اختلال اینترنت در چند استان و ادامه اعتراضات؛ شمخانی اعتراضات را «محدود» خواند

ایران اینترنشنال
جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱–May 13 ,2022


همزمان با گزارش‌ها درباره ادامه اعتراضات و اختلال در اینترنت چندین استان، علی شمخانی از «اعتراضات محدود برخی هموطنان نگران» سخن گفت و تعدادی از امامان جمعه نیز درباره «خرید هیجانی» به مردم هشدار دادند.

پس از اعتراض‌های پنجشنبه‌شب در چندین استان ایران، روز جمعه ۲۳ اردیبهشت نیز گزارش‌هایی درباره جو امنیتی و همچنین قطعی یا کندی شدید اینترنت در این استان‌ها منتشر شد.

در همین حال حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر نوشته است که در اعتراضات پنجشنبه‌شب در اندیمشک یک جوان ۲۱ ساله به ضرب گلوله ماموران حکومتی کشته شد. این حساب توییتری نام این فرد را امید سلطانی یا نوری ذکر کرده است.

گزارش‌هایی نیز درباره بازداشت معترضان در شهرهای مختلف منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا وقوع اعتراض‌ها در چند شهر را تایید کرده اما مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی رسمی درباره این اعتراضات یا آماری از بازداشت شدگان و آسیب‌دیدگان ارائه نکرده‌اند.

با این حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز جمعه دولت رئیسی را «دولت چابک» خواند و در توییتی نوشت که این دولت «با اصلاح ساختارها، بهینه‌سازی منابع و همراهی مردم از همه موانع عبور خواهد کرد».

او هشدار داد: «اعتراضات محدود برخی هموطنان نگران هیچ نسبتی با موج‌سواری رسانه‌های معاند و دنباله‌های داخلی آنها ندارد.»

نسبت دادن اعتراضات مردم به کشورها و رسانه‌ها پیش از این نیز همواره در جمهوری اسلامی رایج بوده است.

امامان جمعه نیز روز جمعه اظهاراتی هماهنگ، ضمن تقدیر از اقدام دولت رئیسی، به مردم هشدارهایی دادند.

از جمله احمدرضا شاهرخی، امام جمعه خرم‌آباد، گفت: «منافقین به دنبال این هستند که افراد را به اعتراض تحریک و فیلم‌های مربوط به گذشته را در فضای مجازی منتشر کنند.»

میثم موسوی، امام جمعه ایذه، هم درباره اعتراضات در این شهر گفت: «شبکه های خارج نشین ‌بی‌بی‌سی، ایران اینترنشنال و صدای آمریکا بدانند که اگر روی موضوع شهرستان ایذه حساب باز کرده‌اند بسیار در اشتباهند.»

نصیر حسینی، نماینده خامنه‌ای در کهگیلویه و بویراحمد، نیز با تاکید بر اینکه در همه دنیا مشکلات وجود دارد گفت: «به مردم می‌گوییم که از خریدهای هیجانی دست بردارید و مراقب شیطنت‌ها و فتنه‌ها باشید.»

پنجشنبه‌شب چندین شهر خوزستان و همچنین شهرهایی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و نیز شهر فشافویه در استان تهران شاهد تظاهرات مردم و شعارهایی علیه خامنه‌ای و رئیسی بود.

دست‌کم در سه شهر ایذه، اندیمشک و شهرکرد نیز نیروهای امنیتی به سوی مردم شلیک کردند.

روزهای گذشته دسترسی به اینترنت موبایل در استان خوزستان با قطعی و اختلال گسترده روبه‌رو بود اما از شامگاه پنجشنبه این اختلال به دست‌کم شش استان ایران دیگر نیز کشیده شد.