب کشته شدن یکی از پیمان کاران آمریکایی شد، برای رییس جمهور آمریکا، همان اعلام شروع جنگ از جانب ایران بود.
آیت ‌الله خامنه ‌ای سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.
رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در واکنش به ترور قاسم سلیمانی در عراق گفت: مطمئن باشند که پاسخ سختی را دریافت خواهند کرد.
کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: ‍‍»از ساعاتی دیگر جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی برای بررسی اقدام جنایتکارانه حمله به خودرو سردار سلیمانی در بغداد که منجر به کشته شدن وی شد برگزار می شود.»
جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی ایران برای اولین بار با حضور آیت الله خامنه ‌ای رهبری این کشور در حال برگزاری است
آیت الله خامنه ‌ای در پی ترور قاسم سلیمانی برای اولین بار در جلسه اضطرای شورای امنیت ملی این کشور که در پی ترور قاسم سلیمانی تشکیل شده، شرکت کرده است.
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به کشته شدن سلیمانی، گفت: «آمریکا خط قرمز را رد کرد و ملت ایران در زمان مقتضی، به طور قاطعانه و در آینده نزدیک پاسخ آن را می ‌دهد.»

دو روز پس از حمله پهپادهای آمریکایی به خودروی حامل قاسم سلیمانی، کشته شدن و ٩ تن از همراهانش، تنش ‌ها بین تهران و واشنگتن به اوج خود رسید. دونالد ترامپ بار دیگر در سه توییت درباره ایران اظهار کرد و نوشت: «اگر ایران به ما حمله کنند ما حمله متقابل می ‌کنیم. اگر دوباره حمله کنند که من اکیدا توصیه می‌ کنم نکنند، ما شدیدتر از همیشه به آن ها حمله خواهیم کرد.»ترامپ، یادآوری کرد که آمریکا به تازگی دو تریلیون دلار در تجهیزات نظامی سرمایه ‌گذاری کرده است.

در چنین روندی، سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی از حمله تلافی ‌جویانه خود به دو پایگاه‌عراقی که مقر نیروهای نظامی آمریکایی هستند، خبر داد.
سپاه در اطلاعیه ‌ای اعلام کرد که «رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفقیت آمیز به نام شهید سلیمانی با شلیک ده‌ ها فروند موشک زمین به زمین پایگاه عین الاسد را درهم کوبیدند.»
در پی انتشار این خبر، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه ادعا کرد که در این حمله موشکی «دست ‌کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.»
اسماعیل کوثری، جانشین قرارگاه ثارالله سپاه، نیز به خبرگزاری مهر گفته که حمله موشکی امروز سپاه «اقدام اولیه» بوده است.او تاکید کرد که «آمریکا باید منطقه را خالی کند.»
پایگاه هوایی عین‌الاسد بزرگ ترین پایگاه نیروهای نظامی ایالات متحده در عراق محسوب می ‌شود. این پایگاه در استان انبار، غرب عراق قرار دارد. دومین پایگاهی که هدف قرار گرفت در نزدیکی فرودگاه شهر اربیل کردستان عراق است.
وزارت دفاع آمریکا تایید کرده است که بیش از دوازده موشک به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق و یک پایگاه دیگر در اربیل شلیک شده است.
فرماندهی مرکزی آمریکا پنج شنبه ۲۶ دی ماه اعلام کرد، به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در عراق، ۱۱ سرباز آمریکایی به دلایلی جون سردرد، تحت مداوا قرار گرفتند. این در حالی است که آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که در این حمله کسی کشته یا مجروح نشده است.
ساعاتی پس از موشک پراکنی سپاه، یک فروند بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ ماه - ۸ ژانویه ۲۰۲۰، اندکی پس از برخاستن از فرودگاه خمینی تهران نزدیک شهرک پرند سقوط کرد. زمان دقیق متلاشی شدن این هواپیما، ساعت شش و بیست دقیقه بامداد و حدود ۶ دقیقه پس از ترک فرودگاه به مقصد کی ‌یف اعلام شد. متاسفانه همه ۱۷۶ سرنشیین این هواپیما جان خود را از دست دادند. ساعاتی بعد مقا‌م‌ های حکومت اسلامی ایران، علت سقوط هواپیمای اوکراینی را «نقص فنی» اعلام کردند. اما با گذشت چند ساعت تردیدها درباره علت سقوط هواپیما آغاز شد. دو روز بعد از فاجعه ابتدا رسانه ‌ها و سپس مقام‌ های آمریکا و کانادا اعلام کردند که اطلاعاتی در دست دارند که نشان می ‌دهند هواپیمای مسافری با شلیک موشک پدافند هوایی ایران ساقط شده است. ویدیوهایی نیز منتشر شد که نشان می دهند این هواپیما با اصابت موشک سقوط کرده است.
