موسسه برکت «پول ۱۲۰ میلیون واکسن» کرونا را گرفته ولی تاکنون پنج میلیون تحویل داده است

رادیو فردا
سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰-September 14 ,2021


روزنامه شرق در گزارشی خبر داده است موسسه برکت که از نهادهای اقتصادی زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی است، برای پیش فروش ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برکت، یک میلیارد دلار از «محل اعتبارات دولتی» گرفته است.

خبر پیش فروش این میزان واکسن در حالی که اعلام شده است که حجت‌الله نیکی‌ملکی، مسئول روابط عمومی «ستاد اجرایی فرمان امام» که موسسه برکت زیر نظر آن است، به روزنامه شرق گفته است «تا پایان هفته تعداد دز واکسن تحویلی به وزارت بهداشت از پنج میلیون دز عبور خواهد کرد». طبق وعده قبلی قرار بود این موسسه تا پایان شهریور ۵۰ میلیون واکسن تحویل دهد.

علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس، که خبر پرداخت یک میلیارد دلار به موسسه برکت را داده است، گفته است سعید نمکی، وزیر سابق بهداشت، حامی اصلی تولید واکسن برکت بود و با وجود اینکه موسسه رازی در «مرحله تحقیقات» از موسسه برکت برای تولید واکسن «خیلی جلوتر» بود، «به هر ترتیب تصمیم بر تولید برکت بود».

پیش از این، علیرضا عباسی، نماینده کرج در مجلس گفته بود برخی با کارشکنی اجازه «تولید به موقع» واکسن رازی را ندادند و « اگر آذرماه گذشته این اجازه به آنها داده می‌شد، می‌توانستند درصد قابل توجهی واکسن تولید کنند».

در ماه‌های گذشته، محمد مخبر، رئيس ستاد اجرایی فرمان امام، که اکنون معاون اول ابراهیم رئیسی شده است، بارها وعده تولید میلیونی واکسن را داده بود.