مقام صنفی: چین و عراق هم ارتباط تجاری با ما را محدود کردند

آفتاب‌‌نیوز
...
مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در سال‌های اخیر اروپاییان نیز به کشور‌های تحریم کننده ایران اضافه شدند، تصریح کرد: دامنه تحریم‌ها به کشور‌های دوست ما از جمله چین، امارات و عراق هم کشیده شده است و آن‌ها نیز از تحریم‌ها آمریکایی حمایت و تبعیت می‌کنند و ارتباط خود را با ایران از نظر تجاری محدود کرده‌اند؛ بسیاری از شرکت‌ها مستقیم با ایران ارتباط ندارند و با واسطه کار می‌کنند.

وی گفت: در حال حاضر آمار صادرات از ایران به اروپا به کمترین حد خود رسیده است و بیشترین حجم صادرات کالا‌های ایرانی به اروپا (به خصوص شرق اروپا) با واسطه ترکیه انجام می‌شود.

عباد تصریح کرد: شرکت‌های بزرگ اروپایی از تحریم‌های آمریکایی علیه ایران حمایت و با ما سخت‌گیرانه وارد ارتباط می‌شدند. اما شرکت‌های کوچک و متوسط آلمان و ایتالیا با ایران به همکاری خود ادامه می‌دادند و امروز نیز این همکاری دنبال می‌شود، اما اگر این اتفاق رخ بدهد و سخت‌گیری‌های سخت‌تری از سوی اروپا علیه ایران در نظر گرفته شود بدون تردید در تامین نیاز‌های خود به‌ویژه در حوزه تکنولوژی و فناوری‌های روز در بخش نفت و گاز با چالش جدی مواجه خواهیم شد.


...