اما مقام‌ های حکومت اسلامی ایران، هم چنان بر ادعای خود اصرار ‌کردند که علت سقوط هواپیما نقص فنی است. اما فشار رسانه ها و دولت های اوکراین و کانادا، منجر به آن شد که مقا‌م ‌های ایران صبج روز شنبه ۲۱ دی - ۱۱ ژانویه، اعتراف کنند که پدافند هوایی سپاه پاسداران هواپیمای مسافری را ساقط کرده است.
با گذشت سه روز از سانحه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، حسن روحانی رییس جمهور شنبه ۲۱ دی ‌ماه با انتشار بیانیه ‌ای «خطای انسانی» و «شلیک پدافند سپاه» را دلیل سقوط هواپیما اعلام کرد.
رسانه های حکومتی نوشتند که خامنه ای و روحانی از سقوط هواپیمایی اوکراینی بی خبر بودند. در حالی که آن شب همه آن ها و نیروهای نظامی شان در حال آماده باش بودند. چرا که احتمال می دادند با وجود این که قبلا دولت عراق را از موشک پراکنی خود مطلع کرده بودند آمریکا عکس العملل نشان خواهد داد.
یک روز پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران، بار دیگر اعتراض ها آغاز شد. معترضین شعارهای تازه‌ ای سر دادند که به طور عمده علیه حکومت کلیت حکومت اسلامی، آیت ‌الله علی خامنه ‌ای و سپاه پاسداران بود.
در اعتراض ‌های اخیر، شعارها علیه سپاه پاسداران در این تجمعات گسترده‌ تر و متنوع ‌تر شده است. «بسیجی بی‌غیرت، عامل فقر ملت»، «سپاه جنایت می ‌کند، رهبر حمایت می ‌کند»، «سپاه بی ‌کفایت، عامل قتل ملت»، «حکومت سپاهی، نمی ‌خوایم، نمی ‌خوایم» و ...،
در مشهد معترضان شعار دادند: «حکومت سپاهی، داعش ما شمایی»، «توپ، تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» و «نخبه‌ هامون را کشتند، به جاش آخوند گذاشتند.»
مقایسه حکومت اسلامی با داعش در حالی صورت گرفت که حکومت اسلامی خود را نابود کننده داعش و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، را «قهرمان» مبارزه با داعش معرفی کرده بود.
شعار «سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله» هم از شعارهایی بود که در روزهای اخیر شنیده شد. سر دادن چنین شعارهایی چند روز پس از کشته‌شدن سلیمانی و تشییع جنازه پرجمعیتی که برگزار شد، با خشم رسانه ‌های حکومت مواجه شد.
شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه ‌ای»، «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما»، «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» که به وجه مشترک اغلب اعتراض‌ ها در ایران تبدیل شد.
معترضان در معالی ‌آباد شیراز شعار «این ماه ماه آخره، سیدعلی وقت رفتنه.» را را سر دادند.
شعار «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم» در اعتراض ‌های آبان ۹۸ هم به کرات شنیده می‌ شد. در این میان شعار تازه «۱۵۰۰ نفر، کشته آبان ماست» که اشاره به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در اعتراض ‌های آبان داشت نیز بین دو این رویداد پیوند برقرار گرفته بود.
علاوه بر این، شعار «به من نگو فتنه‌ گر،‌فتنه تویی ستم گر» نیز یکی از مشهورترین ‌واژه‌ های آیت ‌الله خامنه ‌ای را هدف قرار گرفته است.
برخی معترضان هم جمله مشهور «غلط کردید اشتباه کردید» که آیت‌ الله خامنه‌ ای به دولت آمریکا درباره حمله به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۶۷ گفته بود را این بار خطاب به رهبر حکومت اسلامی گفتند.
در ادامه اعتراض ها شعار نیز رادیکال تر و انقلابی تر شد.
