معاون قوه قضاییه ایران: «ده‌ها» تن به دلیل «دور زدن تحریم» در آمریکا بازداشت شده‌اند

صدای آمریکا
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ -August 18, 2022


پس از قوت گرفتن احتمال تبادل زندانی میان ایران و ایالات متحده، معاون قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفت «ده‌ها» ایرانی به دلیل «دور زدن تحریم» در آمریکا بازداشت شده‌اند و یکی از آنها حتی «مجبور شده اجاره آپارتمانی را که در آن حبس شده» بپردازد.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در توییتی از «سرهنگ‌پور و عطار کاشانی» به عنوان دو تن از آخرین افراد بازداشت‌شده به دلیل دور زدن تحریم‌ها نام برد و گفت سرهنگ‌پور علاوه بر اجبار برای پرداخت اجاره بهای آپارتمانی که در آن جا ساکن است، «مجبور شده هزینه‌های سنگین درمان» خودش را هم بپردازد.

سال گذشته دادگاه فدرال ایالات متحده علیه رضا سرهنگ‌پور کفرانی، ایرانی ۴۶ ساله مقیم مونترال، به اتهام صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی به ایران اعلام جرم کرد.

کامبیز عطار کاشانی شهروند ۴۴ ساله ایرانی آمریکایی نیز به صدور غیر‌قانونی کالا، فناوری و خدمات ایالات متحده به مصرف‌کنندگان نهایی در ایران، از جمله دولت جمهوری اسلامی، بدون دریافت مجوزهای لازم و بر خلاف قوانین اقتصادی ایالات متحده اعتراف کرده است.

بر اساس اسنادی که دادگاه منتشر کرده، کامبیز عطار کاشانی و شرکای او با کمک دو شرکت در امارات متحده عربی از بهمن ۱۳۹۸ تا خرداد ۱۴۰۰ با خرید کالاهای الکترونیکی و فناوری و خدمات از شرکت‌های مختلف آمریکایی، برای مصرف‌کنندگان نهایی در ایران، قوانین ایالات متحده را دور زدند.

نام این دو فرد از سوی معاون قوه قضاییه ایران در حالی مطرح می‌شود که وزارت امور خارجه ایران یک روز قبل، یعنی چهارشنبه ۲۶ مرداد، اعلام کرد جمهوری اسلامی مستقل از برجام، برای اجرای فوری توافق موجود با آمریکا درباره تبادل زندانیان آماده است.