تجمع اعتراضی پرستاران مشهدی

(تیتر از جنگ خبر)
فارس
صبح امروز شنبه 12 مرداد گروهی از پرستاران مشهدی با حضور در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، مشکلات صنفی خود را به گوش مسؤولان رساندند.

عضو هیات مدیره نظام پرستاری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: موضوع اعتراض امروز، بحث کارانه‌های پرستاری بود که با سامانه قاصدک پرداخت می‌شود، البته پرستاران از همان اول با موضوع قاصدک مخالف بودند، چون در مقابل تعرفه‌گذاری انجام می‌شود.

سید جواد توکلی ادامه داد: قانون تعرفه‌گذاری مصوب سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی است و در همان قانون ذکر شده که ظرف مدت ۶ ماه باید ساز و کار اجرایی آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای عالی بیمه و نظام پرستاری تعریف و اجرا شود.

وی با بیان اینکه براساس این قانون، کارانه های پرستاران باید در راستای قانون تعرفه‌گذاری محاسبه و پرداخت شود، اضافه کرد: همچنین محاسبه پرداختی شیفت‌های شب که طبق قانون بهره‌وری به‌ صورت ۱۸ ساعت محاسبه و پرداخت نمی‌شود.

عضو هیات مدیره نظام پرستاری مشهد بیان کرد: اصل قانون تعرفه‌گذاری نیز در هاله‌ای از ابهام است و هر زمان نظام پرستاری آن را پیگیری می‌کند، همکاری لازم از طرف شورای عالی بیمه و وزات بهداشت انجام نمی‌شود.

توکلی یادآور شد: محول کردن وظایفی غیر از شرح وظایف اصلی پرستاران در مراکز درمانی هم از دیگر مواردی بود که پرستاران در این تجمع نسبت به ان اعتراض کردند، چراکه انجام وطایفی که بر عهده پزشک، منشی و سایر مشاغل است بر عهده پرستاران، سبب می‌شود وقت کمتری برای رسیدگی به بیماران داشته باشند و این برای پرستاران یک دغدغه است.