نه رفراندوم نه اصلاح / اعتصاب انقلاب؛ اصلاحات رفراندم / رمز فریب مردم؛ چه دی باشه چه آبان/ پیام یکی ست انقلاب؛ دی و آبان، کل سال / پیکار کفِ خیابان؛ از اهواز تا تهران / سرکوب زحمت کشان؛ آخوند سرمایه‌دار / پول ما رو پس بیار؛ خامنه ‌ای-روحانی / عوامل ویرانی؛ نه شاه می‌ خوایم نه پاسدار / مرگ بر این دو کفتار؛ مردم چرا نشستید / منجی، خودِ تو هستی؛ نه جنگ و نه استبداد / مرگ بر این دو بیداد؛ مرگ بر؛ ستم گر / چه شاه باشه چه رهبر؛ نان، کار، آزادی / شادی، رفاه، آبادی؛ سقف و کتاب و گندم / قدرت به دست مردم؛ از آمریکا تا ایران / مرگ بر این جانیان؛ از ایران تا بغداد / فقر ستم استبداد؛ از بغداد تا تهران/شعار ما انقلاب؛ دانشجو کارگر علیه ستمگر
بلوچستان تو آبه /رژیم دست به چماقه و...
هم زمان در تعدادی از دیگر شهرهای ایران از جمله مشهد، اهواز، اصفهان، تبریز، گرگان، سنندج، کرمانشاه، شیراز، قزوین، سمنان، دامغان، یزد، شاهرود، آمل و بابل هم تجمع ‌های اعتراضی برگزار شد.
فیلم‌ هایی نیز از شلیک گاز اشک ‌آور به سوی معترضان در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز منتشر شده است. هم چنین فیلم‌هایی درباره مجروح شدن یکی از معترضان در تهران منتشر شده است. در این فیلم‌ها یک فرد لباس شخصی با تفنگ مشخص است و در توضیح آن گفته شده که این فرد به پای یک زن شلیک کرده است.

خامنه ای در نماز جمعه ٢٧ دی - ١٧ ژانویه ٢٠٢٠، درباره شهروندان معترض هم صحبت‌ هایی داشت؛ معترضان به سرنگونی هواپیما را فریب‌ خوردگان رسانه ‌های فارسی‌ زبان خارج از کشور نامید. او گفت «مردم ایران» کسانی ‌اند که در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی شرکت می ‌کنند؛ نه معترضان به سقوط هواپیما.
خامنه‌ ای در آبان ماه که اعتراضات جریان داشت، معترضان را «اشرار و اغتشاشگر» خوانده بود.
خامنه ‌ای در خطبه اول، به تعریف و تمجدید از سپاه قدس پرداخت و آن را «رزمندگان بدون مرز» نامید. بعد گفت کسانی که عکس قاسم سلیمانی را پاره کردند، مردم ایران نبودند. و سرانجام واقعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری و کشتن ۱۷۶ نفر جای کم رنگی در خطبه‌ های او داشت خامنه ای،خانواده قربانیان سقوط هواپیما را دسته‌ بندی کرد و از خانواده‌ هایی تشکر کرد که، به گفته او، تسلیم وسوسه دشمن نشدند. او در عین حال به عنوان فرمانده کل قوا، نه تنها معذرت خو اهی نکرد، بلکه به نوعی از نظامیانی که هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند نیز تشکر کرد. خامنه ای خطاب به مردم گفت همین است که هست، صبور و شکرگزار باشید. او در سخنان خود، هیچ اشاره به سیل سیستان و بلوچستان نکرد.
مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان، گفته است: در مجموع سه هزار و ۲۴۲ واحد مسکونی در ۱۰ شهرستان استان کرمان دچار خسارت شده‌اند و نیاز به بازسازی دارند. هم زمان با بروز سیلاب در سیستان و بلوچستان محروم ‌ترین مناطق جنوب کرمان نیز تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت و ۳۲۴۲ خانوار در استان از این سیلاب خسارت دیدند. جنوب استان کرمان به خصوص شهرستان قلعه گنج به شدت از سیلاب متاثر و هزاران خانه دچار آب گرفتگی شدند هم چنین مزارع باغ‌ ها و تاسیسات کشاورزی نیز آسیب جدی دیده است.
رودخانه «راپچ» بخش «زرآباد» شهرستان کنارک واقع در جنوبی ترین نقطه سیستان و بلوچستان پس از بارندگی ‌های روز گذشته دوباره طغیان کرد.
