آمریکا وزارت اطلاعات و محمود احمدی‌نژاد را تحریم کرد

العربیه
خبرگزاری «رویترز»، به نقل از مقامات ارشد دولت جو بایدن از تحریم وزارت اطلاعات ایران و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق این کشور خبر داد.

به نوشته «رویترز»، مقامات ارشد دولت جو بایدن، یکشنبه 27 شهریور در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کردند که واشینگتن با اعمال تحریم‌های جدید علیه وزارت اطلاعات ایران و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران، به دلیل دست داشتن در بازداشت شهروندان آمریکایی، به فشار بر تهران ادامه خواهد داد.

مقامات ارشد دولت بایدن همچنین به خبرنگاران گفتند که ایالات متحده حضور خود در منطقه را تحکیم خواهد کرد تا از ارسال تسلیحات ایران به یمن جلوگیری کند.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از یک مقام ارشد دولت ایالات متحده آمریکا نوشت، مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا که روز دوشنبه انجام شد، تغییری در روابط واشینگتن با تهران ایجاد نمی‌کند.

این مقام ارشد دولت بایدن که نخواست نامش فاش شود با بیان این‌که «درهای دیپلماسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران باز است»، به رویترز گفت: «اگر فرصتی را ببینیم، آن را بررسی خواهیم کرد، اما در حال حاضر، موضوعی برای بیان کردن در این زمینه وجود ندارد.»

او در پاسخ به این سوال رویترز که آیا قرار است این هفته در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره غیرمستقیم صورت گیرد، گفت که چنین برنامه‌ای وجود ندارد.

ایالات متحده و ایران، پس از ماه‌ها مذاکره با میانجیگری قطر، به توافقی دست یافتند که طی آن تهران پنج شهروند آمریکایی دوتابعیتی را که در ایران زندانی بودند، در ازای پنج ایرانی زندانی در ایالات متحده آزاد کرد.

یک مقام ارشد دولت بایدن درباره جزییات این مبادله به رویترز گفت که در ازای آزادی این زندانیان 6 میلیارد دلار از وجوه ایران که قبلاً در یک حساب در کره جنوبی نگهداری می‌شد، به یک حساب محدود در قطر منتقل شده است، جایی که برای تراکنش‌های بشردوستانه «بسیار محدود» در دسترس خواهد بود.

او تاکید کرد ایران تنها می‌تواند برای خرید مواد غذایی، دارویی، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی از این پول استفاده کند.

این مقام ارشد دولت بایدن به رویترز گفت که اگر ایران تلاش کند از این 6 میلیارد دلار برای هدفی غیر از خرید اقلام بشردوستانه استفاده کند، ایالات متحده پول‌ها را مسدود خواهد کرد.

پیشتر، محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی ایران طی اظهاراتی اعلام کرد که 5 میلیارد و 573 میلیون یورو به حساب 6 بانک ایرانی در قطر واریز شده است.

همچنین، خبرگزاری رویترز، ساعاتی پیش اعلام کرد که هواپیمای حامل پنج زندانی آمریکایی، دقایقی پیش تهران را به مقصد دوحه قطر ترک کرده است.