عالیه مطلب‌زاده و نرگس محمدی نهادهای امنیتی را مسئول محکومیت وکیل خود معرفی کردند

رادیو فردا
رآدینه ۲۸ مرداد۱۴۰۱ -August 19, 2022


عالیه مطلب‌زاده و نرگس محمدی، کنشگران مدنی محبوس در زندان اوین، با انتشار «شهادت‌نامه‌ای» مسئولیت احکام صادرشده علیه وکیل خود را در ارتباط با «انعکاس واقعیت‌ها» از زندان قرچک بر عهده نهاد‌های قضایی و امنیتی دانستند.

در این شهادت‌نامه که متن آن روز پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، در حساب کاربری خانم محمدی در اینستاگرام منتشر شد جزئیات تهدید به ضرب و شتم و قتل او و خانم مطلب‌زاده از سوی «یک زندانی متهم به دو فقره قتل در زندان قرچک» در ماه خرداد بیان شده است.

به گفته این دو فعال مدنی زندانی، پس از آن که درخواست پیگیری وکیل آن‌ها از دادیار ناظر بر زندان و اجرای احکام درباره این تهدیدها بی‌نتیجه ماند، آقای نیلی در این باره و خطرات جانی علیه زندانیان سیاسی گفت‌وگویی با یک رسانه داخلی داشت.

این اقدام آقای نیلی منجر به تشکیل پرونده‌ای علیه او از سوی دادستان تهران در مقام مدعی‌العموم شد.

این وکیل دادگستری خود روز ۲۲ مرداد در توئیتی اعلام کرد که بابت اتهام «نشر اکاذیب» از سوی دادگاه کیفری دو تهران به «بیست میلیون ریال جزای نقدی» محکوم شده است.

آقای نیلی در ادامه با اشاره به «تقاضای صدور قرار سیاسی بودن اتهام» بر عدم صلاحیت دادگاه کیفری دو تاکید کرده و گفته بود که با وجود این ایراد، دادگاه مذکور اقدام به صدور رای محکومیت کرده است.


عدم رعایت اصل تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان و تهدیدهای زندانیان سیاسی از سوی زندانیان جرائم خشن سال‌ها است که در زندان‌های جمهوری اسلامی به یک روند تبدیل شده است.

در پی گزارش‌های متعدد زندانیان سیاسی از زندان‌های مختلف، این زندانیان در زندان‌های تهران بزرگ (فشافویه) و قرچک اواخر تیر و اوایل مرداد به تدریج به زندان اوین منتقل شدند.

آرش صادقی، زندانی سیاسی پیشین، قبلا در توئیتی دلیل انتقال زندانیان سیاسی این دو زندان را فعال بودن آن‌ها در «مخابره وضعیت فاجعه‌بار این دو زندان به دنیا» عنوان کرده و گفته بود که این اقدام با هدف «کنترل بیشتر» بر این زندانیان سیاسی انجام شده است.