علی لاریجانی، رییس مجلس می ‌گوید که دولت برای اختصاص ۲۰۰ میلیون یورو برای کمک به فعالیت‌ های نیروی قدس سپاه پاسداران در دو ماه باقی مانده سال جاری موافقت کرده است، و او خود «اذن» آن را گرفته است. اشاره رییس مجلس جمهوری اسلامی ایران، به برداشت از صندوق توسعه ملی است که با اجازه رهبر جمهوری اسلامی ایران ممکن خواهد بود.
این اولین باری نیست که رهبر حکومت اسلامی ایران برای تقویت سپاه پاسداران و نیروی قدس که شاخه برون مرزی آن است، دست به صندوقی می ‌برد که فلسفه تاسیس آن، توسعه زیرساخت‌ های داخل ایران است. البته استفاده از این صندوق برای آن چه در حکومت اسلامی ایران «تقویت بنیه دفاعی» نامیده می‌ شود، بی ‌سابقه نیست، اما ابتدا، نگاهی بیندازیم به این که این صندوق به دنبال چه بوده است و چه باید باشد.
بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و در راستای شکست «حساب ذخیره ارزی» که در نظر داشت فشارهای ناشی از نوسان قیمت نفت بر اقتصاد ایران را کنترل کند و به نوعی حساب پس ‌اندازی برای نسل ‌های آینده باشد، این صندوق آغاز به کار کرد. آن حساب که در سال ۱۳۷۹ و در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی شکل گرفت، در سال ۱۳۸۹ به «صندوق ذخیره ارزی» تغییر نام یافت، و بعدها به «صندوق توسعه ملی» تبدیل شد.
به گفته محمد حسینی، عضو ناظر مجلس در صندوق توسعه ملی، دولت در سه سال گذشته، به طور متوسط بیش از ۲ میلیارد دلار بر اساس مجوزهای رهبر حکومت اسلامی ایران، برای تعدیل بودجه از صندوق برداشت کرده است؛ که بیش تر هزینه امور نظامی شده است. برخی از گزارش‌ ها، موجودی صندوق را در حال حاضر نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار تخمین زده ‌اند؛ رقمی که در اندازه اقتصاد ایران بسیار ناچیز خواهد بود. چنان که شیخ حسن روحانی چندی پیش گفت، در صورت ادامه برجام و نبود تحریم‌ ها، ایران در دو سال گذشته می‌ توانست ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد. اما چنین صندوقی در کشورهای دیگر هم چون نروژ، این روزها نزدیک به ۱۰ برابر ایران است و آن ها برای آینده خود، نزدیک به ۹۹۰ میلیارد دلار حاصل از فروش نفت را ذخیره کرده‌ اند.

مجموعه حوادثی که در ماه ها و هفته‌ ها و روزهای گذشته- از خیزش مردمی آبان ماه تا کشته شدن قاسم سلیمانی، جان باختن شماری از مردم کرمان در جریان تشییع جنازه او، موشک پرتاکنی به پایگاه های آمریکایی در عراق و سرانجام سقوط هواپیمای مسافری اوکراین با آتش پدافند سپاه و اعتراض دانشجویان و به خیابان آمدن دوباره مردم و...- روی داد، همگی نشان می دهد که جامعه ایران، وارد مرحله نوینی شده است.
شعارهایی که این بار به مراتب بیش تر از گذشته علیه شخص خامنه ای، قاسم سلیمانی، سپاه و مهم تر از همه «جمهوری اسلامی نابود باید گردد» داده شد حاکی از وضعیتی تازه است. وضعیتی که رنگ و بوی انقلابی دارد.اکنون این فضا همه قشرهای جامعه را فرا گرفته است. حاکمیت هم به نوبه خود در حال از دست دادن ظرفیت ‌های مقابله با مردماست. حکومت همه ظرفیت های سانسور و سرکوب، کشتار و زندان را به کار گرفته است. آن چه در حال روی دادن است آن است که دیگر مردم مرعوب سرکوب و کشتار نیستند و شعار و مطالبات خود را با صدای بلند فریاد می زنند.
اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸، نقطه عطفی در تحولات سیاسی جامعه ما است. اگرچه این حرکت در امتداد اعتراضات دی ماه ۹۶ بود که جهت کنش ‌های سیاسی تغییرخواهانه در ایران را با شیب زیادی دگرگون ساخت، اما در عین حال حاوی ویژگی‌ های متمایزی بود که باید مورد توجه قرار بگیرد.
