بازی جنایتکارانه با تهیه واکسَن کُرونا - مهدی سامعاگر تاریخ رژیم ولایت فقیه را تنها به ماه گذشته محدود کرده و در مورد مناسبات حاکمیت با مردم فقط به گفتار و رفتار کارگزاران نظام استناد کنیم، به طور منطقی نتیجه می گیریم که تعدادی باند تَبهکار سلامت و معیشت مردم و امنیت کشور را به بازی گرفته اند. رفتاری که دُزدان، جِنایتکاران و شَیادان حاکم بر سرزمین ما در ماه گذشته انجام داده اند نه بی نظیر که کم نظیر است. تصویر زنی که در میان سیل بی پناهی را در مقابل چشم همگان قرار می دهد، فریاد پدری که فرزندش با شلیک موشک سپاه منفور پاسداران جانباخته، ویران کردن خانه های مردم و سنگ مزار زنده یاد نوید افکاری، تداوم اعدامها و فشار بر زندانیان و رها کردن آنان در چنگال کُرونا، حَمله دَدمنشانه به کولبران، غارت مردم از طریق بورس، تعرض به سطح زندگی و معیشت مردم و به ویژه دزدی از سُفره لاغر شده کارگران و مزدبگیران، نپرداختن دستمزد کارگران رها کردن پرستاران در دام کرونا و همزمان صحبتهای مزورانه خامنه ای و دیگر کارگزاران رژیم در مورد این بخش از نیروهای کار، گسترش پروژه ضد مردمی هسته ای، دخالت تروریستی، آشوبگرانه و پُرهزینه در کشورهای دیگر، ادامه عملکردی که منجر به تحریمها شده و نپذیرفتن پروتکلهای FATF، گروگانگیری شهروندان دو تابعیتی به منظور باجگیری و ... نمایش مینیاتوری از ۴۲ سال حکومت دزدان، تبهکاران و شیادان در یک ماه است.

واکسَن کرونا
بگذارید از همه اینها بگذریم و فقط به پدیده مربوط به واکسن کُرونا بپردازیم. اما قبل از آن واکنش افشاگرانه همراه با طنزی تلخ از جانب پرستاران که آسیبهای بی نظیر متحمل شده اند را مرور کنیم.
به مناسبت روز پرستار جمهوری اسلامی که با روز جهانی پرستار متفاوت است، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت دستوری صادر کرد در روز شنبه ۲۹ آذر، «در اقدامی نمادین راس ساعت ۲۰، سوت قطارها و کشتیها و زنگ کارخانجات و صنایع به صدا» درآید. پرستاران در پاسخ به این خواست وقیحانه اعلام کردند: «شما کارانه ‌ها رو بدین، ما سوت بلبلی می‌ زنیم؛ شما همسان ‌سازی حقوق پرستاران شرکتی و دولتی رو انجام بدین، ما شبانه ‌روزی خودمون از خوشحالی سوت می‌زنیم.»
رفتار ضد بشری کارگزاران ولایت خامنه ای پیرامون واکسن کرونا، فقدان انسانیت و شرافت آنان را به نمایش گذاشته است. بهانه ابلهانه «تحریم» در مورد هزینه نکردن برای تهیه واکسَن در حالی تکرار می شود که نه فقط دولت آمریکا که حتی برخی از کارگزاران دست دوم رژیم و تعدادی از اقتصاددانان اعلام کرده اند که در این مورد هیچ تحریمی وجود ندارد.

