۱۵ مرداد روز همبستگی با کارگران مهاجرِ افغانستانی

ایلنا
۱۵ مرداد از سوی فعالان مدنی و اجتماعی روز همبستگی با مهاجران نامگذاری شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۱۵ مرداد روز همبستگی با مهاجران و کارگران مهاجر افغانستانی نامگذاری شده‌است.

فعالان مدنی و اجتماعی معتقدند در این روز می‌توان به مشکلات و مصائب کارگر مهاجر بودن توجه کرد و با آنها همدلی کرد. اشتغال برای یک مهاجر، دردسرهای بسیاری دارد اما یکی دیگر از مطالباتی که فعالان مطرح می‌کنند، حق تحصیل کودکان افغانستانی است که رهبر معظم انقلاب چندی پیش دستور دادند همه کودکان افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارد باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند.

مطابق با آخرین سرشماری (نفوس و مسکن ۱۳۹۵) از مجموع افراد ساکن در ایران در زمان سرشماری، یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۹۷۹ نفر با تابعیت افغانستان در ایران حضور دارند که یک میلیون و ۲۴۲ هزار نفر و ۳۳۲ نفر با تابعیت افغانستان در نقاط شهری و ۳۴۰ هزار و ۹۶۸ نفر نیز در نقاط روستایی زندگی می‌‏‌کنند.

بخشی از مهاجران افغانستان در ایران غیرقانونی هستند؛ یعنی بدون هیچ گونه مدارک رسمی در کشور حضور دارند. پس طبیعی است که آنان در این آمار جایی نداشته باشند و برای اشتغال و امرار معاش نیز با مشکلاتی مواجه باشند. پیش از این رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه کشورمان از حضور بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان در ایران خبر داده بود که تنها حدود یک میلیون نفر از آنها به صورت قانونی در کشور حضور دارند.