اعتراضات ۹۸ نشان داد اعتراضات دیگر در حوزه اقتصاد سیاسی نمی گنجند، بلکه کاملا سیاسی شده‌ اند. سیاسی شدن آن ها به منزله تعقیب خواست تغییرات گسترده سیاسی است که نه تنها بر مطالبات اقتصادی، بلکه بر خواست تغییر حاکمیت و برقراری یک جامعه نوین مبتنی است. اکنون گذار انقلابی و حرکت به سمت تغییر کلیت ساختار قدرت حکومت اسلامی چه بسا دیگر برگشت ‌ناپذیر شده باشد.
حکومت اسلامی، میلیون ها دلار صرف نمایش جنازه قاسم سلیمانی کرد و ٣٠ میلیون دلار موشک به بیابان ‌های عراق؛ ۲۰۰ میلیون یورو به سپاه قدس. صدها میلیارد تومان هزینه مراسم تشییع جنازه و خسارت تعطیل کردن کشور. ۴۶ روستای کرمان در محاصر سیلاب و برف و هم چنین در سیستان و بلوچستان؛ یک میلیارد دلار خسارت به هواپیمایی اوکراین بابت خسارت های جانی و مالی که باید به زودی با محکومیت ایران باید پرداخت شود.
احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد در پی سرریز شدن دو سد بزرگ «پیشین» و «زیردان» در منطقه دشتیاری و باهوکلات، در مجموع حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ روستای در محاصره سیل هستند. موهبتی افزود: «در منطقه کنارک و زرآباد خسارت‌ های زیادی وارد شده و ارتباط زمینی قطع است و در برخی قسمت ‌ها پل‌ها خراب و ارتباطات جاده‌ ای نیز قطع شده و تاکنون کمک رسانی با قایق‌انجام می ‌شده است.»
خبرگزاری ایرنا به نقل از موهبتی نوشت در پی بارش باران و جاری شدن سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان تنها از دو سد نام برده حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب در ثانیه سرریز کرده است. استاندار سیستان و بلوچستان میزان تلفات جانی را به یک نفر محدود دانست
در حالی که بحران اقتصادی حکومت اسلامی، همواره در حال عمیق تر شدن است. برای مثال لحاظ فروش روزانه ٨٧٠ هزار بشکه نفت در سال آینده از نظر متخصصان امر غیرممکن پیش ‌بینی شده است. بر اساس گزارش صندوق بین ‌المللی پول متوسط فروش نفت ایران در سال جاری میلادی روزانه ٦٠٠ هزار بشکه بوده است و برای سال آینده کم تر از ٥٠٠ هزار بشکه پیش ‌بینی شده است.
صادرات نفت ایران در سایه تحریم‌ ها به‌شدت کاهش یافته است. بر اساس آماری که این روزنامه ارائه کرده است مجموع درآمدهای ارزی ایران در سال گذشته میلادی بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار بوده و به این ترتیب درآمدهای ارزی ایران حدود یک سوم کاهش نشان می ‌دهد.
اوضاع در سال جاری حتی وخیم ‌تر ارزیابی می‌شود. حداکثر درآمد ارزی پیش بینی شده از صادرات ایران در سال ۲۰۲۰ بر اساس ارزیابی این تحلیلگر حدود ۵۵ میلیارد دلار خواهد بود.
تشدید تحریم ‌ها و احتمال گسترش تحریم‌ های ایران از سوی کشورهای اروپایی و یا تجدید تحریم‌های پیش بینی شده از سوی سازمان ملل متحد نیز می‌ تواند وخامت بیش تر اوضاع ایران را در پی داشته باشد.

در تازه ‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین ‌الملل در مورد شاخص فساد اداری و اقتصادی در سال ۲۰۱۹ که روز پنج شنبه ۲۳ ژانویه - ۳ بهمن منتشر شد، ایران از لحاظ فساد مالی و گسترش آن در میان ۱۸۰ کشور جهان رتبه ۱۴۶ را کسب کرده است.
سازمان شفافیت بین ‌الملل، همه ساله در جدول ارزشیابی خود، برای شدت و ضعف فساد در کشورها، از صفر تا ۱۰۰ نمره می ‌دهد. نکته برجسته در ارزیابی سال ۲۰۱۹ این سازمان آن است که نصف بیش تر کشورها کم تر از ۵۰ امتیاز گرفته ‌اند.