مرور برخی از موضعگیریها
می دانیم که رژیم ایران برای دریافت واکسن در برنامه بین‌المللی به نام «کوواکس» که برای توزیع واکسن ویروس کرونا در کشورهای شرکت‌کننده در سراسر جهان طراحی شده، ثبت نام کرده است.
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس رژیم در رابطه با تامین واکسن کرونای خارجی گفت: «وزارت بهداشت از کوواکس ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا درخواست کرده است و براساس پیش پرداخت قرار بوده مبلغ ۵۲ میلیون دلار پرداخت کند که تاکنون یک دلار هم نتوانسته پرداخت کند.» (میزان، جمعه ۲۸ آذر)
پیش از این عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی گفته است که «به دلیل تحریم، نقل و انتقال مالی برای خرید واکسن با مشکل مواجه شده است.» (تلگرام اعتراض مدنی بازار، جمعه ۲۸ آذر)
توجه داشته باشیم که بودجه پیشنهادی برای تعدادی از نهادهای مذهبی که کارشان تبلیغ جهل و خرافات است، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان است. براساس قیمت دلار که در بودجه ذکر شده، این نهادهای ارتجاعی نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ خورشیدی دریافت خواهند کرد. هزینه تامین واکسن برای تمام مردم ایران که باید واکسینه شوند بسیار کمتر از این مقدار است. به بیان دیگر اگر بودجه یک سال این نهادهای ارتجاعی قطع شود، نه فقط برای همه مردم ایران واکسن تهیه می شود، بلکه تمام حقوق به حق پرستاران هم پرداخت خواهد شد و می توان دهها هزار پرستار جدید هم استخدام کرد.
در مورد صحبتهای همتی یکی از سخنگویان کوواکس در روز جمعه ۲۱ آذر به روزنامه واشنگتن پست گفت «وزارت خزانه‌داری آمریکا "مجوز لازم" برای پرداخت پیش ‌پرداخت خرید واکسن را صادر کرده و ایران مانع قانونی در این زمینه ندارد.» (همان جا)
در یک اظهار نظر دیگر، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: «چون ایران هواپیما و امکانات حمل و نقل لازم مرتبط با واکسن آمریکایی فایزر را ندارد، اعلام کرده است که این واکسن را نمی‌خواهد.» و همزمان رئیس سازمان هواپیمایی رژیم با رد این سخنان اعلام کرد که «دو شرکت هواپیمایی ایران ایر و ماهان آمادگی لازم را دارند.» (همان جا)
همچنین رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با رد مشکل نقل و انتقال پول برای واردات واکسن کرونا در شرایط تحریم‌ گفت: «در حال حاضر ۳۰ درصد از داروهایی که ماهانه وارد ایران می‌شود از کشور آمریکا است و باید در نظر داشته باشیم که تحریمها شامل واکسن نخواهد شد.» (ایلنا، سه شنبه ۱۱ آذر)
همزمان با بهانه تحریم شعبده بازی ساخت واکسَن ایرانی رونمایی شده است. اما سخنگوی سازمان نظام پزشکی ضمن آن که «شعار استقلال در ساخت واکسن» را شعار نادرستی خواند، گفت؛ ما عملا امکان تولید انبوه واکسن را به دلیل عدم دسترسی به تجهیزات نداریم، چرا که نزدیک به ۹۹ درصد امر تولید انبوه واکسن در صورت تولید نهایی به صورت روباتیک خواهد بود.» (ایران انترناسیونال، شنبه ۲۹ آذر)

واقعیت چیست؟
برای مردم ایران و همه کسانی که رویدادهای پیرامون همه گیری ویروس کُرونا را دنبال می کنند روشن است که رژیم از کرونا به مثابه یک فرصت برای جلوگیری از شورش، جنبش، خیزش و قیام استفاده می کند. برای همین از ابتدا به دروغ متوسل شد و حاضر نشد از داراییهای غارت شده کشور برای مردم هزینه کند. روحانی ادعا می کند که از ابتدا راهبرد مشخصی را دنبال کرده است. او می گوید: «استراتژی ما از اول مشخص بود، بعضی از کشورها دچار استراتژی سردرگمی شدند، اصلاً نمی ‌دانستند چه کار بکنند، چه اقدامی باید انجام بدهند اقدامات ما از اول کاملاً روشن بود یک آمادگی بسیار بزرگی در روزهای اولیه هم بهداشت درمان هم نیروهای مسلح همه به میدان آمدند و یک آمادگی عظیمی در کشور به ‌وجود آمد هم برای درمان بیمار و هم برای پروتکلهای بهداشتی.» (سایت روحانی، شنبه ۲۲ آذر)
از لافهای سخیفانه او در مورد سردرگمی کشورهای دیگر که بگذریم، در حرفهای او یک واقعیت وجود دارد. رژیم از ابتدا راهبرد مشخصی داشت، اما نه بر اساس منافع مردم و کشور، بلکه برای حفظ نظام. این راهبرد «ایمنی گله ای» است که در برخی از کشورهای دیگر هم در ابتدا اجرا و وقتی با بی آبرویی و شکست روبرو شد، از دستور خارج شد. اما حکام ایران که از ابتدا این سیاست را دنبال کرده اند، اکنون هم در اقدامی تبهکارانه برای تهیه واکسَن مفید کرونا دست به دست می کنند.
شعار مردم و فعالان اجتماعی و سیاسی چنین است: تهیه واکسَن کرونا، فوری و مجانی و برای همه مردم ایران!

منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۲، دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ ـ ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