کارگران کارحانه "نوظهور" بازهم تجمع کردند

ایلنا
حدود ۱۶ نفر از کارگران رسمی کارخانه نوظهور صبح امروز (چهارشنبه/۲۲ شهریور) برای مدت یک ساعت در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند که در نهایت این اجتماع صنفی با وعده پرداخت شدن مطالبات از سوی کارفرما خاتمه یافت.

حدود ۱۶ نفر از کارگران رسمی کارخانه نوظهور صبح امروز (چهارشنبه/۲۲ شهریور) برای مدت یک ساعت در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند که در نهایت این اجتماع صنفی با وعده پرداخت شدن مطالبات از سوی کارفرما خاتمه یافت.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع صنفی گفت: از مجموع کارگران کارخانه نوظهور شمار افراد باقیمانده به زحمت ۲۰ نفر می‌شود و همه ما از ابتدای سال جاری تاکنون مطالباتی دریافت نکرده‌ایم.

کارخانه نوظهور که زمانی شمار کارگران شاغل در آن تا حدود چهارصد نفر می‌رسید، از ۱ مرداد سال جاری تعطیل شده است و تا به امروز جلساتی که در ارتباط با وضعیت کارکنان باقیمانده آن برگزار شده، بی‌نتیجه بوده است.

از طرفی حدود سه ماه از حق بیمه‌های کارگران کارخانه نوظهور به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

مالکیت و مدیریت این واحد صنعتی به بخش خصوصی تعلق دارد و در رابطه با مطالبات صنفی معوقه شکایتی نیز از سوی کارگران در مراجع قضایی ثبت شده است.

کارگران باقیمانده این واحد تولیدی در آستانه بازنشستگی قرار دارند اما به دلیل متوقف شدن فعالیت‌های جاری در وضعیت سرگردانی قرار دارند.

در همین رابطه «محمدرضا فرزعلیان» رئیس کانون شوراهای اسلامی کار محور غرب تهران به ایلنا، گفت: کارگران کارخانه نوظهور ۵ ماه است که معوقات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند و باید کارگران به حق خود برسند این در حالی است که تا همین چندی پیش بیش از ۲۰۰ کارگر بدون کوچکترین مشکلی در این کارخانه کار می‌کردند.

وی بابیان اینکه در حال حاضر محصولات این کارخانه همانند گذشته بازار مناسبی دارد، افزود: دستمال کاغذی نرمه همین حالا نیز یک برند مقبول در میان خانواده‌های ایرانی است و با توجه به اعتمادی که به کیفیت محصولات آن وجود دارد قطعا با بازگشایی مجدد کارخانه، همه چیز به روال سابق خود بازمی گردد.

این فعال صنفی کارگری افزود: اگر محصولات این کارخانه در یکی از فروشگاه‌های بزرگ کشور به فروش برسد، می توان به راحتی دستمزد کارگران باقی مانده در کارخانه را پرداخت کرد.

وی با اشاره به جلساتی که در گذشته با مدیریت کارخانه در رابطه با رفع مشکلات چرخه تولید، در این کارخانه با حضور مقام‌های مسئول در اداره کار و سازمان تامین اجتماعی و اداره دارایی و بانکی برگزار شده بود، افزود: در این جلسه‌ها به روشنی به کارفرما گفتیم که اگر تمایل به بازگشایی کارخانه داشته باشد این کار به راحتی با پرداخت تسهیلات و بخشودگی بیمه ای انجام می‌شود اما تاکنون کارفرما تمایلی از خود برای همکاری نشان نداده است.

این اظهارات در حالی است که تاکنون تماس‌ها برای گفتگو با مدیریت این واحد صنعتی بی‌نتیجه بوده است.