بهترین رتبه به دانمارک و نیوزیلند تعلق گرفته که ۸۷ امتیاز گرفته‌ اند. فنلاند با ۸۶ امتیاز و سنگاپور و سوئد و سوییس با ۸۵ امتیاز در رده‌های بعدی هستند. ایالات متحده آمریکا نیز با ۶۹ امتیاز در رده ۲۳جای گرفته است. سوریه با ۱۳ امتیاز و کشورهای سودان جنوبی ۱۲ و سومالی ۹ نیز در پایین ‌ترین رده ‌های این جدول قرار گرفته ‌اند.
ایران در این بررسی در رده ۱۴۶ قرار گرفته و از ۱۰۰ امتیاز ۲۶ نمره گرفته که بدترین رتبه این کشور در چند سال گذشته است. در سال ۲۰۱۸، ایران با ۲۸ امتیاز در رده ۱۳۸ این جدول قرار داشت و در سال ۲۰۱۷ در جایگاه ۱۳۰.
آنگولا، بنگلادش و موزامبیک در رده‌ بندی سال ۲۰۱۹ شفافیت بین‌ الملل در کنار ایران قرار گرفته ‌اند.
سازمان شفافیت بین ‌الملل یادآور می‌ شود که فساد در محیطی رشد می‌ کند که ساختارهای قانونی و دمکراتیک رو به زوال رفته باشند؛ جایی که نهادهای دمکراتیک تضعیف شده‌و عرصه برای جامعه مدنی و رسانه ‌های مستقل تنگ شده باشد.

جمع بندی کنم. همه وقایع نشان می دهد که نه حکومت هم چون گذشته توان حکومت کردن را دارد و نه مردماین حکومت می خواهند. از این رو، هیچ کس نمی تواند به طور قطع پیش بینی کند که این وضع آبستن چه شرایط و چه حوادثی خواهد شد، اما آن چه که مسلم است وضع کنونی دوام زیادی نخواهد یافت. آن چه قطعی است آن است که جامعه ما به سوی یک انفجار بزرگ اجتماعی در حرکت است. قیام و یا انقلابی که پیشقراولان و رهبران واقعی آن، جوانان بی شمار دختران و پسران آگاه و پرانرژی است که در مبارزه با حکومت اسلامی از هر نظر آبدیده شده اند. آن ها، جامعه ای می خواهند که به شکل شورایی و جمعی اداره کنند و به همین دلیل در اعتراض های اخیر خود، از جمله شعارهای جدیدید هم چون «سقف و کتاب و گندم / قدرت به دست مردم»؛ «مردم چرا نشستید / منجی، خودِ تو هستی»؛ سر داده بودند.
در اعتراضات آبان ۹۸، سه نماد حاکمیت یعنی نماد ایدئولوژیکی مذهبی، مراکز سرکوب و بانک ها به عنوان نمادهای حکومت سرمایه داری اسلامی، مورد هدف معترضین قرار گرفتند:
۱- مراکز مذهبی مثل دفاتر ائمه جمعه و حوزه‌ های علمیه که نمادهای حکومت مذهبی هستند.
۲- مراکز نظامی و شبه نظامی که هر روز به سرکوب جوانان و زنان اشتغال دارند.
۳- مراکز مالی که مردم عادی از آن ها بهره ‌ای ندارند و عمدتا با وام‌ های کم بهره، در خدمت سرمایه داران و حاکم است.
یک نمونه دیگر نشانه های ریزش در بدنه حکومت اسلامی است. امروز عدم حضور صدها هنرمند و کارگردان در جشنواره دهه فجر، خروج ورزشکاران دارای مدال های جهانی، استعفا از صدا و سیمای حکومت اسلامی و خروج خانواده های نزدیک به حاکمیت از ایران با سرمایه های خود به ویژه ترکیه، نشانه هایی از ریزش در حکومت اسلامی را نشان می دهند. قبلا نیز امام جمعه مشهد گفته بود بسیاری در بده بسیج مسئله دار شده اند.
شمار زیادی از هنرمندان در شبکه ‌های اجتماعی با پستی یک ‌خطی با این جمله ‌که «من به جشنواره فیلم نمی ‌روم» اعلام کرده‌ اند که در جشنواره‌ های فجر شرکت نمی‌‌ کنند؛ مسعود کیمیایی، رخشان بنی ‌اعتماد، فریدون شهبازیان، جعفر پناهی، تهمینه میلانی، محمد رسول ‌اف و حمید فرخ ‌نژاد از آن ‌جمله ‌اند.

