قطعی آب به همدان و ارومیه هم رسید؛ ( وعئه تو خالی ) استاندار: در ماه‌های آینده حل می‌شود

رادیو فردا
آدینه ۲۸ مرداد۱۴۰۱ -August 19, 2022


در حالی که هنوز مشکل قطعی و افت فشار آب در شهرهای همدان و شهرکُرد حل نشده است، گزارش‌های مردمی حکایت از بروز مشکلات مشابه در ارومیه دارد.

به گزارش خبرآنلاین در روز پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، شهروندان ارومیه‌ای اعلام کرده‌اند که در بیش از یک هفته گذشته برخی مناطق این شهر با افت فشار آب روبه‌رو بوده و در برخی مناطق این مشکل از صبح آغاز می‌شود و از ساعت ۱۶ تا ساعت‌های پایانی شب شدت می‌گیرد. در همین حال برخی شهروندان نیز گفته‌اند که در ساعت‌هایی از روز آب به‌ طور کامل قطع می‌شود.

بر اساس این گزارش، شرکت آب و فاضلاب این شهر نیز در پاسخ به تماس‌های تلفنی شهروندان، «گرمای شدید هوا» و «تعمیرات» را علت بروز این مشکلات اعلام کرده‌ است.

پیش از این و در روزهای گذشته همچنین گزارش‌های متعددی نیز از مشکلات قطعی و افت فشار آب در شهرهای همدان و شهرکُرد منتشر شده بود.

خبرگزاری صدا و سیما در روز پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، در گزارشی با اشاره به قطع مکرر آب از ساعت ۲۳ تا ۵ صبح در چند ماه گذشته در مناطقی از همدان اعلام کرد که این مشکل در روزهای گذشته شدت گرفته و در برخی مناطق، آب به مدت هشت ساعت تا دو شبانه‌روز در هفته گذشته کاملا قطع شده است.

در این گزارش آمده بود که «تاخیر در انتقال آب از سد تالوار» و «اتمام ذخایر آب سد‌ها و کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی» موجب شده است که روزانه بیش از ۱۲ ساعت آب شرب شهر همدان قطع شده یا به علت افت فشار قابل استفاده نباشد.

درباره حل مشکل آب شرب همدان علیرضا قاسمی فرزاد، استاندار همدان، گفته است که با اجرایی شدن پروژه طرح آبرسانی همدان، مشکل «تاریخی» آب شرب این شهر در «ماه‌های آینده» یک‌ بار برای همیشه حل‌ خواهد شد.

به گفته آقای قاسمی فرزاد، در طرح آبرسانی همدان ۱۷ سال تاخیر صورت گرفته و این طرح طی این مدت تنها ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

حبیب‌الله شعبانی، امام جمعه همدان در واکنش به مشکلات قطعی آب در این شهر و «نبود اطلاع‌رسانی دقیق» گفته است: «انجام پروژه‌ [آبرسانی] که ۱۸ سال بر روی زمین مانده، در طول ۶ ماه و یک سال، کار سختی است.»