ارسال طومار به شورای نگهبان؛ ۳۰ هزار کارگر خواستار لغو مصوبه افزایش سن بازنشستگی شدند


صدای آمریکا
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ -December2, 2023


دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران روز شنبه یازدهم آذر، از امضای یک طومار با ۳۰ هزار امضای کارگران و کارکنان ۱۰۰ بنگاه تولیدی در این استان در اعتراض به افزایش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین حبیبی با اشاره به این که این طومار خطاب به شورای نگهبان نوشته شده است، افزود: شوراهای اسلامی کار واحدها، طومار را در هر واحد به امضای پرسنل رسانده‌اند و تاکنون بیش از ۳۰ هزار امضا پای این طومار درج شده است.

او همچنین گفت که امضاکنندگان طومار، «اعتراض و مخالفت خود را با افزایش سن و سابقه بازنشستگی و سایر موارد ضدکارگری که در لایحه هفتم توسعه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، اعلام کردند و خواستار ابطال آن از طرف شورای نگهبان شدند.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۲۸ آبان‌، با تصویب بند الحاقی دو بند ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه و اضافه‌کردن ۵ سال به سابقه کاری لازم برای بازنشستگی، حداکثر سنوات بازنشستگی را به ۳۵ سال افزایش دادند.

این اقدام با انتقادهای شدید فعالان و تشکل‌های کارگری، بازنشستگان و صنفی در ایران مواجه شده است.

با این همه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز پنجشنبه نهم آذر، از مصوبه افزایش سن بازنشستگی در ایران دفاع کرد و با توصیف آن به عنوان «اصلاحات» نوشت که این اقدام برای آنچه «گذر از بحران صندوق های بازنشستگی و ایفای تعهدات» به جامعه بازنشستگان و مستمری بگیران نامید، ضرورت داشته است.