معلم مشهدی: به کشته شدن دانش‌آموزان و جو امنیتی مدارس اعتراض کردم، «انفصال از خدمت» شدم

صدای آمریکا
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ -November 20, 2023

یک معلم و عضو سابق شورای شهر مشهد از برخورد امنیتی و «انفصال از خدمت» در پی اعتراض به کشته شدن نوجوانی در اعتراضات سراسری سال گذشته خبر داده است.

شهناز رمارم، معلم و عضو سابق شورای شهر مشهد به وب‌سایت «دیده‌بان ایران» گفته است که پس از اعتراض به «جان‌باختن «ابوالفضل آدینه‌زاده» و همچنین ایجاد «فضای امنیتی» در مدارس، حکم «انفصال از خدمت» او صادر شده است.

او همچنین از «برخورد» به دلیل «مخالفت با حجاب اجباری» پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در پی کشته شدن مهسا امنیتی در بازداشت «گشت ارشاد» خبر داده است.

ابوالفضل آدینه‌زاده نوجوان ۱۷ ساله شانزدهم مهرماه ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته با شلیک گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، مقابل دانشگاه فردوسی مشهد کشته شد.

شهناز رمارم، معلم و عضو سابق شورای شهر مشهد افزوده است: «دانش‌آموزانی بودند که در اعتراضات سال گذشته شرکت می‌کردند و روز بعد که به کلاس می‌آمدند گاهی با بدن‌های کبودشان مواجه می‌شدم.»

برداشتن مقنعه در سر کلاس مدرسه دخترانه، سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» و انتشار «متون ادبی کنایه‌آمیز نسبت به نظام» از جمله اتهامات نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی علیه این معلم بوده است.

برداشتن مقنعه در سر کلاس مدرسه دخترانه، سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» و انتشار «متون ادبی کنایه‌آمیز نسبت به نظام» از جمله اتهامات نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی علیه این معلم بوده است.
در ادامه فشارهای حکومت ایران علیه خانواده و اطرافیان معترضان و کشته‌شدگان، علی آدینه‌زاده و مرضیه آدینه‌زاده، پدر و خواهر ابوالفضل نیز تیرماه از سوی دادسرای انقلاب مشهد متهم به «تبلیغ علیه نظام» شدند.

وب‌سایت «هرانا»، ارگان خبری مجموعه‌ای از فعالان حقوق بشر نیز دوم مهرماه گزارش داده بود که مهدی شیبانی، معلم ابوالفضل آدینه‌زاده پس از برگزاری جشن تولد و حضور در مراسم سالگرد او، در مشهد بازداشت شده بود.

سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای، تاکید کرده‌ بود که مقامات جمهوری اسلامی «سرکوب مخالفان» را از طریق «ارعاب، دستگیری و پیگرد» افزایش داده‌اند.

تعداد زیادی از معلمان و مدیران آموزش و پرورش در طول یکسال اخیر از خدمت منفصل، بازنشسته اجباری و یا جابه‌جا شده‌اند. جلال محمودزاده، نماینده مجلس شورای اسلامی در تایید این خبر چندی پیش گفته بود: «۱۵ تا ۲۰هزار نفر از مدیران مدارس به دلایل سیاسی و اعتقادی برکنار شده‌اند.»