آخرین گزارش‌ها از درگیری‌ها بین نیروهای آمریکایی با نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه

صدای آمریکا
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۱-March 26, 023

در حالی که طبق آخرین گزارش‌ها تلفات نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی درپی حمله تلافی‌جویانه آمریکا به ۱۴ نفر رسیده، خبرگزاری‌ها از زخمی شدن یک شهروند آمریکایی دیگر در روز جمعه خبر دادند.

بنابرهمین گزارش‌ها، دست کم یک شهروند آمریکایی دیگر در حمله به دو پایگاه آمریکایی در شرق سوریه زخمی شد. تعداد دقیق سربازان مجروح در حملات روز جمعه مشخص نیست، اما پنج نظامی و یک پیمانکار آمریکایی در حمله روز پنجشنبه مجروح شدند. به گفته پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، حمله دیگر، به پایگاهی به نام «دهکده سبز»، خسارت جانی درپی نداشت.

شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» به نقل از یک مقام ارشد دفاعی بدون ذکر نامش خبر داده که سربازان مجروح در وضعیت «پایدار» هستند و به بیمارستانی در «لندستول» آلمان منتقل شده‌اند.

به گزارش شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز»، یکی دیگر از مقامات دفاعی آمریکا گزارش داد که روز جمعه سه حمله به پایگاه‌های آمریکایی صورت گرفت. تا لحظه تنظیم این گزارش مقامات دفاعی آمریکا فقط حمله موشکی به پایگاه «دهکده سبز» را تایید کرده‌اند.

یک پهپاد مشکوک ایرانی بعدازظهر پنجشنبه به یک مرکز تعمیر و نگهداری پایگاه ائتلاف در شمال شرق سوریه حمله کرد و یک پیمانکار آمریکایی در این حمله کشته شد. نیروهای آمریکایی سپس روز جمعه حملات هوایی تلافی جویانه‌ای را علیه تأسیساتی در شرق سوریه که توسط گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران استفاده می‌شد، انجام دادند.

پس از آن حملات، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «به دستور رئیس جمهور بایدن، به نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده اجازه دادم تا امشب در شرق سوریه حملات هوایی دقیقی را علیه تأسیسات مورد استفاده گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران انجام دهند. این حملات در پاسخ به حمله امروز [پنجشنبه] و همچنین مجموعه‌ای از حملات اخیر علیه نیروهای ائتلاف در سوریه توسط گروه‌های وابسته به سپاه انجام شد.»

پیش از این و پس از انجام این حمله خبرگزاری فرانسه که در ابتدا از کشته شدن ۸ نفر خبرداده بود، از افزایش شمار تلفات حمله موشکی بامداد جمعه آمریکا به مواضع گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه به ۱۴ نفر خبر داد.

به نوشته «واشنگتن اگزمینر» سیستم اصلی دفاع هوایی در پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه نیز در زمان حمله اولیه روز پنجشنبه به درستی کار نمی‌کرد. دلیل اینکه سیستم دفاعی «کاملاً عملیاتی نشده» مشخص نیست و تحقیقات در مورد خرابی سیستم در حال انجام است. همچنین مشخص نیست که آیا نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی هنگام حمله می‌دانستند که بخشی از این سیستم از کار افتاده است یا خیر.

به گزارش رویترز، نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی در سوریه روز جمعه در بیانیه‌ای آنلاین گفتند که توانایی پاسخگویی به حملات بیشتر آمریکا علیه خود را دارند.

به نوشته «واشنگتن اگزمینر» حملات اخیر در سوریه و عراق غیرمعمول نیست، اما تلفات آن نادر است. ژنرال اریک کوریلا، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده، روز پنجشنبه به قانونگذاران آمریکا گفت که از سال ۲۰۲۱ تاکنون نزدیک به ۸۰ حمله علیه نیروهای آمریکایی توسط نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.