گزارش سال ۲۰۲۲ وزارت خارجه آمریکا: ( رژیم) ایران همچنان بزرگ‌ترین حامی تروریسم است

ایران اینترنشنال
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ -December2, 2023

وزارت امور خارجه آمریکا در جدیدترین گزارش سالانه خود در ارتباط با تروریسم بار دیگر اعلام کرد جمهوری اسلامی از طریق تامین مالی، آموزش و ارسال تسلیحات، از تروریسم حمایت گسترده به عمل می‌آورد.

در مقدمه این گزارش که روز نهم آذر منتشر شده و حوادث سال ۲۰۲۲ را پوشش می‌دهد، آمده است که جمهوری اسلامی همچنان به عنوان بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم قلمداد می‌شود و تروریسم و دیگر فعالیت‌های غیرقانونی را در سراسر جهان تسهیل می‌کند.

در سال ۲۰۲۲ که گزارش وزارت خارجه آمریکا به آن پرداخته است، مذاکرات غیرمستقیم گسترده‌ای میان واشینگتن و تهران بر سر برنامه هسته‌ای ایران و افزایش غنی‌سازی اورانیوم در این کشور برقرار بود. با این حال در پایان این سال نه تنها توافقی بر سر برنامه هسته‌ای تهران به دست نیامد بلکه بر اساس گزارش‌ها، جمهوری اسلامی توانست به اندازه کافی مواد شکافت‌پذیر برای ساخت سه بمب اتمی ذخیره کند.

با وجود مذاکرات میان دو کشور در سال ۲۰۲۲ درباره برنامه هسته‌ای ایران، جمهوری اسلامی همچنان به حمایت سیاسی و مادی از شبکه گسترده گروه‌های نیابتی خود در منطقه ادامه داد و شبه‌نظامیان وابسته به این گروه‌ها مواضع آمریکا را در عراق و سوریه هدف قرار دادند.

بر اساس گزارش‌ آژانس‌های دولت فدرال آمریکا، دامنه تهدیدات تروریستی ایران حتی به ایالات متحده نیز رسید.

در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۲ به تشویق و طراحی حملات تروریستی علیه ایالات متحده پرداخت.»

در تعدادی از این حملات قرار بود مقام‌های سابق واشینگتن به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هدف قرار بگیرند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین این کشور در فهرست حملات تروریستی جهوری اسلامی قرار داشتند و به همین دلیل، تدابیر حفاظتی بیشتری برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها به صورت علنی از قصد خود برای هدف قرار دادن مقام‌های دولت پیشین آمریکا به دلیل دست داشتن در کشته شدن سلیمانی خبر داده‌اند.

علی ‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۱۱ دی ۱۴۰۰ و هم‌زمان با دومین سالگرد کشته شدن سلیمانی در دیدار با خانواده او گفت دونالد ترامپ و کسانی که در کشتن فرمانده پیشین سپاه قدس نقش داشتند «تقاص» اقدام خود را پس خواهند داد و «در زباله‌دان تاریخ گم و گور می‌شوند».

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران هم اسفند ماه ۱۴۰۱ تهدید کرد سپاه پاسداران به دنبال کشتن دونالد ترامپ و مایک پمپئو است.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه آمریکا جمهوری اسلامی را به برنامه‌ریزی برای تهدید مخالفان این رژیم در خارج از ایران متهم کرد.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی «همانند سال‌های گذشته، به پشتیبانی از توطئه‌های تروریستی و فعالیت‌های مرتبط با آن برای هدف قرار دادن مخالفان و سایر "دشمنان" رژیم ادامه داد».

یک سازمان اطلاعاتی بریتانیا از کشف ۱۰ تهدید بالقوه از سوی جمهوری اسلامی برای ربودن یا کشتن افراد در بریتانیا در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال یکی از اهداف مورد نظر جمهوری اسلامی بود و به همین دلیل مجبور شد به توصیه مقام‌های امنیتی بریتانیا، پخش برنامه‌های خود را موقتا از لندن به واشینگتن منتقل کند.

ایران‌اینترنشنال روز سوم مهر سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدید در لندن از سر گرفت.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی در سطح منطقه از طریق گروه‌های نیابتی و متحد خود مانند حزب‌الله و گردان‌های الاشتر، از اقدامات تروریستی در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن حمایت کرده است.

در سطح جهانی نیز نیروی قدس سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی همچنان به عنوان بازیگران اصلی رژیم برای عضوگیری، تامین مالی و برنامه‌ریزی اقدامات مرتبط با تروریسم در آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۱ آذر در پاسخی تلافی‌جویانه به گزارش سالانه ایالات متحده، واشینگتن را به ایجاد و پشتیبانی از گروه داعش متهم کرد و حمایت آمریکا از اسرائیل را تروریستی برشمرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تروریستی خواندن «محور مقاومت» را مردود دانست.

محور مقاومت عنوانی است که به گروه‌های متحد جمهوری اسلامی در منطقه اطلاق می‌شود.

کنعانی گفت: «بر همگان روشن است که دولت آمریکا متهم اصلی در تشکیل، آموزش، تجهیز و هدایت تروریست‌های داعش است و اخیرا نیز با حمایت همه جانبه از تروریسم دولتى رژیم اسرائیل و در اختیار قرار دادن انواع بمب‌ها و تسلیحات مرگ‌بار به این رژیم تروریستی ... شریک اصلى جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی فلسطینی‌ها بوده است.»

گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد نیروی قدس سپاه پاسداران بازوی اصلی جمهوری اسلامی برای حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی است.

بر اساس این گزارش، «ایران به دخالت نیروی قدس سپاه پاسداران در منازعات عراق و سوریه» اعتراف کرده و این نیرو به عنوان سازوکار اصلی جمهوری اسلامی برای «پرورش و پشتیبانی از فعالیت‌های تروریستی در خارج از کشور» فعالیت می‌کند.

در این گزارش تاکید شده است که جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۲ به حمایت‌های مالی و نظامی از حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین ادامه داده است.

ایران شبه‌نظامیان حوثی را در یمن تقویت و به کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی در منطقه خلیج فارس حمله کرده است.