کاخ‌ سفید: بایدن متعهد است هر آمریکایی زندانی در ایران را به خانه بازگرداند

صدای آمریکا
جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱–May 13 ,2022

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه درباره درخواست اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی زندانی در ایران از رئیس جمهوری آمریکا برای اقدام بیشتر به منظور آزادی عزیزانشان، گفت که جو بایدن به برگرداندن آنها متعهد است.

سخنگوی کاخ سفید گفت که تلاش‌های مستمر به رهبری تیم مذاکره‌کننده در وزارت امور خارجه برای بازگرداندن هر شهروند آمریکا که در هر کشوری بازداشت یا حبس شده است و می‌خواهد در کنار خانواده‌ خود در خانه باشد، ادامه دارد.

خانم ساکی گفت: «[این اقدام] همواره کانالی جدا از مذاکرات هسته‌ای ایران بوده است. [آزادسازی افراد] در همان کانال [مذاکرات] نیست، اما مطمئناً رئیس جمهوری متعهد است و هر کاری که ممکن برای بازگرداندن آمریکایی‌هایی که در ایران بازداشت هستند انجام خواهد داد.»

شماری از اعضای خانواده‌های شهروندان آمریکایی که در کشورهایی چون ایران، ونزوئلا، روسیه، و رواندا زندانی هستند با تجمع در مقابل کاخ سفید، از دولت جو بایدن خواستند برای آزادی عزیزان‌شان اقدام کند.

کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید» سازماندهی این تجمع را که روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت برگزار شد، برعهده داشت. خانواده‌های عماد شرقی، شهاب دلیلی، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، و دیگر زندانی‌ها در این تجمع حاضر شدند.

در حال حاضر افرادی چون عماد شرقی، سیامک نمازی، و پدرش باقر نمازی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، شهاب دلیلی، (شهروند ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا) احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی)، ناهید تقوی و جمشید شارمهد (شهروندان آلمانی ایرانی‌تبار)، کامران قادری و مسعود مصاحب (شهروندان اتریشی‌-‌ایرانی) و بنجامین بریر (گردشگر فرانسوی)، در ایران زندانی هستند.