شش زن زندانی سیاسی سابق خواهان آزادی زندانیان «عفونشده» شدند

رادیوزمانه
در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، شش زن زندانی سیاسی سابق که در اعتراضات پس از قتل دولتی ژینا (مهسا) امینی بازداشت و سپس از زندان آزاد شدند، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی شدند.

این زندانیان اکنون آزاد شده خود را زندانیان «مشمول عفو» شده می‌خوانند و می‌نویسند: «این آزادی کام ما را تلخ‌تر از پیش کرده است.»

ندا ناجی، آمنه زمانی، سپیده سالاروند، لیلا منصور، نازیلا معروفیان، و صبا شعردوست که از جمله از فعالان زنان، فعالان کارگری و مدنی هستند در بیانیه‌شان نوشتند که آزادی «امری جمعی» است و می‌نویسند: «می‌دانیم که سیاست‌های امنیتی حاکم می‌کوشد زندانیان سیاسی را از هم تفکیک کند: بر اساس جغرافیا و منطقه زندگی، تعلق سیاسی و عقیدتی، حوزه فعالیت، موقعیت اقتصادی، به اصطلاح نام و نشان داشتن زندانی و دسترسی اطرافیان او به ابزارهای رسانه‌ای و مناسبات برساخته‌ی دیگر. ما این سیاست را شکل دیگری از بازتولید نابرابری می‌دانیم.»

بیانیه با تصویر و نام سه زندانی سیاسی زن، سمانه اصغری (فعال حقوق کودکان)، سروناز احمدی (فعال حقوق کودکان و مددکار اجتماعی)، نیلوفر حامدی (روزنامه‌نگار) و الهه محمدی (روزنامه‌نگار) منتشر شده است. همه این زندانیان سیاسی مشمول عفو حکومتی نشده‌اند و در میان آنها نیلوفر حامدی و الهه محمدی برای پوشش اخبار مربوط به قتل ژینا امینی هنوز در زندان‌اند. سروناز احمدی شش سال حکم زندان دریافت کرده است و سمانه اصغری از تاریخ ۱۹ مهر ۱۴۰۱ بلاتکلیف در زندان است.

نویسندگان بیانیه با درخواست آزادی همه زندانیان سیاسی می‌نویسند: «ما از ابتدای این راه شانه‌به‌شانه و دست‌به‌دست، همراه هم بوده‌ایم و زمانی آزادی واقعی را لمس خواهیم کرد که خواهران و تمام یاران بی‌صدایمان از بند رها شوند و سایه‌ی تهدیدهای امنیتی و رویه‌های غیرقانونی، بیش از این، بر زندگی آن‌ها سنگینی نکند.»