قوه قضائیه علت مرگ شاهین ناصری را "مسمومیت دارویی" اعلام کرد

دویچه وله
چهار شنبه ۲۱ مهر۱۴۰۰-october 13, 2021
ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) علت فوت شاهین ناصری، شاهد شکنجه نوید افکاری کشتی گیر اعدام شده را "مسمومیت دارویی" اعلام کرد.

خداییان در پاسخ به سئوالی در مورد علت فوت شاهین ناصری گفت: «در جلسه قبل اعلام کردم که نتیجه پزشکی قانونی اعلام نشده، اما اخیرا پزشکی قانونی نظر خود را اعلام کرده و علت مرگ وی را مسمومیت دارویی اعلام کرده است.»

شاهین ناصری کارشناس بازرگانی و یک زندانی عادی و غیرسیاسی بود. آقای ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری در زندان بود و تا پایان عمرش گفته‌های خود درباره شکنجه افکاری را پس نگرفت.

سازمان عفو بین‌الملل مرگ ناصری را مشکوک دانسته و خواستار توضیح مقامات ایرانی شده است.

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در توییتر نیز منتشر شده گفته است مقامات ایران باید "فورا درباره علل و شرایط پیرامون ناپدیدسازی قهری و مرگ مشکوک حین بازداشت شاهین ناصری تحقیقات موثر، کامل، مستقل و بیطرفانه انجام دهند".

عفو بین‌الملل در ادامه بیانیه خود نوشته است شاهین ناصری، ۴۹ ساله، پیش‌تر درباره شکنجه نوید افکاری، کشتی‌گیر و معترض ایرانی که در شهریور ۱۳۹۹ به طور مخیفانه اعدام شد، شهادت داده بود.

به گفته عفو بین‌الملل ناپدیدسازی قهری شاهین ناصری هم‌زمان با اولین سالگرد اعدام نوید افکاری صورت گرفت.

بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط عفوبین‌الملل، شاهین ناصری یک روز قبل از مرگش با استفاده از تلفن یک زندانی با حداقل دو نفر در خارج از زندان تماس گرفته و طی این تماس‌های تلفنی اعلام کرده بود که از بهداری زندان تماس می‌گیرد، از بابت عدم امنیت جانی خود نگرانی دارد و در یکی از سلول‌های انفرادی زندان و در کنار چند زندانی دیگر قرار داده شده است.

سازمان حقوق بشر: مرگ ناصری خودکشی اعلام خواهد شد

سازمان حقوق بشر ایران قبلا گزارش داده بود که"یک منبع مطلع" به این سازمان گفته است: «احتمال دارد سازمان زندان‌ها بخواهد مرگ وی را خودکشی اعلام کند. ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه‌دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد به‌خاطر بیماری فوت کند».

شهادت شاهین ناصری درباره شکنجه نوید افکاری

نوید افکاری ۲۲ شهریور ۹۹ در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد. گزارشات مختلفی از شکنجه او برای اخذ اعتراف اجباری منتشر شد اما قوه قضاییه ایران ضمن تکذیب شکنجه افکاری گفته بود که او در شرایط عادی اعتراف کرده است.

اما در همین زمان صدای شاهین ناصری که آن زمان مشغول گذراندن دوره محکومیت خود برای جرایم غیرسیاسی در شیراز بود، پخش شد که به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری، این ادعا را تکذیب می‌کرد.

شاهین ناصری که کارشناس بازرگانی بود، در برگه "تحقیق از شاهد" جزئیات روزی را توصیف کرده بود که نوید افکاری را در شیراز "هنگام شکنجه" دیده است.