اجلاس سران گروه هفت؛ [رژيم]ایران و برجام در دستور کار نشست

بی بی سی
وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان اولین بار بعد از آغاز همه‌گیری کرونا در لندن گرد هم آمده‌اند. همزمان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در این نشست شرکت دارد، اعلام کرد موضوع ایران و توافق هسته‌ای با این کشور از جمله موضوعات مورد بحث در نشست گروه هفت خواهد بود.

انتظار می‌رود اعضای گروه هفت در مورد راه‌های جدید این گروه برای دفاع از قوانین بین المللی در برابر تهدیدات خارجی گفت‌وگو کنند. بحران در میانمار و همچنین روابط با روسیه، چین و ایران از جمله محورهای این گفت‌وگوها خواهد بود.

اکنون آقای بورل در توئیتی نوشت "به‌عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، بر لزوم استفاده از فرصت فعلی برای حرکت در جهت بازگرداندن آمریکا به توافق و اجرای کامل این توافق تأکید کردم". دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا نیز گفته بود روابط با روسیه، چین و ایران از جمله محورهای این گفت‌وگوها خواهد بود.

گفتگوهای سه روزه وزرای خارجه در لندن قرار است بستر اجلاس رهبران را فراهم کند که در ماه آینده در جنوب غرب انگلستان با حضور جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا برگزار می‌شود. این اولین سفر خارجی آقای بایدن از آغاز ریاست‌جمهوری در اواخر ماه ژانویه گذشته خواهد بود.

اگر چه این اجلاس معمولا با شرکت نمایندگانی از کشورهای عضو و هفت‌گانه برگزار می‌شود، امسال به دعوت بریتانیا، هند، استرالیا و آفریقای‌جنوبی و هم چنین برونئی که رییس سازمان آ.س.آن محسوب می‌شود به عنوان مهمان شرکت دارند.
...
انتظار می‌رود گفتگوها در این اجلاس پیرامون بحران‌های بین‌المللی جریان داشته باشد که این روزها از نا‌آرامی‌ها در لیبی تا میانمار، همه‌گیری کرونا و بحران برنامه هسته‌ای ایران را در بر می‌گیرد.
...
روسیه که همزمان در پاسخ به تحریم‌های اتحادیه اروپا سفر هشت مقام این اتحادیه را به کشورش ممنوع کرده در مرکز توجه کشورهای اروپایی شرکت‌کننده در این اجلاس است. اتحادیه اروپا روز گذشته سفیر روسیه را فراخواند و قرار است هفته آینده در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گام بعدی خود علیه مسکو تصمیم‌گیری کند. به همین علت، موضوع روسیه از مباحث پر رنگ در اجلاس گروه هفت است.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا صریحا خواستار احیاء ائتلافی از کشورهای عضو برای مقابله با تهدیدهای کشورهای اقتدارگرا مانند چین و روسیه شده است تا سازوکاری برای مقابله با آنچه ماشین پروپاگاندا و تولید اطلاعات غلط روسیه خوانده بیابند....