گسترش کوچه به کوچه اعتراضات در ایران با وجود سرکوب خونین نیروهای امنیتی

ایران اینترنشنال
در ادامه اعتراضات ضد حکومتی در ایران پس از «قتل دولتی» مهسا امینی به دست نیروهای انتظامی، مردم معترض شهرهای بزرگ و کوچک ایران با وجود افزایش تعداد جان باختگان و مجروحان،به تظاهرات خود ادامه داده و برخی نهادهای حکومتی را محاصره کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال گسترش اعتراضات به نقاط مختلف تهران را در آخرین ساعت‌های چهارشنبه نشان می‌دهد.

مردم نقاط مختلف پایتخت در ولی عصر، نازی آباد، تهران پارس، خیابان جمهوری، میدان قدس، ستارخان، حافظ، زعفرانیه، تجریش و رباط کریم در گروه‌های بزرگ به خیابان‌ها آمده و شعارهایی همچون «مرگ بر خامنه‌ای»، «وای به روزی که مسلح شویم» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

معترضان در مناطق مختلف تهران، خیابان‌ها را برای جلوگیری از ورود نیروهای امنیتی مسدود کردند.

ویدیوها نشان می‌دهد معترضان در قرچک وارد فرمانداری این شهرستان شدند.

ویدیویهای دیگر نیز شکست تلاش نیروهای امنیتی در پاکدشت برای متفرق کردن معترضان را نشان می‌دهد.

در نقاط دیگر ایران نیز، اعتراضات با شدت بیشتری ادامه داشت. معترضان در مشهد کلانتری احمدآباد را به آتش کشیدند و در خیابان‌های شهر شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

ویدیوی دیگری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد یکی از شعبه‌های بانک سپه در تبریز هم‌زمان با شعار معترضان در آتش می‌سوزد.

شامگاه چهارشنبه معترضان در سیرجان خودروی نیروی انتظامی را واژگون کردند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال همچنین، آتش زدن کیوسک نیروی انتظامی در شهسوار و آتش زدن ماشین پلیس در نیشابور را نشان می‌دهد.

معترضان کرمانی نیز بنر قاسم سلیمانی را در زادگاهش به آتش کشیدند.

در جزیره قشم، معترضان پس از درگیری با نیروهای امنیتی موتورسوار، آنها را ناچار به فرار کردند.


افزایش کشته‌شدگان

در همین حال، آمار کشته شدگان و مجروحان در نقاط مختلف کشور در حال افزایش است. شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی، دست‌کم یک کودک ۱۶ ساله به نام امین معروفی و دو شهروند دیگر به نام‌های دانش راهنما، ۲۵ ساله و صدرالدین لیتان، ۲۷ ساله، با تیراندازی نیروهای بسیج و ضدشورش در روستای بالو در استان آذربایجان غربی کشته شدند.

طبق این گزارش، وضعیت دو معترض زخمی دیگر در اعتراضات اشنویه در استان آذربایجان غربی وخیم گزارش شده است.

طبق اعلام شبکه حقوق بشر کردستان، در جریان اعتراضات تا کنون ۱۰ شهروند به نام‌های محسن محمدی، فریدون محمودی، رضا لطفی ، فرجاد درویشی، زکریا خیال، فواد قدیمی، مینو مجیدی، دانش راهنما، صدرالدین لیتان و امین معروفی در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، تا اواخر روز چهارشنبه دست‌کم سه تن در قائمشهر بر اثر اصابت تیرهای جنگی ماموران امنیتی جان خود را از دست دادند.


...