امروز جنبش کارگری، جنبش زنان، جنبش دانشجویان و جوانان، جنبش محیط زیست، جنبش آزادی زبان های مادری، نهادهای مدنی و صنفی و سندیکایی و کارگری و نهادها و شوراهای بازنشستگان، کارمندان، معلمان و پرستاران، کودکان کار و خیابان، کانون نویسندگان و همه نیروهای آزادی خواه و برابری طلب، همگی درگیر مبارزه با حکومت اسلامی هستند. بی گمان این وضعیت، نهایتا به یک اعتصاب عمومی سراسری و همبسته منجر خواهد شد و آن موقع است که می توانیم به جرات بگوییم که فروپاشی حکومت اسلامی ایران آغاز شده است.
یک شنبه ششم بهمن ١٣٩٨ - بیست و ششم ژانویه ٢٠٢٠
ضمیمه:
شعارهای اعتراضات آبان ماه و دی ماه ١٣٩٨

با انقلاب آزادیم، با آزادی آبادیم
پیشاهنگ آزادی، زنان هر آبادی
زنان چه با درایت، می جنگن با ولایت
یه انقلاب روشن، آگاهی مرد و زن
با انقلاب آزادیم، با آزادی آبادیم
ادامه ی آبانیم، تا انقلاب می مانیم
خطبه ی عظمای پیر، شکنجه و حکم تیر
با کارناوال بهمن، مایوس نشو هموطن
آگاهی و شجاعت، مرگ بر این ولایت
کارگرای دل خون، امید ایران مون
این رژیمو کی ساخته؟ همون که تاجو باخته
اصلاحاتِ گندیده، دوباره دام چیده
رفراندوم یه دامه، خیانت به آبانه
اصلاح طلب جاعله، ماله کش و قاتله
رفراندوم یه فریبه، برای حفظ جیبه
با آگاهی، اعتصاب، میریم واسه انقلاب
رفراندوم و کودتا، توهین به آبان ما
کودتا و رفراندوم، بدبختی واسه مردم
سپاهی و بسیجی، قاتلن و دستمالچی
هرکی که با رهبره، مادونِ هرچی خره
رهبر تو کاخ نشسته، قلادشو نبسته
هرکی که با سپاهه، مزدور و گمراهه
این نمازه یا جنگه؟ حرفات یه مشت جفنگه
سیرک نماز عظما، فقط برای دزدا
دیکتاتوری تمومه، آبان به رنگ خونه
تو تقویم یه ملت، آخوندا یعنی ذلت
ساندیس خورا حقیرن، با فتوشاپ چه شیرن
اتحاد یه ملت، پایان هرچی ذلت
چهل ساله ویرونی، ایران شده زندونی
این رهبر دیوونه، تشنه قتل و خونه
رهبر رو پول نفته، کارگر فقیر و خسته
بدون هر آرایش، سقوط می خوایم نه سازش
آخوندای غارتگر، عامل فتنه و شر
اگه رژیم بمونه، مرگ ایرانمونه
کشتار و قتل آبان، سدعلی وقت پایان
ایرانی آگاهه، با اعتصاب همراهه
تا دیکتاتور رو کاره، آبان ادامه داره
دانشجوهای آگاه، کارگرای همراه
سنگر کف خیابون، برای فتح ایرون
از ایران تا بغداد - فقر - ستم - استبداد
از تهران تا بغداد شعار ما انقلاب
بلوچستان تو آبه - رژیم دستش چماقه
اصلاح طلب - اصول گرا - دیگه تمومه ماجرا
۱۵۰۰ نفر کشته آبان ماست
چه دی باشه چه آبان پیام یکی است انقلاب
چه دی باشه چه آبان پیکار کف خیابان
از اهواز تا تهران سرکوب زحمتکشان
برادر سیل زده - حمایتت می کنیم
به من نگو فتنه گر فتنه توی ستم گر
سپاه جنایت می کند رهبر حمایت می کند
این همه ظلم به ملت ننگ بر این ولایت
خامنه ای قاتله ولایتش باطله
سپاهی حیا کن مملکت رو رها کن
حکومت سپاهی نمی خوایم نمی خوایم.
بترسید بترسید ما همه با هم هستیم
مرگ براین حکومت آدم کش
فرمانده کل قوا استعفا استعفا
ما زن و مرد جنگیم بجنگ تا بجنگیم
کشته ندادیم که سازش کنیم رهبر قاتل رو ستایش کنیم.
