شناسایی '۲هزار و ۸۰۰ مرکز استخراج غیرمجاز رمزارز' در ایران طی یکسال گذشته

بی بی سی
پنجشنبه 20 خرداد ۱۴۰۰- June 10, 2021

تصویر یک محل استخراج رمز ارز که پیشتر خبر کشف آن منتشر شده بودImage caption: تصویر یک محل استخراج رمز ارز که پیشتر خبر کشف آن منتشر شده بود
مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران می‌گوید که از سال گذشته تا کنون ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز استخراج غیرمجاز رمزارز در ایران شناسایی شده است.

محمد حسن متولی زاده، مدیرعامل توانیر همچنین به خبرگزاری ایرنا گفت: "فقط در هفته گذشته ۲۹ مرکز استخراج غیرمجاز رمز ارز شناسایی شده است." او گفت که همه این مراکز خصوصی وشخصی بوده است.

آقای متولی زاده از رشد ۲۰ درصدی مصرف برق خبر داد و افزود: "این میزان رشد در تاریخ صنعت برق ایران بی سابقه است."

با پیشبینی گرمتر شدن هوای مناطق مختلف ایران طی هفته آینده، نگرانی از افزایش مصرف برق و افزایش قطع برق در ایران بیشتر شده است.

از دستگاه‌های استخراج رمزارز از جمله بیت کوین به عنوان "قاتلین برق" هم نام برده می‌شود. این دستگاه‌ها برای استخراج انواع رمزارز به برق زیاد و البته ارزانی نیاز دارند که ایران یکی از بهترین کشور‌ها برای فعالیت این دستگاه‌هاست.

میزان مصرف برق دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین بسته به نوع دستگاه و تعداد دستگاه‌هایی که با هم کار می‌کنند متغیر است و محاسبه میزان مصرف با در دست بودن این اطلاعات ممکن است. اما با توجه به اینکه در هر مزرعه (مجموعه دستگاه) استخراج بیت‌کوین تعداد زیادی دستگاه کار می‌کنند، مصرف برق هر مزرعه می‌تواند تا اندازه یک واحد تولید صنعتی کوچک تا متوسط بالا برود.

استخراج بیت‌کوین در ایران؛ از 'دور زدن تحریم' تا ورود نهاد‌های دولتی