مرگ بر دروغ گو
سپاه بی کفایت مایه ننگ ملت
جمهوری اسلامی نمی خوایم نمی خوایم
بسیجی بی غیرت عامل قتل ملت
از ایران تا بغداد - فقر - ستم - استبداد
از تهران تا بغداد شعار ما انقلاب
از اهواز تا تهران سرکوب زحمت کشان
با انقلاب آزادیم، با آزادی آبادیم
ادامه آبانیم، تا انقلاب می مانیم
خطبه عظمای پیر، شکنجه و حکم تیر
آگاهی و شجاعت، مرگ بر این ولایت
رفراندوم یه فریبه، برای حفظ جیبه
با آگاهی، اعتصاب، می ریم واسه انقلاب
رفراندوم و کودتا، توهین به آبان ما
کودتا و رفراندوم، بدبختی واسه مردم
هرکی که با رهبره، مادونِ هر چی خره
هرکی که با سپاهه، مزدوره و گمراهه
این نمازه یا جنگه؟ حرفات یه مشت جفنگه
سیرک نماز عظما، فقط برای دزدا
دیکتاتوری تمومه، آبان به رنگ خونه
چهل ساله ویرونی، ایران شده زندونی
بدون هر آرایش، سقوط می خوایم نه سازش
آخوندای غارتگر، عامل فتنه و شر
ایرانی آگاهه، با اعتصاب همراهه
تا دیکتاتور رو کاره، آبان ادامه داره
سنگر کف خیابون، برای فتح ایرون
پیشاهنگ آزادی، زنان هر آبادی
زنان چه با درایت، می جنگن با ولایت
یه انقلاب روشن، آگاهی مرد و زن
جمهوری اسلامی نابود باید گردد
جمهوری اسلامی، سرنگون سرنگون
حکومت آدمک کش سرنگون سرنگون
حکومت جنایت سرنگون سرنگون
حکومت ریاکار، دروغگو، جنایت، نمی خوایم نمی خوایم
حکومت سپاهی نمی خوایم نمی خوایم
حکومت سرکوبگر نمی خوایم نمی خوایم
دشمن ما همین جاست دروغ می گن آمریکاست
دیکتاتور سپاهی، داعش ما شماهی
مرگ بر ستم گر، چه شاه باشه، چه رهبر
این همه سال جنایت مرگ بر این حکومت
سلیمانی قاتله رهبرشم هم قاتله / خائنه / ظالمه / جاهله
دروغ گو حیا کن رسانه را رها کن
خامنه ای حیا کن مملکت رو رها کن
سپاهی حیا کن مملکت رو رها کن
بترسید، بلرزید، ما همه با هم هستیم
کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم
مرگ بر دیکتاتور
توپ، تانک، فشفشه آخوند باید گم بشه
نظام جنایت می کند، رهبر حمایت می کند
اين انتقام سختو از من و تو می گیرن
توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه
بترسید، بترسید ما همه با هم هستیم
خامنه ای قاتله حکومتش باطله
غلط کردی خطا کردی
امنیت، آزادی، حق مسلم ماست
امنیت، آزادی، برابری، حکومت انسانی
این همه ظلم به ملت ننگ بر این ولایت
مرگ بر دروغ گو
سپاه بی کفایت مایه ننگ ملت
جمهوری اسلامی نمیخوایم نمیخوایم
اصولگرا اصلاح طلب دیگه تمومه ماجرا
بسیجی بی غیرت عامل قتل ملت
چپاول گرونی، زمان سرنگونی
بلوچستان تو آبه / رژیم دست به چماقه
مرگ بر دیکتاتور
دیکتاتور حیا کن، مملکتو رها کن
بنزین گرون تر شده فقیر فقیرتر شده
حکومت دزدسالار، نمی خوایم نمی خوایم
حکومت فلاکت، نمی خوایم نمی خوایم
حکومت سرکوبگر، نمی خوایم نمی خوایم
معیشت منزلت، حق مسلم ماست
نان، کار، آزادی / شادی، رفاه، آبادی
از آمریکا تا ایران / مرگ بر این جانیان
از ایران تا بغداد / فقر ستم استبداد
دانشجو کارگر علیه ستم گر
سقف و کتاب و گندم / قدرت به دست مردم
مردم چرا نشستید / منجی، خودِ تو هستی
از بغداد تا تهران / شعار ما انقلاب